Wiosna to świetny czas na zakładanie i regenerację trawnika po zimie. Mokra i szybko nagrzewająca się ziemia sprzyja kiełkowaniu, dobremu ukorzenianiu i zagęszczaniu darni. Wystarczy tylko wysiać odpowiednie nasiona, ale co wybrać? Szybkość kiełkowania, czy odporność na deptanie? Obie cechy posiada trawa samozagęszczająca. Warto przyjrzeć się jej bliżej!
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2019-02-26
Data aktualizacji: 2020-03-10
Trawa samozagęszczająca to innowacyjna życica RPR (ang. Regenerating Perennial Ryegrass). Pod tym tajemniczym skrótem kryje się życica rozłogowa - nowy podgatunek doskonale znanego rajgrasu angielskiego. Łączy w sobie najlepsze cechy traw gazonowych: szybkość kiełkowania tradycyjnej życicy; wytrzymałość wiechliny; i tworzenie rozłogów, charakterystyczne dla kostrzewy. Jej nasiona szybko kiełkują, doskonale się ukorzeniają, a źdźbła wytrzymują intensywną eksploatację, zachowując przy tym dekoracyjny wygląd.
Rysunek prezentuje proces rozkrzewienia się trawy w bok przez kłącza, z których powstają nowe kępy.
Mocne korzenie to silny trawnik!
Życica rozłogowa rozrasta się we wszystkich kierunkach. Podziemne rozłogi krzyżują się ze sobą, a z każdego międzywęźla wyrastają nowe, mocne korzenie i kolejne rośliny rozrastające się na boki. Szybko powstaje gęsta sieć, tworząca zwartą i praktycznie niezniszczalną darń. Jest odporna na uszkodzenia, a co najważniejsze posiada wyjątkową zdolność regeneracji! Im bardziej jest użytkowana, tym szybciej się regeneruje, bo uszkodzone rozłogi stymulują ją do intensywniejszego wzrostu! To pierwsza i jak dotąd jedyna trawa, która wykazuje tę wyjątkową cechę.
Trawa samozagęszczająca szybko kiełkuje nawet w trudnych warunkach. Rozrasta się dzięki sieci podziemnych rozłogów, które szybko zarastają ubytki. Lepiej znosi intensywne użytkowanie, deptanie i jest odporna na uszkodzenia, a co najważniejsze - potrafi się sama regenerować!
Trawa do zadań specjalnych
Mieszanka samozagęszczająca jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko do zakładania trawników od zera, ale także świetnie sprawdza się w przypadku dosiewek podczas regeneracji. Nasiona kiełkują nawet w niskich temperaturach, dzięki czemu szybciej rosną i zadarniają puste place, a po kilkunastu dniach można je intensywnie eksploatować. Trawa tworzy niskie międzywęźla, przez co doskonale znosi intensywne koszenie. Niska, zwarta i elastyczna darń jest wytrzymała na udeptywanie i rozrywanie w trakcie intensywnej eksploatacji i sprawia mniej problemów! Ogranicza pojawianie się chwastów i mchu, jest odporna na wymarzanie i groźne choroby grzybowe. Nie wymaga, jak inne trawy, tak wiele czasu i nakładów finansowych na pielęgnację.
Zastosowanie najlepszych traw to jednorazowy wydatek i gwarancja trwałej i odpornej murawy na lata. Trawa samozagęszczająca nie wymaga napraw! W przypadku uszkodzenia błyskawicznie się regeneruje i rozrasta, zarastając ubytki. Od lat jest wysiewana na polach golfowych i największych boiskach piłkarskich świata! Teraz dostępna jest dla właścicieli ogrodów, bo przecież przydomowe murawy także muszą być piękne i mocne!
Komentarz dodany przez Piotr: Kupiłem mietlica rozlogowa,kilogram z przesyłką z Amazona 60 euro,nasiona tak drobne że trzeba było mieszać z piaskiem by wysiać,na trawnik 150m2 wystarczył 30% opakowania.Rosniw drugi rok i jest genialna.Zycica to niestety zło dla innych roslin
Gość Jarek
10-08-2022 22:15
Dobry trawnik nie jest kwestią samej mieszanki>Miałem zbitą pustynię, trawa nie rosła.Znajomy namówił mnie na aerację profesjonalną maszyną tj aeratorem spalinowym,który wycina koreczki z gleby a nie tylko nakłuwa,do tego nawóz.Trawnik obsiewam tylko wiechliną, efekt jak ...
Gość jan
24-09-2019 11:58
a co do pustyni to mam wrecz odwrotnie, pełno kwiatów i sa pszczoły. tylko lubie miec taki trawnik, soczysty, gęsty, zadbany. . każdy ma swoje preferencje. dla jednego mech, mniszki i inne będą ok, dla drugiego to będa chwasty do usunięcia.
o gustach się nie rozmiawia retrofood