Taras i balkon z gresu - remont z winy wykonawcy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Taras i balkon z gresu - remont z winy wykonawcy

Wybierając płyty gresu, zdecydowaliśmy się na od dawna produkowany wzór i płyty wysokiej jakości. Zamysł był taki, że nawet jeśli w przyszłości zniszczy się kilka płyt, dokupimy i wymienimy je pojedynczo. Niestety, z winy wykonawcy plan zawiódł... - mówi Ewa, czytelniczka Budujemy Dom.

Powierzchnia: tarasu 20 m2 (ze schodami), balkonu 15 m2, domu 250 m2, działki 1200 m2. Taras i balkon w kształcie trapezu, na płycie betonowej wykończonej płytami gresu firmy Korziliu.

 

Zadaszenie: taras bez zadaszenia, na balkonie markiza z elektrycznym napędem.

 

Położenie: zachód, przy elewacji wypoczynkowej.

 

Decyzja: nie chciałam wchodzić do domu wprost z ogrodu i nie podobają mi się tarasy położone na równi z rodzimym gruntem. Z tego powodu poprosiliśmy z mężem architekta, projektującego nam dom, o zaplanowanie solidnego, tradycyjnego tarasu z płytą betonową i schodami. Architekt opracował wszelkie parametry: kształt, powierzchnia, rozmiar schodów.

 

Zależało nam, żeby dolny taras i balkon nad wykuszem w jadalni znajdowały się za domem, którego bryła wycisza odgłosy pobliskiej ruchliwej szosy. Choć przeprowadziliśmy remonty tarasu i balkonu, budując kolejny raz, powtórzylibyśmy technologię z płytą betonową. Moim zdaniem tarasy ze schodami i płytami gresu są eleganckie. Ze względu na koszty wykończenia, jedynie zmienilibyśmy obecnie ich kształt na prostokątny.

Taras znajduje się 70 cm ponad trawnikiem. Kształt tarasu powtarza kształt wykuszu w jadalni Płyty gresu (Montmartre w kolorze brązowy cynamon) dobrano do kolorystyki dachu i elewacji

Taras i balkon z gresu - rady i przestrogi:

 • Wybierając płyty gresu, zdecydowaliśmy się na od dawna produkowany wzór i płyty wysokiej jakości. Zamysł był taki, że nawet jeśli w przyszłości zniszczy się kilka płyt, dokupimy i wymienimy je pojedynczo. Niestety, z winy wykonawcy plan zawiódł.

   

  Po 7 latach, kiedy musieliśmy już wymienić kilka pękniętych płyt, okazało się, że położono je „na packi” zaprawy, zamiast na litym podłożu. Murarz, po opukaniu reszty płyt, zalecił wymianę całej nawierzchni. Była kosztowna, ponieważ użyliśmy kształtek do wykańczania schodów i obrzeży tarasu.

   

 • Balkon też musieliśmy wyremontować, ponieważ generalny wykonawca domu wyprofilował spadek w stronę elewacji, a nie na zewnątrz. W jadalni nowiutkiego domu pojawiły się zacieki. W trakcie remontu (na jego koszt), zastosował membranę przeciwwilgociową, od nowa wyprofilował spadek.

   

  Aby uniknąć niepotrzebnego remontu, radzimy pilnować ekipy podczas prac na balkonie położonym nad pomieszczeniami mieszkalnymi. Wielokrotna izolacja, odpowiedni spadek, dobry klej do układania płyt to podstawa!

   

 • Jesteśmy zadowoleni z nawierzchni tarasu, znajdującej się 70 cm ponad trawnikiem. Mamy z niej widok na ogród. Antypoślizgowe płyty nie są śliskie w czasie deszczu. Myjemy je mopem. Markizę założyliśmy tylko nad balkonem. Pierwszą obsługiwaliśmy ręcznie, ale było to uciążliwe. Obecna ma elektryczny napęd.

   

  Nad tarasem przy jadalni nie ma zadaszenia, czego trochę żałujemy. Podczas upału wypoczywamy w altanie. Polecamy meble ażurowe, bo szybko wysychają, i metalowe zabezpieczone proszkowo. Są odpowiednio ciężkie i nie potrzebują konserwacji. Poprzednie meble z PVC podrywał wiatr.
Ażurowe meble z metalu zabezpieczonego proszkowo są praktyczne w użytkowaniu

Taras i balkon z gresu - koszty:

 • remont tarasu (materiały i robocizna) około 10 000 zł. 
 • Markiza 8000 zł. 
 • Meble 1500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Pluto

05 Cze 2013, 09:06

Niestety gres na tarasie wymaga starannego ułożenia by później w wyniku mrozu w zimę i gorąca w lato płytki nie odpadały.Bardzo mi się podobają te płytki z kształtkami na schody, co to za kolekcja?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje