Malowanie płytek podłogowych: jak odnowić stare płytki?
Malowanie płytek podłogowych: jak odnowić stare płytki?
Pomalowanie płytek podłogowych to najprostszy i tani sposób na ich odświeżenie lub zmianę wyglądu. Użycie farby sprawdza się w sytuacji, gdy stare płytki są w dobrym stanie, bez pęknięć i wykruszeń, ale nie pasują stylistycznie lub kolorystycznie do wystroju wnętrz.
Wymiana płytek ceramicznych na podłodze (np. gresowych) czy glazury, w kuchni i w łazience, jest pracochłonna oraz czasochłonna. Ponadto sporo kosztuje. Znacznie tańsza i łatwiejsza jest renowacja kafelków poprzez ich przemalowanie. Na rynku dostępne są dedykowane farby do malowania płytek w różnych kolorach i wykończeniach, co umożliwia dopasowanie wyglądu podłogi do własnych upodobań oraz stylistyki pomieszczeń. Rozwiązanie takie nie jest jednak pozbawione wad.
Malowanie płytek na podłodze - od czego zacząć?
Czy warto pomalować stare płytki? Tak, jeśli nie chcemy ich wymieniać i robić kosztownego remontu. Ale warto wiedzieć, że choć malowanie płytek jest dobrym pomysłem na ich szybką metamorfozę, to jednak ma pewne wady. Choć farba na płytkach ściennych zwykle przez wiele miesięcy, czy nawet lat, nie ulega uszkodzeniu przy odpowiedniej eksploatacji, to na podłodze nie sprawdza się już tak dobrze. Nawet specjalne farby przeznaczone do płytek na podłodze mogą nie zdać egzaminu w miejscach mocno eksploatowanych i na powierzchni pojawią się przetarcia oraz rysy. Widoczne będą one zwłaszcza w przypadku znacznej różnicy odcienia farby i bazowego koloru malowanych płytek.
Trwałość powłoki w znacznej mierze zależy też od prawidłowego przygotowania podłoża pod farbę oraz samej jej aplikacji. Przed położeniem farby konieczne jest dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie płytek. Intensywne użytkowanie podłogi możliwe jest dopiero po 1-2 tygodniach od pomalowania.
Czym pomalować płytki podłogowe?
Oferowane obecnie farby do płytek ceramicznych cechuje bardzo dobre krycie i przyczepność. Do malowania płytek podłogowych oraz ściennych w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie i uszkodzenia, polecane są przede wszystkim farby epoksydowe, tworzące powłokę odporną na ścieranie. Farby dwuskładnikowe, czyli epoksydowe i poliuretanowe, charakteryzuje lepsza trwałość i przyczepność do podłoża, niż jednoskładnikowe akrylowe. W sprzedaży są też dostępne dedykowane farby renowacje do płytek ceramicznych.
Jak przygotować płytki do malowania?
Przed przystąpieniem do malowania posadzki konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Odkurz i umyj podłogę, którą będziesz malował. Przede wszystkim trzeba dokładnie wyczyścić i odtłuścić płytki, w przeciwnym razie nie uzyska się odpowiedniej przyczepności farby. W tej kwestii istotne jest też przed malowaniem zmatowienie płytek przy użyciu drobnego papieru ściernego i ewentualnie zagruntowanie powierzchni. Następnie zabezpiecz taśmą malarską krawędzie na stylu ze ścianą.
Jak malować płytki podłogowe? Czy malowanie fug jest wskazane?
Stosując farby do malowania płytek dwuskładnikowe do terakoty, należy postępować ściśle z dołączoną do nich instrukcją. Trzeba dokładnie wymieszać oba składniki. Farbę aplikuje się równomiernie przy użyciu wałka, ewentualnie pędzla.
Maluje się całą powierzchnię, zarówno płytki podłogowe, jak i fugi (oddzielne malowanie fug nie jest potrzebne). Lepiej nałożyć na płytki podłogowe kilka cieńszych warstw, niż jedną czy dwie grube. Każda z nich powinna dokładnie wyschnąć - czas schnięcia może się różnić przypadku rozmaitych produktów, zależy też od warunków panujących we wnętrzu.
Malowanie płytek ceramicznych na podłodze: nakładanie pierwszej warstwy farby, fot. Noxan
Malowanie płytek: podsumowanie
Malowanie płytek podłogowych jest znacznie mniej uciążliwe oraz tańsze, niż ich wymiana. Przeznaczone do tego farby charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, jednak w przypadku intensywnej eksploatacji lub nieprawidłowego przygotowania podłoża, powłoka może się ścierać. Malowanie płytek podłogowych wymaga precyzji i postępowania według instrukcji producenta.
Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.