Brama przesuwna czy rozwierna? Wybierz najlepszy typ bramy

Brama przesuwna czy rozwierna? Wybierz najlepszy typ bramy

Choć brama jest integralną częścią ogrodzenia i powinna z nim współgrać, nie musi być wykonana z tego samego materiału. Największą popularnością cieszą się modele stalowe. Aluminiowe są lżejsze i odporniejsze na korozję, ale też droższe. Efektownie wyglądają wyroby odlewane i kute, choć ich oferta nie jest duża. Znajdziemy też wersje w postaci metalowej ramy wypełnionej deskami.

Stawiajmy na produkty dobrej jakości, wytrzymałe i komfortowe w obsłudze. Brama pełni bowiem ważną funkcję komunikacyjną, pracuje w zmiennych warunkach atmosferycznych i jest dość mocno eksploatowana.

Wersje rozwierne, czyli tradycyjne, zastępowane są dziś często przesuwnymi - na ogół jednoskrzydłowymi, samonośnymi, z napędem. Skrzydło przesuwne dobrze sprawdza się w przypadku krótkiego podjazdu do garażu, gdzie nie ma miejsca na rozwieranie bramy (otwieranie poza granice działki nie wchodzi w grę). Porusza się ono wzdłuż ogrodzenia, po jego wewnętrznej stronie (wybierając takie rozwiązanie musimy się upewnić, czy mamy tam odpowiednio dużo miejsca).

Nie zapominajmy, że jego szerokość znacznie zwiększa tzw. przeciwwaga. Na drodze otwierającej się bramy nie powinno być żadnych przeszkód - roślin ani innych obiektów. Istotne, by furtka znajdowała się po właściwej stronie skrzydła, tak by jej nie zasłaniało.

Najlepiej, gdy wjazd na teren znajduje się na wysokości garażu i ma ok. 4 m szerokości. W razie potrzeby zmieści się w nim także samochód dostawczy lub ciężarowy dowożący opał czy meble. Minimalna szerokość bramy to 2,4 m, ale pamiętajmy, że z takiej mogą korzystać jedynie osobowe samochody.

Dowiedz się więcej o bramach wjazdowych ➡️ Brama wjazdowa: przesuwna czy skrzydłowa? Jak wybrać idealną bramę?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: BETAFENCE

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz