Jak zaplanować bramę i furtkę w ogrodzeniu?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zaplanować bramę i furtkę w ogrodzeniu?

Furtka oraz brama wjazdowa odgrywają bardzo istotną rolę w codziennej komunikacji i funkcjonowaniu domostwa. Aby wjazd na posesję był dla nas praktyczny i jednocześnie wygodny, powinien spełniać parę warunków. Ważne jest, by jego usytuowanie ustalić na samym początku projektowania ogrodzenia posesji.

aktualizacja: 2022-11-24 10:10:35

Zazwyczaj brama oraz furtka znajdują się tuż obok siebie. Dzieje się tak ze względu na popularność i wygodę takiego rozplanowania wejścia oraz podjazdu. Jednym z istotnych powodów przemawiających za tym rozwiązaniem jest np. bliskość instalacji do zasilania bramy oraz furtki - w takim przypadku kable prowadzi się w jednym kierunku. W zależności od upodobań i możliwości, jakie dają parametry działki, niektórzy decydują się na furtkę jak najbliżej wejścia do domu, niektórzy natomiast preferują dłuższe przejście wśród ogrodowej zieleni.

Podczas budowy ogrodzenia należy pamiętać, że brama wjazdowa nie może być za wąska - jej minimalna szerokość wynosi 2,4 m, ale jeśli mamy możliwość, to lepiej zdecydować się na szerszy komfortowy wjazd. Warto też uwzględnić możliwość wjechania większych samochodów, np. dostawczych. Natomiast w przypadku furtki minimalna szerokość wynosi 0,9 m. Ważne jest, aby skrzydła otwierały się do wewnątrz posesji. W innym przypadku może to stanowić zagrożenie dla osób poruszających się po chodniku lub ulicy. Ważne jest, aby wjazd do naszej posesji był przede wszystkim wygodny. Dlatego też, jeśli mamy taką możliwość, warto przed bramą zostawić wolne miejsce na samochód. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie czekać na otwarcie bramy.

Ogrodzenie ROMA Horizon - grafit (fot. Joniec)
Ogrodzenie ROMA Horizon - grafit (fot. Joniec)
Ogrodzenie ROMA Horizon - biały (fot. Joniec)
Ogrodzenie ROMA Horizon - biały (fot. Joniec)

Wybierając rodzaj bramy należy zwrócić uwagę na ilość wolnego miejsca na podjeździe. Rozwierane bramy jednoskrzydłowe potrzebują go znacznie więcej od dwuskrzydłowych, które i tak wymagają trochę wolnego terenu. Natomiast brama przesuwna sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie mamy wystarczająco długą część ogrodzenia, aby móc schować szyny i elementy konstrukcyjne.

Istotne jest również, aby wygląd furtki oraz bramy był dopasowany do reszty ogrodzenia. Wiele zależy tutaj od rodzaju ogrodzenia (np. betonowe bloczki z powierzchnią łupaną lub gładką), jego wysokości oraz kolorystyki (np. odcienie jednolite lub multi-color). Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki z pewnością bez trudu zaprojektujemy otoczenie posesji wedle naszych potrzeb i możliwości.

Ogrodzenie z bloczków GORC de Luxe GL22 - onyx czarnym daszkiem (fot. Joniec)
Ogrodzenie z bloczków GORC de Luxe GL22 - onyx czarnym daszkiem (fot. Joniec)
Ogrodzenie z bloczków GORC - silver (fot. Joniec)
Ogrodzenie z bloczków GORC - silver (fot. Joniec)

www.joniec.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania