Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł
Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet za 20 000 zł
Podoba mi się wygląd najczęściej użytkowanej, frontowej część ogrodzenia, ale brama przesuwna jest zbyt wąska. Ewidentnie brakuje jej 0,5-0,8 m, żeby wjazd był komfortowy - mówi Tomasz, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2012 r.
od frontu o dł. 25 m i wys. 1,7 m, wykonane z cegły klinkierowej oraz sztachet z drewna sosnowego.
Reszta ogrodzenia z ocynkowanej siatki, rozpiętej na stalowych słupkach.
Fundament - front o gł. 70 cm i szer. 40 cm, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki; reszta o gł. 30 cm, pod słupkami 60 cm, wylewany, liniowy.
Podmurówka - z betonu i klinkieru (front).
Furtki - główna o szer. 1 m, w wiacie 4 furtki o szer. 1 m.
Brama - o szer. 4 m, przesuwna, samonośna, na razie bez napędu.
Decyzja: po budowie domu zdecydowałem się zamknąć posesję, od strony cichej ulicy, solidnym zwartym ogrodzeniem. Sięga 1,6 m, bo nie chciałem, żeby było zbyt wysokie. Wybrałem klinkier i sztachety, bo pasują do stylu domu i okolicy. Wolałem połączyć klinkier z naturalnym przyjaznym drewnem, a nie z metalem, chociaż będzie ono wymagało regularnej konserwacji. Jest ładniejsze, niż stal.
Ponieważ zależało mi na solidnym ogrodzeniu na lata, kupiłem wysezonowane i zabezpieczone ciśnieniowo sztachety sosnowe. Dodatkowo pomalowałem je dwukrotnie barwioną lazurą do drewna. Z tych samych materiałów od razu postawiłem małą zadaszoną wiatę gospodarczą. Stoi prostopadle do ogrodzenia i ma 3 boksy - ten przy ulicy to śmietnik, pośrodku suszy się drewno do kominka, od strony ogrodu składuję sprzęt ogrodniczy.
Na słupkach i podmurówce zastosowano gotowe daszki z klinkieru
Ogrodzenie z cegły klinkierowej i sztachet - rady i przestrogi:
Podoba mi się wygląd najczęściej użytkowanej, frontowej część ogrodzenia, ale brama przesuwna jest zbyt wąska. Ewidentnie brakuje jej 0,5-0,8 m, żeby wjazd był komfortowy. Ze względów praktycznych i z braku miejsca przed garażem wybrałem bramę przesuwną. Dla modelu samonośnego wymagana jest odpowiednio długa przeciwwaga, i właśnie dla niej brakowało przestrzeni w narożniku działki. Po fakcie pomyślałem, że trzeba było skonstruować przeciwwagę w innym kształcie, niż standardowy, nawet jeśli koszt jej wykonania jest wyższy. W przyszłości nie popełnię już takiego błędu. Natomiast znakomicie sprawdza się wiata. Uporządkowała funkcje gospodarcze na działce. Od strony drogi zapewniłem służbom wywożącym śmieci wejście do śmietnika przez szeroką furtkę, natomiast reszcie posesji - bezpieczeństwo, montując w furtce od strony ogrodu odpowiednią gałko-klamkę z zamkiem.
Budując ogrodzenie obecnie, zastosowałbym, zamiast siatki z rolki, gotowe panele z drutu ocynkowanego i zabezpieczonego proszkowo i już nie wylewałbym w głębi działki fundamentu liniowego. Prefabrykowane panele i podwalina z desek betonowych wyglądają nowocześniej, niż tradycyjna siatka. Nie potrzebują też konserwacji. Konserwację sztachet na ogrodzeniu frontowym będę prowadził co 3-4 lata.
Koszty budowy ogrodzenia z cegły klinkierowej i sztachet:
Frontowe - z wiatą gospodarczą, bez robocizny, 20 000 zł.
Pozostałe - 5000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Frontowe ogrodzenie, o dł. 25 m, wykonano z trwałego klinkieru i przytulnego drewna
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.