Problemy z ułożeniem kostki brukowej na gliniastej glebie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Problemy z ułożeniem kostki brukowej na gliniastej glebie

Gdyby przed pojawieniem się brukarzy nie padał tak długo deszcz i grunt był suchy, operator spychacza mógłby przewieźć wykorytowany z powierzchni 120 m2 humus w głąb działki. Tymczasem i mała, i duża koparka grzęzły w rozmokniętej mazi - mówią Bożena i Leszek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kostkę betonową położyli we wrześniu 2017 r.

Działka: grunt gliniasty, z wysoko zawieszonymi wodami; powierzchnia 3800 m2.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu. Położona na podjeździe, miejscach parkingowych, północnej opasce budynku. W planach za rok wykonanie ścieżki. 
 • Wymiary – grubość 6 cm, 3 różne rozmiary. 
 • Kolor – beżowy melanż i bordowy. 
 • Faktura – imitująca wapień muszlowy. 
 • Obrzeża – z krawężników o wys. 24 cm, wzdłuż ścieżki wylewki betonowe.

Decyzja: Leszek – na początku gliniasty podjazd utwardziłem drobnym gruzem. Dzięki temu samochody nie tonęły w błocie, lecz rozwiązanie traktowałem jako prowizoryczne. Kilka lat temu zamierzałem położyć tu gotowe ażurowe płyty, ale w końcu postanowiłem zrobić porządne i ładne bruki przy domu. Zatrudniłem do tego firmę z parkiem maszyn i narzędzi, która kompleksowo wykonywała moje zlecenie. Niestety, trafiła na paskudną deszczową pogodę, która bardzo utrudniała przygotowanie podbudowy na gliniastym podłożu. Z planowanych 3 zrobiło się 6 dni pracy.

Odwodnienie liniowe leży na warstwie piasku i cementu
Odwodnienie liniowe leży na warstwie piasku i cementu, ale Leszek wolałby, żeby zostało zamocowane bardziej stabilnie.

Nawierzchnia z kostki brukowej - rady i przestrogi:

 • Leszek: Gdyby przed pojawieniem się brukarzy nie padał tak długo deszcz i grunt był suchy, operator spychacza mógłby przewieźć wykorytowany z powierzchni 120 m2 humus w głąb działki. Tymczasem i mała, i duża koparka grzęzły w rozmokniętej mazi. Tuż za podjazdem urosła góra ziemi, którą uda się usunąć dopiero, gdy przez dłuższy czas będzie bezdeszczowo.

  Wreszcie udało się zrobić wykop o gł. 50–60 cm, lecz nie można było zagęścić jego dna, bo stała woda. Brukarze wypompowali ją i dowozili ciężarówkami suchy gruz zmieszany z cementem. Powstała sztywna warstwa na dnie o gr. do 40 cm, a po jej zagęszczeniu wibratorem płytowym, zaczęli układać obrzeża z krawężników i warstwę spadkową z piasku.
   
  Krytycznym punktem było utworzenie spadków – podłużnego od garażu i ukośno-poprzecznego od strony ganku. Dzięki nim woda kieruje się na boczny północny pas terenu. Potem poszła warstwa piasku i cementu oraz kostka. Zadbałem jeszcze o staranne wybrukowanie podjazdu na styku z asfaltową drogą. Tam użyłem ażurowych płyt. Woda z drogi i sól z odśnieżania nie spływają na działkę.
Ażurowe płyty ułożono tuż przy asfaltowej drodze.
Ażurowe płyty ułożono tuż przy asfaltowej drodze.
 • Bożena: kiedy pojechaliśmy obejrzeć kostkę w składzie, brukarze polecili nam wyroby w barwach jesieni. Dla mnie były zbyt ciemne. Wolałam zastosować jasne, bo tynk na elewacji domu ma beżowy kolor, a podjazd znajduje się w cieniu, od strony północnej i wschodniej. Dobrze, że się uparłam. Świeżo położony bruk świetnie rozjaśnia ciemny fragment działki.

Nawierzchnia z kostki brukowej - koszty:

 • materiały z robocizną 160 zł/m2.
Od strony asfaltowej drogi ułożono ażurowe płyty, a podjazd zakończono ukośną wylewką betonową, hamującą napływ wody z ulicy.
Od strony asfaltowej drogi ułożono ażurowe płyty, a podjazd zakończono ukośną wylewką betonową, hamującą napływ wody z ulicy.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Spec Maciej

08 Mar 2018, 23:50

Glina podczas mrozów potrafi wypychać ziemię z kostką do góry polecam wpierw podsypke z piasku z dodatkiem cementu ok.1 worek cementu na 6-8worków piasku to utwardzi podłoże ułóżenie płytek i delikatne podlewanie wodą piasek z cementem się utwardzi i chodnik równomiernie osiądzie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny