Furtka i brama wjazdowa - niezbędne elementy ogrodzenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Furtka i brama wjazdowa - niezbędne elementy ogrodzenia

Otwierając bramę do świata nowoczesnych rozwiązań, prowadzimy przez kluczowe aspekty wyboru idealnej furtki i bramy wjazdowej z napędem. Rozpoczynając od wygody użytkowania codziennego, przez zalecenia dotyczące szerokości i sposobów otwierania, aż po zaawansowane technologie, które sprawiają, że korzystanie z bram staje się bezproblemowe i bezpieczne.

aktualizacja: 2024-03-11 07:03:36

Furtka

Wygodna furtka powinna mieć minimum 1 m szerokości, najlepiej 1,20 cm, zwłaszcza jeśli wjeżdża się przez nią wózkiem dziecięcym bądź inwalidzkim. Najprostsze jest zamontowanie w niej wkładki na klucz i klamki lub pochwytu (podobnego jak w drzwiach wejściowych), ale znacznie wygodniej korzysta się z elektozaczepu i domofonu, które umożliwiają wpuszczenie gości bez konieczności wychodzenia z budynku.

Jeżeli strefa wejściowa nie jest dobrze widoczna z okien, lepiej zastosować wideodomofon. Niezbędna jest także skrzynka na korespondencję. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż do furtki albo przęsła, słupka płotu tuż obok niej.

Można również, w trakcie budowy płotu, w słupku przygotować wnękę i wstawić w niej skrzynkę zlicowaną z murem bądź wywiercić otwór i osadzić w nim wersję dwustronną, do wyjmowania listów bez konieczności wychodzenia z posesji. Strefę wejściową dobrze jest też oświetlić, niektórzy producenci ogrodzeń oferują furtki z lampkami lub listwami LED, umieszczonymi nad słupkami lub wzdłuż nich.

Brama wjazdowa z napędem

Żeby wjeżdżanie na działkę było wygodne, brama powinna mieć minimum 4 m szerokości. Oprócz wyznaczenia na nią miejsca, trzeba wybrać sposób otwierania (rodzaj skrzydeł). Jeżeli wzdłuż ogrodzenia będzie wystarczająco dużo przestrzeni na ruch skrzydła, można zdecydować się na najpopularniejszą obecnie bramę przesuwną, która porusza się na rolkach (odmiany samonośne) bądź po szynie. Zwykle ma jedno długie skrzydło. Wersje samonośne wyposażone są w przeciwwagę do zrównoważenia ciężaru wrót, zawieszonych na wysięgniku. To umożliwia poruszanie się tego elementu bez dotykania podłoża - zimą nie przymarznie do nawierzchni, jak się często dzieje w przypadku modeli przesuwanych na rolkach.

Jeżeli na podjeździe będzie dużo miejsca, w ogrodzeniu można zamontować wersję rozwieraną dwuskrzydłową (o maksymalnej szerokości jednego skrzydła 3 m). Aby wjazd był wygodny, skrzydła powinny się otwierać pod kątem 90-100°.

Każdą bramę wjazdową warto wyposażyć w napęd, ułatwiający korzystanie z niej. Jego zalety są nie do przecenienia nie tylko podczas opadów deszczu czy śniegu. Wjeżdżanie na posesję bez konieczności wychodzenia z samochodu i ręcznego otwierania bramy jest bardzo wygodne na co dzień, niezależnie od pogody. Napęd może być sterowany drogą radiową za pośrednictwem pilota lub aplikacji w smartfonie. Można też np. na ścianie garażu zamontować łącznik.

Aby brama automatycznie się otwierała, potrzebny jest siłownik, który wprawi ją w ruch. Przy wyborze mechanizmu, uwzględnia się długość i wagę skrzydła (warto przewidzieć 20% rezerwę, by go nie przeciążać), intensywność użytkowania (30-50 cykli dziennie) oraz oczekiwaną szybkość otwierania bramy (ok. 12 cm/s).

Przy wersjach automatycznych należy upewnić się, że wytypowany model napędu wyposażony jest w udogodnienia poprawiające bezpieczeństwo i komfort obsługi.

Coraz częściej standardem jest lampa informująca o działaniu mechanizmu, wyłącznik kluczykowy (do ręcznego otwierania w przypadku braku zasilania) i fotokomórka, która wykrywa ruch przejeżdżającego samochodu, dzięki niej nie trzeba pamiętać o zamykaniu wrót pilotem po wyjechaniu z posesji, bo same zamkną się po zaprogramowanym przez nas czasie. Przydatna jest też opcja „furtka”, która umożliwia częściowe otwarcie bramy i czujnik (enkoder) kontrolujący ruch i położenie bramy - gdy poruszające się skrzydło natrafi na przeszkodę, zatrzyma się lub cofnie.

ZDANIEM EKSPERTA: Automatyka do bram - na co zwrócić uwagę?

Wszystkie nowoczesne napędy wyposażone są w personalne klucze do odblokowania ręcznego w przypadku zaniku zasilania. Zwiększa to dodatkowo bezpieczeństwo użytkownika przed przedostaniem się złodzieja na posesję.

Każdy nowoczesny napęd wyposażony jest także w enkoder lub system amperometrycznego wykrycia przeszkody. Dodatkowe zabezpieczenie w automatyce do bram stanowi lampa ostrzegawcza. Poprzez sygnał świetlny informuje osoby znajdujące się w pobliżu bramy o jej uruchomieniu. Przekładnie dobrych siłowników wykonywane są ze stali i brązu. Dodatkowo zanurza się je w kąpieli olejowej, aby zachować ich długą żywotność.

Automatyka do bram powinna charakteryzować się przede wszystkim bezpieczeństwem i wysoką jakością użytkowania. Napęd do bram kupujemy na wiele lat i przez ten czas ma on być niezawodny. Dlatego warto inwestować w wysokiej klasy napędy od najlepszych producentów.

Andrzej Pawluk
Dyrektor Naczelny BENINCA POLONIA

Dowiedz się więcej bramach i furtkach ➡️ Jak zaplanować bramę i furtkę w ogrodzeniu?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: JONIEC

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!