Jaki fundament pod ogrodzenie sprawdzi się najlepiej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jaki fundament pod ogrodzenie sprawdzi się najlepiej?

Czy możliwe jest wykonanie ogrodzenia bez podmurówki? Odpowiedź jest prosta: tak, ale… nie będzie ono solidne ani trwałe, a więc takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku lekkich konstrukcji tymczasowych. Aby płot służył nam przez wiele lat, warto zatem postawić fundament, ale… może być on punktowy, jeśli zdecydujemy się na panele ogrodzeniowe. Można zaoszczędzić w ten sposób czas, siły i pieniądze. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

aktualizacja: 2022-06-15 10:36:11

Jeśli decydujemy się na ciężką konstrukcję płotu (np. betonową), warto postawić fundament na całej jego długości poniżej strefy zamarzania, dobierając odpowiednią głębokość wykopu w zależności od rejonu Polski. Podmurówka może mieć także formę uskokową - głębsza pod słupkami i płytsza pod przęsłami. W ten sposób można ograniczyć koszty wykonania ogrodzenia. To doskonałe rozwiązanie w przypadku nierównego, pochyłego terenu.

Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie lekkie, np. panelowe, nie musimy wykonywać podmurówki na całej długości. Wystarczą solidne punktowe fundamenty pod słupkami.

- Dzięki temu zmniejszymy koszt inwestycji, skrócimy czas realizacji prac i związane z tym uciążliwości - mówi Jarosław Danielski z firmy Fortlook, polskiego producenta wysokiej jakości ogrodzeń panelowych. - Oferowane przez Fortlook rozwiązania są ocynkowane galwanicznie i objęte 5-letnią gwarancją antykorozyjną. Panele mogą być pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, co zapewnia szerokie możliwości aranżacji - dodaje.

Aby trawa nie wrastała w ogrodzenie, należy zabezpieczyć teren pod nim, np. gotową podmurówką, którą również można znaleźć w ofercie marki Fotlook. Na trwałość konstrukcji ma wpływa zarówno sposób wykonania fundamentu, jak i parametry użytego betonu. Należy zatem dobrać odpowiedni jego typ do rodzaju podłoża.

Fundament to gwarancja dłuższej trwałości płotu. Warto więc zadbać o tak ważny element inwestycji w ogrodzenie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!