Ażurowe nawierzchnie - ekologiczne i funkcjonalne rozwiązania dla przestrzeni zewnętrznych

Ażurowe nawierzchnie - ekologiczne i funkcjonalne rozwiązania dla przestrzeni zewnętrznych

W aranżacji przestrzeni przydomowych, miejskich czy komercyjnych coraz większy nacisk kładzie się na zastosowanie nawierzchni przyjaznych środowisku. Rozwiązania te nie tylko chronią zasoby naturalne, ale także przyczyniają się do poprawy jakości życia - zarówno w kontekście estetyki, jak i komfortu użytkowania. Poniżej prezentujemy wybrane aspekty dotyczące nawierzchni ażurowych, ich zalet oraz kluczowych parametrów związanych z retencją wody i powierzchnią biologicznie czynną.

W aranżacji przestrzeni zewnętrznych zalecamy stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Do takich zaliczają się nawierzchnie wykonane z ażurowych elementów betonowych, które są funkcjonalne, a przy tym zapewniają przestrzeń biologicznie czynną. Jest to istotne w kontekście ochrony środowiska naturalnego oraz zmian klimatycznych.

Ażurowe nawierzchnie umożliwiają odprowadzanie wody do gruntu, co zapobiega lokalnym podtopieniom spowodowanym intensywnymi opadami deszczu. Akumulacja wody w glebie zwiększa wilgotność powietrza, co skutkuje obniżeniem temperatury otoczenia w okresie letnim. Z myślą o środowisku stworzyliśmy linię produktów Retencja+. Wśród nich znajduje się ażurowa płyta Ekotech, która pozwala uzyskać powierzchnię biologicznie czynną nawet do 50%. Powierzchnia, w którą wnika woda, może być również tworzona przez specjalne wypustki, tak zwane odstępniki. Przykładem są kostki Ekol, Ekotriada i nasza tegoroczna nowość Ekotetka.

Powierzchnia biologicznie czynna w przypadku kostki Ekol wynosi ok. 27%, a w przypadku kostki Ekotriada ok. 14%. Innym interesującym rozwiązaniem są płyty Extrano, charakteryzujące się otworami w formie nieregularnych linii, zwiększającymi powierzchnię retencyjną. W tym przypadku mamy ok. 12% powierzchni biologicznie czynnej. Należy zwrócić uwagę, że tego rodzaju nawierzchnie spełnią swoją rolę jedynie wtedy, gdy płyty i kostki zostaną ułożone na odpowiednim, przepuszczalnym podłożu.

Podbudowa powinna być dostosowana do warunków geotechnicznych, wymogów eksploatacyjnych oraz zastosowanego systemu odwodnienia. Warstwa podsypki na podbudowie nie powinna być cieńsza niż 3 cm i należy ją wykonać z piasku płukanego o frakcji 0-2 mm lub kruszywa łamanego 0-5 mm. Ważny jest także sposób wypełnienia spoin i otworów w kostkach - można je wypełnić ziemią, żwirem lub kruszywami łamanymi.

Podsumowując, wodoprzepuszczalność nawierzchni jest zdeterminowana procentem powierzchni otwartej, rodzajem podbudowy oraz sposobem wypełnienia fug. Wykorzystanie przepuszczalnych nawierzchni pozwala także na „zwiększenie” dopuszczalnej powierzchni zabudowy utwardzonej na działce, często określanej w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, ponieważ strefy biologicznie czynne w ażurowych kostkach czy fugach są niekiedy klasyfikowane jako tereny zielone.

Wojciech Średniawa, Główny Projektant Polbruk
Na zdjęciu otwierającym (od lewej): Polbruk Extrano oraz Polbruk Ekotech

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz