Zakładanie trawnika - trawnik SAMOzagęszczający

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zakładanie trawnika - trawnik SAMOzagęszczający

Wiosna to świetny czas na zakładanie i regenerację trawnika po zimie. Mokra i szybko nagrzewająca się ziemia sprzyja kiełkowaniu, dobremu ukorzenianiu i zagęszczaniu darni. Wystarczy tylko wysiać odpowiednie nasiona, ale co wybrać? Szybkość kiełkowania, czy odporność na deptanie? Obie cechy posiada trawa samozagęszczająca. Warto przyjrzeć się jej bliżej!

aktualizacja: 2019-03-08 12:32:21

Trawa samozagęszczająca to innowacyjna życica RPR (ang. Regenerating Perennial Ryegrass). Pod tym tajemniczym skrótem kryje się życica rozłogowa - nowy podgatunek doskonale znanego rajgrasu angielskiego. Łączy w sobie najlepsze cechy traw gazonowych: szybkość kiełkowania tradycyjnej życicy; wytrzymałość wiechliny; i tworzenie rozłogów, charakterystyczne dla kostrzewy. Jej nasiona szybko kiełkują, doskonale się ukorzeniają, a źdźbła wytrzymują intensywną eksploatację, zachowując przy tym dekoracyjny wygląd.

Rysunek prezentuje proces rozkrzewienia się trawy w bok przez kłącza, z których powstają nowe kępy.
Rysunek prezentuje proces rozkrzewienia się trawy w bok przez kłącza, z których powstają nowe kępy.

Mocne korzenie to silny trawnik!

Życica rozłogowa rozrasta się we wszystkich kierunkach. Podziemne rozłogi krzyżują się ze sobą, a z każdego międzywęźla wyrastają nowe, mocne korzenie i kolejne rośliny rozrastające się na boki. Szybko powstaje gęsta sieć, tworząca zwartą i praktycznie niezniszczalną darń. Jest odporna na uszkodzenia, a co najważniejsze posiada wyjątkową zdolność regeneracji! Im bardziej jest użytkowana, tym szybciej się regeneruje, bo uszkodzone rozłogi stymulują ją do intensywniejszego wzrostu! To pierwsza i jak dotąd jedyna trawa, która wykazuje tę wyjątkową cechę.

Trawa samozagęszczająca szybko kiełkuje nawet w trudnych warunkach. Rozrasta się dzięki sieci podziemnych rozłogów, które szybko zarastają ubytki. Lepiej znosi intensywne użytkowanie, deptanie i jest odporna na uszkodzenia, a co najważniejsze - potrafi się sama regenerować!

Trawa do zadań specjalnych

Mieszanka samozagęszczająca jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko do zakładania trawników od zera, ale także świetnie sprawdza się w przypadku dosiewek podczas regeneracji. Nasiona kiełkują nawet w niskich temperaturach, dzięki czemu szybciej rosną i zadarniają puste place, a po kilkunastu dniach można je intensywnie eksploatować. Trawa tworzy niskie międzywęźla, przez co doskonale znosi intensywne koszenie. Niska, zwarta i elastyczna darń jest wytrzymała na udeptywanie i rozrywanie w trakcie intensywnej eksploatacji i sprawia mniej problemów! Ogranicza pojawianie się chwastów i mchu, jest odporna na wymarzanie i groźne choroby grzybowe. Nie wymaga, jak inne trawy, tak wiele czasu i nakładów finansowych na pielęgnację.

Zastosowanie najlepszych traw to jednorazowy wydatek i gwarancja trwałej i odpornej murawy na lata. Trawa samozagęszczająca nie wymaga napraw! W przypadku uszkodzenia błyskawicznie się regeneruje i rozrasta, zarastając ubytki. Od lat jest wysiewana na polach golfowych i największych boiskach piłkarskich świata! Teraz dostępna jest dla właścicieli ogrodów, bo przecież przydomowe murawy także muszą być piękne i mocne!

Zobacz jak działa trawa SAMOzagęszczająca.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Substral

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość jan

24 Wrz 2019, 09:58

a co do pustyni to mam wrecz odwrotnie, pełno kwiatów i sa pszczoły. tylko lubie miec taki trawnik, soczysty, gęsty, zadbany. . każdy ma swoje preferencje. dla jednego mech, mniszki i inne będą ok, dla drugiego to będa chwasty do usunięcia. o gustach się nie rozmiawia retrofood

time image

Gość jan

24 Wrz 2019, 09:55

gesta, soczysta zielen, mocna. rzeczywiście, porównujac do poprzednich lat można napisac ze jest zielony dywan. potrzeba troche więcej czasu niż w tanich trawach.

time image

16 Wrz 2019, 08:32

Czyli zielona pustynia bez kwiatka dla pszczółki i zakątka dla ptaszków. Straszne. Dobre jedynie na futbolowym boisku.

time image

Gość wojtek

16 Wrz 2019, 08:10

wysiana w kwietniu. trochę cierpliwosci i dbania ale dziś efekt jest super. gesty i mocny juz trawnik (nawet wykopalem by zobaczyc korzenie). przyznam uczciwie, ze pomogl mi przy zakladaniu znajomy, ktory robi takie rzeczu w ogrodzie i pokazal jak to dobrze robic. sam pewnych rzeczy nie wiedzialem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny