Jak dobrać klej do modnych płytek?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak dobrać klej do modnych płytek?

Marzymy o łazienkach jak z żurnala, z modnymi okładzinami na ścianach. Zgodnie z najnowszymi trendami układa się w nich wielkoformatowe płytki z gresu, często imitujące beton, albo szlachetny marmur. Na czasie są też płytki heksagonalne, czyli sześciokątne. Wybierając piękne okładziny zadbajmy o dobranie do nich odpowiedniego kleju. Bo wbrew pozorom nie każdy stworzy udaną parę z każdą płytką!

Wielki format płytek - jak je przykleić?

Najmodniejsze są płytki w rozmiarze XXL. Mogą być tak duże, że do pokrycia całej ściany czasami wystarcza jedna albo dwie. Duży format świetnie się prezentuje, ale jednocześnie jest najbardziej wymagającym rodzajem okładziny. Płytki wielkoformatowe są z racji swojego rozmiaru bardzo ciężkie i wymagające w montażu.

Dlatego stosowany do nich klej musi spełniać szereg wymagań, które pozwolą trwale i bezpiecznie związać płytkę z podłożem. Powierzchnia pod płytką jest bardzo duża, dlatego musi być pokryta klejem bardzo dokładnie, aby maksymalnie ograniczyć puste przestrzenie pomiędzy płytką i podłożem. Tylko wtedy klej trwale połączy płytkę z podłożem i można mieć pewność, że ta z czasem nie odpadnie lub nie pęknie, będzie trwała w użytkowaniu.

Do mocowania płytek wielkoformatowych przeznaczone są Kleje Żelowe Knauf K2 i K4. Kleją nawet najbardziej wymagające gatunki i rodzaje płytek w rozmiarze XXL. Ich kluczowym składnikiem jest aktywny krzemian żelujący, który poprawia trwałość wiązania i właściwości robocze klejów. Kleje Żelowe Knauf K2 i K4 mają doskonałą przyczepność i bardzo łatwo je rozprowadzić. Można je przygotować w 3 konsystencjach - standardowej, półpłynnej i płynnej. Ułatwiają pracę glazurnika i gwarantują, że płytki wielkoformatowe będą solidnie zamocowane.

Kleje Żelowe Knauf są przeznaczone są do klejenia płytek na ścianach i podłogach, także na ogrzewaniu podłogowym, wewnątrz i na zewnątrz budynku. Poniższa tabela wskazuje, jakie formaty płytek można kleić klejem Knauf K4 Żelowy i Knauf K2 Żelowy.

Klej Żelowy Knauf K4 K2
Podłogi Wszystkie formaty od S do XXL, nawet płytki powyżej 150 x 150 cm 120 x 120 cm
Ściany Wszystkie formaty od S do XXL, nawet płytki powyżej 150 x 150 cm 90 x 90 cm
Podłoża z ogrzewaniem podłogowym 120 x 120 cm 60 x 60 cm
Elastyczny klej do płytek K2 żelowy
Elastyczny klej do płytek K2 żelowy
Wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek K4 żelowy
Wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek K4 żelowy
Przyklejanie płyt wielkoformatowych na posadzkę
Przyklejanie płyt wielkoformatowych na posadzkę
Płytki wielkoformatowe w łazience

Imitacje betonu, heksagony, płytki metro

Płytki gresowe imitujące beton są bardzo popularne. Inwestorzy chętnie je wybierają, ponieważ dobrze wpisują się w rozmaite style - loftowy, minimalistyczny, skandynawski. Najpopularniejszy format to 60 x 60 cm. Delikatne wzory i faktury takiej okładziny gwarantują, że nie znudzi nam się zbyt szybko.

Często takie proste, kwadratowe płytki łączy się z przyciągającymi wzrok heksagonami, czyli płytkami o kształcie sześciokąta, zwykle w mniejszym formacie. Te, jako atrakcyjny akcent, mogą zdobić tylko jedną ścianę, albo pojawić się nad umywalką czy wanną.

Bardzo modne są także płytki metro, czyli kafelki, przeważnie białe, przypominające te z paryskiego metra. Prawdziwymi hitem jest zestawienie ich z czarną lub złotą armaturą. Takie płytki najlepiej kleić przy pomocy Kleju Szarego Knauf K2 lub K4. Płytki gresowe mają ograniczoną nasiąkliwość i z tego względu ich montaż nie jest łatwy. Wymaga stosowania zaprawy klejowej o podwyższonej przyczepności, właśnie takiej jak Klej Szary Knauf K2 lub K4.

Płytki typu metro i heksagony również są wymagające, gdy chodzi o klej. Glazurnik musi równo i dokładnie przykleić bardzo dużo kafelków o niewielkich rozmiarach. Wszelkie nierówności zepsują efekt końcowy. Kleje Szare Knauf K2 i K4 mają bardzo dobre parametry robocze - można je szybko przygotować, łatwo się je rozprowadza i nakłada, równomiernie wiążą, mają ograniczony skurcz, co ułatwia uzyskanie świetnego efektu!

Aranżacja łazienki z wykorzystaniem płyt gresu (heksagony)
Aranżacja łazienki z wykorzystaniem płyt gresu (heksagony)
Aranżacja łazienki z wykorzystaniem płytek metro
Aranżacja łazienki z wykorzystaniem płytek metro
Elastyczny klej do płytek K2 szary
Elastyczny klej do płytek K2 szary
Wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek K4 szary
Wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek K4 szary

Luksusowy marmur

Płytki z wzorem marmuru od kilku sezonów rządzą w łazienkowej modzie! I nic nie wskazuje na to, aby zachwyt tym ekskluzywnym materiałem miał szybko minąć. Inwestorzy mogą wybrać naturalny kamień, albo płytki ceramiczne z cyfrowym nadrukiem imitującym wzory marmurów carrara i calacatta. Największą popularnością cieszą się marmury w odcieniach bieli, bo wspaniale wyglądają i w dużych salonach kąpielowych, i w małych łazienkach. Zarówno płytki z prawdziwego marmuru, jak i gresy imitujące marmur, wymagają zastosowania białego kleju, który nie zostawi przebarwień na ich powierzchni. Najlepiej sprawdzi się tu Klej Biały Knauf K2 lub K4.

Tradycyjny, szary klej mógłby spowodować przebijanie szarego koloru spod okładziny. Kleje Białe Knauf K2 i K4 poleca się do płytek z marmuru i naturalnych okładzin, ponieważ zawierają biały cement. Dzięki temu mamy pewność, że nieestetycznych przebarwień nie będzie. Kleje K2 i K4 wyróżniają się dodatkowo podwyższoną przyczepnością i mogą być stosowane na wszystkich podłożach - gipsowych, cementowych i płytach G-K, także na ogrzewaniu podłogowym. Klejem Knauf K4 Białym można kleić płytki w formacie do 150 x 150 cm na podłodze i do 120 x 120 cm na ścianie.

Elastyczny klej do płytek K2 biały
Elastyczny klej do płytek K2 biały
Wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek K4 biały
Wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek K4 biały
Aranżacja łazienki z wykorzystaniem płytek marmurowych
Aranżacja łazienki z wykorzystaniem płytek marmurowych

Remont łazienki przeprowadza się raz na kilka, kilkanaście lat. Jeśli wydajemy spore pieniądze na ładne płytki i równie duże na coraz droższych fachowców, nie warto oszczędzać na kleju! Bo chociaż go nie widać, to wybór nieodpowiedniego może skutkować przebarwieniami płytek albo ich odspojeniem. A wtedy całe pieniądze wydane na remont pójdą na marne!

Knauf to renomowany producent chemii budowlanej. Wybierając kleje Knauf mamy pewność, że kupujemy produkt najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
15 sposobów, które ułatwią pracę z drewnem
15 sposobów, które ułatwią pracę z drewnem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje