Jak zrobić hamak ogrodowy?

Jak zrobić hamak ogrodowy?

Kiedyś hamak był utożsamiany z prowizorycznym, siatkowym wykonaniem. Dziś jednak możemy wykonać bardzo wygodny, wysokiej jakości hamak ogrodowy, który sprawdzi się idealnie podczas wakacyjnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Jak to zrobić?

Z jakich materiałów wykonać hamak ogrodowy?

Niewątpliwie najważniejszym aspektem hamaka ogrodowego jest materiał jego wykonania. Z jednej strony niektóre materiały mogą szybko się wycierać, a nawet zerwać, co skróci żywotność hamaka, z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę wygodę materiału, przewiewność i komfort dla skóry. Z hamaka ogrodowego korzystamy głównie latem, kiedy jest ciepła, słoneczna pogoda, więc materiały te powinny być lekkie i przewiewne.

Wiszący hamak ogrodowy

Świetnym pomysłem na hamak ogrodowy jest uszycie go z bawełny. Jest to najwygodniejsza propozycja ze względu na wysoką przepuszczalność powietrza i wygodę dla ciała, jednak nie jest to materiał odporny na warunki atmosferyczne, więc zachodzi konieczność ciągłego ściągania hamaka i chowania do domu.

Dlatego najczęściej hamaki ogrodowe wykonuje się z nylonu lub tkaniny duracord, która łączy w sobie miękkość bawełny z wytrzymałością poliestru. Można też w hurtowniach tkanin i dzianin poszukać specjalistycznych materiałów typowo do szycia hamaków, każda tkanina ma inne właściwości i można bez problemu znaleźć najlepszą.

Jak wykonać hamak ogrodowy?

Prace rozpocznij od wykonania drążka, który połączą sploty z tkaniną. Najlepiej, gdy będzie on drewniany. Drążek powinien mieć około 1,4-1,5 metra szerokości. W odległości ok. 3 cm od jednego boku zaznacz punkt ołówkiem, podobnie od strony drugiego boku.

Przykładowy stelaż na hamak
 

Następnie co około 6 centymetrów zaznacz kolejne punkty i wywierć szerokie, około centymetrowe otwory. Na końcu wygładź je papierem ściernym, dodatkowo można natłuścić je olejem. Drążki mogą być dwa lub jeden – w zależności czy chcesz, by od strony nóg hamak się nieco zwijał.

Kolejnym etapem jest wykonanie splotu. Będziesz potrzebował nitki o długości około 22-23 cm. Musisz je przepleść przez przygotowane dziury w drążku. Węzeł musi być ciasny!

Następnie musimy przygotować tkaninę o wymiarach 2 metry na 1,2 metra. Na krótszych bokach zrób z materiału zakładkę, by wzmocnić mocowanie. Kolejnym krokiem jest zrobienie otworów w płótnie, by przeplatać sznur przez materiał i drążek.

Na samym końcu zamocuj hamak. Do tego możesz wykorzystać standardowe wkręty z hakiem, które przymocujesz do drzewa, ściany domu lub przygotowanego wcześniej stelaża.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz

Fotografia otwierająca: pixabay.com

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz