Surowe w formie gabiony idealnie współgrają z nowoczesnymi budynkami. Przegrody tego typu są masywne i dobrze izolują. Wygląd ogrodzenia w dużej mierze zależy od rodzaju jego wypełnienia. Gabiony mają formę koszy z drutu stalowego, które wypełnia się materiałami różnego typu - kawałkami piaskowca, granitu, marmuru, otoczakami, tłuczniem, kostką brukową, szkłem z recyklingu, korą, zgrabionymi liśćmi, łupinami orzecha kokosowego, łodygami bambusa czy gruzem pozostałym z budowy domu. Gęsta siatka umożliwia użycie wypełnienia o drobnej frakcji.
Ogrodzenia na ogół stawia się z paneli gabionowych o grubości 10-20 cm. Są one znacznie cieńsze niż typowe kosze przeznaczone na murki oporowe i sprawdzają się także na mniejszych działkach. Powstają z połączenia panelu przedniego, tylnego i bocznych przy użyciu specjalnych łączników. Montowane są zwykle na słupkach betonowanych w podłożu, stabilizujących panele od wewnątrz.
Wszystkie elementy niezbędne do montażu koszy oraz słupki znajdują się w zestawie. Wykonanie takiej konstrukcji najlepiej zlecić wyspecjalizowanej ekipie, bo prace wymagają dużego doświadczenia. Gabiony (wraz z wypełnieniem) mogą ważyć kilka ton, więc muszą stać stabilnie. Bardzo istotne jest też poprawne skręcenie koszy i ich staranne wypełnienie, nie powodujące uszkodzenia drutu i deformacji całej konstrukcji.
Chcielibyście mieć ogrodzenie z gabionów na swojej posesji? ➡️ Poznaj: Budowa ogrodzenia z gabionów - jak to zrobić?
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Decydując się na gabiony pamiętajmy, że w sprzedaży dostępne są kosze w postaci przęseł, słupków oraz gruba siatka stalowa, którą łączy się w dowolnej konfiguracji z gabionami. Żeby siatka lepiej izolowała, pomiędzy drutami przekłada się specjalne taśmy z tworzywa sztucznego, dostępne w różnych kolorach. (fot. Progress Eko)