Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł

Podoba mi się wygląd najczęściej użytkowanej, frontowej część ogrodzenia, ale brama przesuwna jest zbyt wąska. Ewidentnie brakuje jej 0,5-0,8 m, żeby wjazd był komfortowy - mówi Tomasz, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2012 r.

Parametry ogrodzenia:

  • od frontu o dł. 25 m i wys. 1,7 m, wykonane z cegły klinkierowej oraz sztachet z drewna sosnowego. 
  • Reszta ogrodzenia z ocynkowanej siatki, rozpiętej na stalowych słupkach. 
  • Fundament - front o gł. 70 cm i szer. 40 cm, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki; reszta o gł. 30 cm, pod słupkami 60 cm, wylewany, liniowy. 
  • Podmurówka - z betonu i klinkieru (front). 
  • Furtki - główna o szer. 1 m, w wiacie 4 furtki o szer. 1 m.
  • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, samonośna, na razie bez napędu.

Decyzja: po budowie domu zdecydowałem się zamknąć posesję, od strony cichej ulicy, solidnym zwartym ogrodzeniem. Sięga 1,6 m, bo nie chciałem, żeby było zbyt wysokie. Wybrałem klinkier i sztachety, bo pasują do stylu domu i okolicy. Wolałem połączyć klinkier z naturalnym przyjaznym drewnem, a nie z metalem, chociaż będzie ono wymagało regularnej konserwacji. Jest ładniejsze, niż stal.

Ponieważ zależało mi na solidnym ogrodzeniu na lata, kupiłem wysezonowane i zabezpieczone ciśnieniowo sztachety sosnowe. Dodatkowo pomalowałem je dwukrotnie barwioną lazurą do drewna. Z tych samych materiałów od razu postawiłem małą zadaszoną wiatę gospodarczą. Stoi prostopadle do ogrodzenia i ma 3 boksy - ten przy ulicy to śmietnik, pośrodku suszy się drewno do kominka, od strony ogrodu składuję sprzęt ogrodniczy.

Na słupkach i podmurówce zastosowano gotowe daszki z klinkieru
Na słupkach i podmurówce zastosowano gotowe daszki z klinkieru

Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet - rady i przestrogi:

  • Podoba mi się wygląd najczęściej użytkowanej, frontowej część ogrodzenia, ale brama przesuwna jest zbyt wąska. Ewidentnie brakuje jej 0,5-0,8 m, żeby wjazd był komfortowy. Ze względów praktycznych i z braku miejsca przed garażem wybrałem bramę przesuwną. Dla modelu samonośnego wymagana jest odpowiednio długa przeciwwaga, i właśnie dla niej brakowało przestrzeni w narożniku działki. Po fakcie pomyślałem, że trzeba było skonstruować przeciwwagę w innym kształcie, niż standardowy, nawet jeśli koszt jej wykonania jest wyższy. W przyszłości nie popełnię już takiego błędu. Natomiast znakomicie sprawdza się wiata. Uporządkowała funkcje gospodarcze na działce. Od strony drogi zapewniłem służbom wywożącym śmieci wejście do śmietnika przez szeroką furtkę, natomiast reszcie posesji - bezpieczeństwo, montując w furtce od strony ogrodu odpowiednią gałko-klamkę z zamkiem.
  • Budując ogrodzenie obecnie, zastosowałbym, zamiast siatki z rolki, gotowe panele z drutu ocynkowanego i zabezpieczonego proszkowo i już nie wylewałbym w głębi działki fundamentu liniowego. Prefabrykowane panele i podwalina z desek betonowych wyglądają nowocześniej, niż tradycyjna siatka. Nie potrzebują też konserwacji. Konserwację sztachet na ogrodzeniu frontowym będę prowadził co 3-4 lata.

Koszty budowy ogrodzenia z cegły klinkierowej i sztachet:

  • Frontowe - z wiatą gospodarczą, bez robocizny, 20 000 zł.
  • Pozostałe - 5000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Frontowe ogrodzenie, o dł. 25 m, wykonano z trwałego klinkieru i przytulnego drewna

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje