Jeśli decydujemy się na ciężką konstrukcję płotu (np. betonową), warto postawić fundament na całej jego długości poniżej strefy zamarzania, dobierając odpowiednią głębokość wykopu w zależności od rejonu Polski. Podmurówka może mieć także formę uskokową - głębsza pod słupkami i płytsza pod przęsłami. W ten sposób można ograniczyć koszty wykonania ogrodzenia. To doskonałe rozwiązanie w przypadku nierównego, pochyłego terenu.
Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie lekkie, np. panelowe, nie musimy wykonywać podmurówki na całej długości. Wystarczą solidne punktowe fundamenty pod słupkami.
- Dzięki temu zmniejszymy koszt inwestycji, skrócimy czas realizacji prac i związane z tym uciążliwości - mówi Jarosław Danielski z firmy Fortlook, polskiego producenta wysokiej jakości ogrodzeń panelowych. - Oferowane przez Fortlook rozwiązania są ocynkowane galwanicznie i objęte 5-letnią gwarancją antykorozyjną. Panele mogą być pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, co zapewnia szerokie możliwości aranżacji - dodaje.
Aby trawa nie wrastała w ogrodzenie, należy zabezpieczyć teren pod nim, np. gotową podmurówką, którą również można znaleźć w ofercie marki Fotlook. Na trwałość konstrukcji ma wpływa zarówno sposób wykonania fundamentu, jak i parametry użytego betonu. Należy zatem dobrać odpowiedni jego typ do rodzaju podłoża.
Fundament to gwarancja dłuższej trwałości płotu. Warto więc zadbać o tak ważny element inwestycji w ogrodzenie.