Termodrewno - wyjątkowo odporne drewno na taras i elewacje

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Termodrewno - wyjątkowo odporne drewno na taras i elewacje

Sosna i świerk nie uchodzą powszechnie za najbardziej pożądane gatunki drewna. Jednak nie dajmy zwieść się stereotypom. Profesjonalny proces termowania zamienia je w wymarzony materiał na drewniany taras lub elewację. Jak to możliwe?

aktualizacja: 2021-07-28 09:45:43

Wybierając deski na przydomowy taras lub elewację zwracamy uwagę przede wszystkim na ich trwałość. W jej zakres wchodzi odporność na zmienne warunki pogodowe, wilgoć, pasożyty. Nie chcemy drewna, które jest niestabilne wymiarowo lub ma wrodzoną tendencję do gnicia.

Kolejny aspekt to wygoda, za którą kryje się codzienna funkcjonalność oraz konserwacja. Dlatego tak często na tarasach spotykamy drewno egzotyczne lub deski kompozytowe, które spełniają powyższe kryteria i są bezproblemowe w użytkowaniu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje dla nich bardzo efektowna alternatywa, która potrafi przyćmić nawet najmodniejszy modrzew syberyjski.

Thermososna i thermoświerk

Na początku należy grubą kreską oddzielić drewno termowane od surowego. Świerk i sosna w tych dwóch odsłonach stanowią swoje dosłowne zaprzeczenie, jeżeli chodzi o parametry użytkowe oraz wytrzymałość. Zmieniają również swój kolor, który podczas karmelizacji zamienia się w głęboki i ciemny brąz. Trochę kawa, trochę koniak. Co więcej, zostają pozbawione wycieków żywicznych.

Swoją metamorfozę zawdzięczają specjalnej obróbce cieplnej, polegającej na wygrzewaniu drewna w piecach. Ten sposób wzmacniania drewna narodził się w Finlandii, gdzie powyższe gatunki to podstawowy budulec. Proces przebiega wyłącznie przy pomocy naturalnych metod, bez chemikaliów. Surowiec poddawany jest działaniu wysokiej temperatury (między 160 a 230°C), a wszystko odbywa się w kłębach pary. Po upływie 70 godzin możemy pożegnać sosnę i świerk, a powitać Termososnę oraz Termoświerk. Ekologiczne, piękne i wytrzymałe deski, które technicznie nie wymagają od nas dodatkowej troski.

„Podczas termowania drewno zostaje pozbawione nadmiaru wilgoci. Tym samym jest m.in. stabilne wymiarowo, odporne na gnicie i może być stosowane w każdym klimacie. Na zewnątrz, jak i wewnątrz. Termodrewno jest w 100% wolne od żywic, dzięki czemu mamy z głowy lepkie plamy. Termososna oraz Termoświerk to pewny wybór na taras i elewacje, ale może być stosowane nawet w saunach. Otrzymujemy drewno o wydajności tropikalnego drewna egzotycznego. Dobra alternatywa dla popularnego modrzewia syberyjskiego.” - mówi Darina Lazarova, ekspert JAF Polska

Termodrewno można używać do wykończenia sauny
Termodrewno można używać do wykończenia sauny

Same plusy

Drewno po wygrzaniu traci na wadze, które wynika z dużej zawartości wody. Woda to nie tylko waga, ale i większość problemów, które kojarzymy z mokrym drewnem. Tutaj wilgotność spada do 4-6%, natomiast właściwości termoizolacyjne wzrastają o 25%. Wcześniej wspominana karmelizacja cukrów, to nie tylko ciemniejszy kolor, ale również brak problemu z grzybami i szkodnikami. To dlatego, że cukry po termowaniu stają się z automatu nieprzyswajalne dla żywych organizmów, w tym bakterii. Metamorfoza nie jest więc tylko powierzchowna, bo zachodzi od środka. Termodrewno zyskuje te same atuty, jak i jednolity kolor w swoim całym przekroju. Nie da się uzyskać porównywalnego efektu poprzez malowanie desek z zewnątrz, gdyż każdy impregnat prędzej (czy później) ulega wytarciu lub wypłukaniu. Wystarczy pamiętać o jednej ważnej kwestii, o której wspomina specjalistka JAF Polska:

Termowanie termowaniu nierówne. Niestety nie wszyscy producenci pracują zgodnie z opatentowaną metodą produkcji ThermoWood, a co za tym idzie - nie gwarantują tych samych efektów. Najwyższą jakość produktów rozpoznasz po znaku towarowym ThermoWood®. Znak ten jest zarejestrowaną własnością International ThermoWood Association (ITWA), a Lunawood jednym z jego oficjalnych założycieli. Okrągłe 20 lat doświadczenia w temacie robi swoje. - podkreśla Darina Lazarova z JAF Polska

Deski mają jednolitą barwę (fot. JAF Polska)
Deski mają jednolitą barwę (fot. JAF Polska)

Thermodrewno Lunawood na co dzień

Dzięki jednolitej barwie w całym przekroju deski z termodrewna są wygodne w obróbce. W przeciwieństwie do bardzo twardego drewna egzotycznego - nie potrzebujemy specjalnej piły. Całość estetycznie zamocujemy przy pomocy niewidocznego systemu montażu Profix 2, przeznaczonego do desek Lunawood. Termodrewno z czasem pięknie patynuje. Jeżeli nie przeszkadza nam naturalny srebrzysty odcień - dodatkowa impregnacja nie jest potrzebna. Jeżeli zależy nam na zachowaniu kawowej barwy - wystarczy olejowanie.

Termososna i Termoświerk Lunawood spełniają normę ISO 9001, posiadają znak CE, certyfikaty KOMO, TMT i PEFC. Pochodzą z europejskich obszarów i są produkowane w Finlandii, co skraca logistykę oraz ogranicza ślad węglowy. Łańcuch dostaw jest zrównoważony i kontrolowany. Deski są wolne od metali ciężkich oraz pestycydów. Nadają się do recyklingu.


Urban Barnyard House znajdujący się miejscowości Victoria w Australii
Urban Barnyard House znajdujący się miejscowości Victoria w Australii

Jeżeli szukamy materiału w 100% ekologicznego - ciężko znaleźć produkt, który jest wytwarzany równie świadomie, co ThermoWood® od Lunawood.

Fińskie termowane deski profilowane (tarasowe, elewacyjne oraz akcesoria montażowe) zamówisz od ręki w oddziałach JAF Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje