Jak sterować ogrodowym oświetleniem?

Jak sterować ogrodowym oświetleniem?

Niezbędne jest sterowanie ogrodowym oświetleniem. Może się ono odbywać ręcznie, za pomocą pilota, a nawet za pośrednictwem telefonu (po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji). Najprostszym rozwiązaniem jest wyposażenie poszczególnych lamp w ściemniacze, czujniki czy włączniki czasowe.

Podłączenie ściemniaczy do LED-owych źródeł światła pozwala regulować intensywność świecenia. Dzięki temu możemy ustawić mocne bądź delikatne, nastrojowe oświetlenie na tarasie czy w altanie - zależnie od potrzeb. Frontowe lampy wyposaża się często w czujniki ruchu - zapalają się na określony czas, gdy w pobliżu przechodzi człowiek, zwierzę lub pod bramę podjeżdża auto. Rozwiązanie takie zapewnia wygodę i bezpieczeństwo.

Przy zastosowaniu czujników zmierzchu, oświetlenie samoczynnie włącza się po zapadnięciu zmroku i wyłącza o świcie. Włączniki czasowe uruchamiają lampy w określonych przez nas godzinach.

Najwygodniejszy jest jednak inteligentny system zarządzania, który na ogół obejmuje rozmaite instalacje wewnątrz i na zewnątrz domu (oprócz oświetlenia alarm czy nawadnianie ogrodu). Umożliwia zaprogramowanie czasu włączania i wyłączania się poszczególnych lamp, natężenia światła czy aranżowanie scen świetlnych. Centrala odbierająca sygnały z czujników zewnętrznych (np. czujników ruchu) może uruchamiać wiele lamp jednocześnie, co znacznie poprawia bezpieczeństwo.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Philips

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz