Jak przygotować drewno na opał?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak przygotować drewno na opał?

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak będziemy mogli spędzić przyjemny wieczór w cieple kominka, musimy odpowiednio przygotować drewno. Jak to zrobić szybko, sprawnie i efektywnie? Tego właśnie dowiecie się z naszego poradnika.

aktualizacja: 2021-09-29 12:35:15

Drewno drzew liściastych najlepsze do kominka

Jesion, buk, dąb, grab - te drzewa liściaste mają największą wartość opałową. Drewno iglaste natomiast spala się dużo szybciej, a zawarta w nim żywica zanieczyszcza komin sadzą. Dlatego do palenia w kominku używajmy drewna drzew liściastych. Jednak jeśli już musimy spalać drewno iglaste, powinniśmy je mieszać z drewnem z drzew liściastych.

Przygotowanie drewna na opał

Jeśli będziemy sezonować drewno w postaci całych, nierozłupanych bali, wilgoć z jego środka nie odparuje i drewno zbutwieje. Dlatego też bale należy przeciąć na odcinki dostosowane długością do wymiarów paleniska, najczęściej ok. 40 cm i rozłupać na połowy lub ćwiartki. Możemy użyć do tego siekiery, ale z pewnością będzie to trudne i żmudne zadanie. Z pomocą przychodzi nam technologia i specjalistyczne sprzęty.

Czym najlepiej ciąć drewno?

Do cięcia drewna na mniejsze kawałki warto wykorzystać lekkie, akumulatorowe piły, np. renomowanej marki GREENWORKS. Doskonale sprawdzą się podczas tego zadania za sprawą swojej niskiej wagi.

Szczególnie polecamy modele:

 • Waga pilarki GREENWORKS 40 cm V40  (bez akumulatora) to 3,8 kg, a prowadnica ma aż 40 cm długości, co umożliwia nie tylko skuteczne przycinanie kłód drewnianych ale także wycinać małe i średniej wielkości np. obumarłe drzewa owocowe w ogrodzie! Prędkość suwu łańcucha po prowadnicy to aż 20 m/s co w wielu przypadkach jest znacznie więcej niż w spalinowych odpowiednikach. Dzięki temu naszą pracę wykonamy szybciej i precyzyjniej. Pilarka jest łatwa w użyciu dzięki miękkiej rękojeści. Napięcie czy wymiana łańcucha nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych narzędzi.

  Pilarka jest gotowa do użycia po naciśnięciu przycisku. Zbiornik oleju do smarowania łańcucha ma przezroczystą obudowę, dzięki czemu można w szybki sposób monitorować jego poziom. Ze względów bezpieczeństwa zapewniono bezpiecznik włączający, a także masywną osłonę dłoni.
  40V Pilarka 30 cm Premium Greenworks
  40V Pilarka 30 cm Premium Greenworks
 • Waga pilarki GREENWORKS 40 V z górnym uchwytem 25 cm (bez akumulatora) wynosi jedyne 2,35 kg, a prowadnica ma 25 cm długości, co umożliwia obsługę nawet jedną ręką! Łańcuch ma 1/4”. Urządzenie jest łatwe w użyciu dzięki miękkiej rękojeści. Napięcie czy wymiana łańcucha nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych narzędzi. Dzięki mocnemu silnikowi bezproblemowo radzi sobie z przecinaniem drewna na mniejsze kawałki. Doskonale sprawdzi się również podczas przycinania małych drzewek ogrodowych i cięcia cienkich, suchych gałęzi, a także przy kształtowaniu żywopłotów.
  60V Pilarka 40 cm Premium Greenworks
  60V Pilarka 40 cm Premium Greenworks
 • Lekka piła łańcuchowa 60 V firmy Greenworks została zaprojektowana z myślą o szybkości i łatwości - od automatycznego smarowania do elektrycznego hamulca łańcuchowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa. 40-centymetrowa prowadnica sprawia, że ta wyjątkowa piła jest idealna do cięcia mniejszych drzew wraz z gałęziami. Przełącznik natychmiastowego startu przyczynia się do szybkiej obsługi, a niski poziom hałasu pozwala pracować bez przeszkadzania sąsiadom. Dzięki bezszczotkowemu silnikowi narzędzie dostarcza do 30 % więcej mocy niż standardowy silnik szczotkowy. Z nią cięcie drewna zajmie nam naprawdę parę chwil!
  Niezawodne pilarki Scheppach
  Niezawodne pilarki Scheppach 

Główną zaletą pilarek akumulatorowych jest brak hałasu oraz wibracji (powodowanych przez silnik spalinowy) w przerwach między odcinaniem kolejnych konarów oraz niemal błyskawiczny czas osiągnięcia maksymalnej prędkości łańcucha w porównaniu z pilarką spalinową. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami tradycyjnych rozwiązań i zależy nam na długiej pracy ciągłej, możemy zdecydować się na model pilarki spalinowej (zbiornik paliwa wystarcza wówczas na kilkadziesiąt minut pracy), jak np. spalinowa pilarka łańcuchowa Scheppach CSP2540 0,9kW 25cm czy spalinowa pilarka łańcuchowa Scheppach CSP5300.

Możemy również zdecydować się na kompromis pomiędzy pilarką akumulatorową a spalinową - pilarkę elektryczną. Sprawdzi się np. się na małych i średnich działkach, na których jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Ograniczenie związane z długością kabla czy przedłużacza jest z pewnością największą wadą pił z takim zasilaniem. Są za to bardzo lekkie, ciche i pozwalają na nieograniczony czas pracy. Decydując się na elektryczne pilarki, wybierzmy modele sprawdzonych producentów, jak np. elektryczna pilarka łańcuchowa Scheppach CSE2700 czy elektryczna pilarka łańcuchowa Scheppach CSE2600.

Jak przygotować drewno na opał?

Pomocne akcesoria do cięcia drewna

Do cięcie drewna pilarką na mniejsze kawałki z pewnością przyda nam się STOJAK lub KOZIOŁ. Ważne jest, by był stabilny i bezpieczny. Dzięki niemu unikniemy przemieszczania się ciętych belek i gałęzi. Nie wolno nam ciąć elementów luźno leżących na ziemi czy też przytrzymywać drewna ręką - jest to bardzo niebezpieczne! Firma Wolfcraft ma w swojej ofercie 3 stojaki do cięcia drewna:

 1. Mały stojak zapewnia szybkie i bezpieczne cięcie szczap o długości 1 m na długość 25 lub 33 cm. Jest zabezpieczony przed wyrzutem drewna i łatwy w przenoszeniu dzięki małej wadze własnej (a zarazem wyjątkowo stabilny). Drewniane deski dolne w konstrukcji gwarantują jeszcze lepszą ochronę łańcucha piły.
  Mały stojak
  Mały stojak
 2. Duży stojak gwarantuje szybkie i bezpieczne cięcie bloków drewna o długości 1 metra. Wystarczy 2-3 cięciach piłą i już mamy pełną taczkę! Jest składany i pozwala na łatwe przechowywanie. Ponadto jest także użyteczny również do cięcia pojedynczych sztuk drewna.
  Duży stojak
  Duży stojak
 3. Stojak koziołek jest wyposażony w regulowane boczne ograniczniki zabezpieczające obrabiany materiał przed zsuwaniem oraz 3 regulowane nakładki dla ochrony delikatnych powierzchni obrabianego materiału.
  Stojak koziołek
  Stojak koziołek

Łuparka - profesjonalna pomoc w cięciu drewna

Jeśli tniemy drewno w dużych ilościach i na dużą skalę, warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, jakim jest łuparka. Łuparka do drewna Scheppach HL760L 7t potnie drewno kominkowe długości do 52 cm na polana opałowe gotowe do użycia. Dwuręczna obsługa i zakryty obszar roboczy gwarantują optymalne bezpieczeństwo, a stabilny nóż ułatwia pracę. Dzięki kołom łuparka jest mobilna i łatwa w transporcie.

Model łuparki do drewna Scheppach HL760LS 7t ma dodatkowo w zestawie stojak z kołami, który ułatwia m.in. transport urządzenia.

Z kolei łuparka do drewna Scheppach HL1050 10t 230V to sprzęt dla prawdziwych profesjonalistów, którzy w ekspresowym tempie chcą pociąć drewno na drobne kawałki.

Suszenie drewna

Odpowiednie wysuszenie drewna przed spaleniem jest ważne dlatego, by wilgoć w nim zawarta nie obniżała wartości kalorycznej opału i nie utrudniała procesu spalania. Drewno powinniśmy suszyć w miejscu zadaszonym i odpowiednio przewiewnym. Najlepiej je odpowiednio odizolować od podłoża i ułożyć w miarę możliwości luźno. Dobrze jest układać je na stosie o podstawie koła, które stopniowo zwęża się ku górze. Z góry przykryjmy drewno plandeką, np. plandeką do ochrony drewna 6 x 1.5 mm firmy Wolfcraft. Plandeka ta nie tylko uchroni polana przed deszczem, ale i jest również odporna na działanie UV. Ponadto jest mocna (ma dodatkowo wzmocnione brzegi), wytrzymała i odporna na rozdarcia.

Plandeka chroni polana przed deszczem oraz działaniem promieni słonecznych UV
Plandeka chroni polana przed deszczem oraz działaniem promieni słonecznych UV 

Do suszenia i przechowywania drewna idealnie sprawdzi się praktyczny stojak do składowania drewna opałowego z regulacją wielkości marki Wolfcraft. Posłuży do przechowywania szczap drewna o długości 25-50 cm. Cztery stopki z tworzywa zapewniają optymalną wentylację dolną składowanego drewna, dzięki czemu nie będzie butwieć (co jest niezwykle ważne w przypadku suszenia drewna na opał!). Można w nim magazynować drewno zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Pamiętajmy też, by przed włożeniem drewna do kominka, ocieplić je do temperatury pokojowej, by spalanie było jak najbardziej efektywne.

Stojak do składowania drewna opałowego z regulacją wielkości marki Wolfcraft
Stojak do składowania drewna opałowego z regulacją wielkości marki Wolfcraft

Bezpieczeństwo to podstawa

Pamiętajmy, by podczas cięcia drewna na mniejsze kawałki zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Podczas korzystania z pilarek, używajmy ochronnych rękawic, okularów i odpowiedniej odzieży ochronnej. Nie zapominajmy o tym, że w trakcie cięcia odłamki drzewa mogą polecieć w naszym kierunku. Piłę trzymajmy w dwóch dłoniach - prawą dłonią za tylny uchwyt, podczas gdy lewa dłoń powinna spoczywać na przednim uchwycie i nadawać kierunek pracy. Ciało ustawiamy w takiej pozycji, która pozwala na przeciwstawienie się sile odbicia. Nigdy nie podnośmy piły powyżej linii barków.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje