Problemy z ułożeniem kostki brukowej na gliniastej glebie

Problemy z ułożeniem kostki brukowej na gliniastej glebie

Gdyby przed pojawieniem się brukarzy nie padał tak długo deszcz i grunt był suchy, operator spychacza mógłby przewieźć wykorytowany z powierzchni 120 m2 humus w głąb działki. Tymczasem i mała, i duża koparka grzęzły w rozmokniętej mazi - mówią Bożena i Leszek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kostkę betonową położyli we wrześniu 2017 r.

Działka: grunt gliniasty, z wysoko zawieszonymi wodami; powierzchnia 3800 m2.

Kostka brukowa:

  • Dwuwarstwowa z betonu. Położona na podjeździe, miejscach parkingowych, północnej opasce budynku. W planach za rok wykonanie ścieżki. 
  • Wymiary - grubość 6 cm, 3 różne rozmiary. 
  • Kolor - beżowy melanż i bordowy. 
  • Faktura - imitująca wapień muszlowy. 
  • Obrzeża - z krawężników o wys. 24 cm, wzdłuż ścieżki wylewki betonowe.

Decyzja: Leszek - na początku gliniasty podjazd utwardziłem drobnym gruzem. Dzięki temu samochody nie tonęły w błocie, lecz rozwiązanie traktowałem jako prowizoryczne. Kilka lat temu zamierzałem położyć tu gotowe ażurowe płyty, ale w końcu postanowiłem zrobić porządne i ładne bruki przy domu. Zatrudniłem do tego firmę z parkiem maszyn i narzędzi, która kompleksowo wykonywała moje zlecenie. Niestety, trafiła na paskudną deszczową pogodę, która bardzo utrudniała przygotowanie podbudowy na gliniastym podłożu. Z planowanych 3 zrobiło się 6 dni pracy.

Ogrodowe odwodnienie liniowe leży na warstwie piasku i cementu
Odwodnienie liniowe leży na warstwie piasku i cementu, ale Leszek wolałby, żeby zostało zamocowane bardziej stabilnie.
Ażurowa płyta ogrodowa
Ażurowe płyty ułożono tuż przy asfaltowej drodze.
Od strony asfaltowej drogi ułożono ażurowe płyty, a podjazd zakończono ukośną wylewką betonową, hamującą napływ wody z ulicy
Od strony asfaltowej drogi ułożono ażurowe płyty, a podjazd zakończono ukośną wylewką betonową, hamującą napływ wody z ulicy.

Nawierzchnia z kostki brukowej - rady i przestrogi:

  • Leszek: Gdyby przed pojawieniem się brukarzy nie padał tak długo deszcz i grunt był suchy, operator spychacza mógłby przewieźć wykorytowany z powierzchni 120 m2 humus w głąb działki. Tymczasem i mała, i duża koparka grzęzły w rozmokniętej mazi. Tuż za podjazdem urosła góra ziemi, którą uda się usunąć dopiero, gdy przez dłuższy czas będzie bezdeszczowo. Wreszcie udało się zrobić wykop o gł. 50-60 cm, lecz nie można było zagęścić jego dna, bo stała woda. Brukarze wypompowali ją i dowozili ciężarówkami suchy gruz zmieszany z cementem. Powstała sztywna warstwa na dnie o gr. do 40 cm, a po jej zagęszczeniu wibratorem płytowym, zaczęli układać obrzeża z krawężników i warstwę spadkową z piasku. Krytycznym punktem było utworzenie spadków - podłużnego od garażu i ukośno-poprzecznego od strony ganku. Dzięki nim woda kieruje się na boczny północny pas terenu. Potem poszła warstwa piasku i cementu oraz kostka. Zadbałem jeszcze o staranne wybrukowanie podjazdu na styku z asfaltową drogą. Tam użyłem ażurowych płyt. Woda z drogi i sól z odśnieżania nie spływają na działkę.
  • Bożena: kiedy pojechaliśmy obejrzeć kostkę w składzie, brukarze polecili nam wyroby w barwach jesieni. Dla mnie były zbyt ciemne. Wolałam zastosować jasne, bo tynk na elewacji domu ma beżowy kolor, a podjazd znajduje się w cieniu, od strony północnej i wschodniej. Dobrze, że się uparłam. Świeżo położony bruk świetnie rozjaśnia ciemny fragment działki.

Koszty wykonania nawierzchni z kostki brukowej:

  • materiały z robocizną 160 zł/m2.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość Spec Maciej
09-03-2018 00:50
Glina podczas mrozów potrafi wypychać ziemię z kostką do góry polecam wpierw podsypke z piasku z dodatkiem cementu ok.1 worek cementu na 6-8worków piasku to utwardzi podłoże ułóżenie płytek i delikatne podlewanie wodą piasek z cementem się utwardzi i chodnik równomiernie osiądzie ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz