Dobieramy ręczne i mechaniczne narzędzia ogrodnicze

Dobieramy ręczne i mechaniczne narzędzia ogrodnicze

Pielęgnacja ogrodu bez odpowiedniego sprzętu nie byłaby możliwa. Zakupy warto rozpatrywać w charakterze inwestycji, które ułatwiają wykonywanie poszczególnych prac. W co powinien zaopatrzyć się ogrodnik?

Streszczenie artykułu
Pielęgnacja ogrodu wymaga odpowiedniego sprzętu, który należy traktować jako inwestycję ułatwiającą pracę. Narzędzia ogrodowe dzielą się na podstawowe, niezbędne do pracy przy domu, oraz te, które choć niekonieczne, znacznie usprawniają pielęgnację. Do podstawowych narzędzi należą łopaty, grabie, widły, sekatory, piły i taczka, przy czym istotne jest, aby była lekka i odpowiednio pojemna, z dobrze dopasowanym kołem. W ogrodzie przydają się także narzędzia dostosowane do specyficznych potrzeb, np. szpadel do wytyczania granic trawnika. Do prac związanych z cięciem roślin ważne są odpowiednie sekatory i piły, a przy formowaniu żywopłotu – nożyce. Kosiarka, podkaszarka oraz aerator są niezbędne do pielęgnacji trawnika. W zależności od potrzeb można wybierać między kosiarkami elektrycznymi, spalinowymi lub akumulatorowymi. Zaawansowany sprzęt, taki jak glebogryzarka, odkurzacz ogrodowy czy rozdrabniarka, znacznie przyspiesza i ułatwia pracę, choć nie zawsze jest niezbędny. Kluczowe jest inwestowanie w narzędzia wysokiej jakości, które gwarantują długowieczność i wygodę użytkowania.

Narzędzia ogrodowe można zaliczyć do dwóch podstawowych kategorii - takie, bez których praca na terenie przy domu jest nierealna, oraz te, bez których można się obyć na krótką metę, ale które znacznie ułatwiają poszczególne zabiegi pielęgnacyjne.

Dodatkowo czasem potrzebne są narzędzia dopasowane do specyfiki konkretnego ogrodu. Przykładem jest półokrągły szpadel do wytyczania granic trawnika "angielskim kantem".

Infografika: Przy wyborze narzędzi ogrodowych zwróć uwagę na:

Tych narzędzi nie powinno zabraknąć

Do podstawowego wyposażenia ogrodnika należą narzędzia do sadzenia i wykonywania prac ziemnych. To m.in. łopata, grabie, gracka, szpadel.

Widły, szpadle, łopaty i grabie oraz sekatory, siekiery i różnego rodzaju piły to podstawowy sprzęt każdego ogrodnika. (fot. po lewej: Fiskars, fot. po prawej: Stanley)

Jednym z najważniejszych sprzętów jest taczka. Służy do przewożenia materiałów, resztek roślin oraz nawozów organicznych. Zwykle korzysta się z taczki ogrodowej, budowlana jest, co prawda, bardziej wytrzymała i pojemna, lecz cięższa. Przy wyborze modelu istotna jest pojemność i materiał wykonania.

Newralgiczny element to koło. Może być plastikowe (słabo się sprawdza), gumowe (wytrzymałe, ale źle prowadzi się je po miękkim terenie) lub pneumatyczne (uniwersalne). Na wygodę użytkowania wpływa również umiejscowienie koła. Im jest osadzone bliżej środka, tym sprzęt ciężej jest prowadzić, za to rozładunek jest znacznie łatwiejszy.

Taczka plastikowa
Taczki plastikowe są na ogół znacznie lżejsze od metalowych. Niestety, są mniej pojemne. (fot. Leroy Merlin)

Do prawidłowego wzrostu i plonowania wielu roślin (od bylin po drzewa) niezbędne są regularnie wykonywane zabiegi cięcia. Służą do tego sekatory jednoręczne (do cięcia pędów o grubości do 25 mm), dwuręczne (do ok. 40 mm) oraz piły (do grubszych gałęzi). Warto posiadać dwa rodzaje sekatorów jednoręcznych - kowadełkowy do cięcia suchych, i nożycowy do żywych pędów. Źle dobrane narzędzie może zakleszczać się, zacinać i szarpać zieleń.

Do wykonywania różnorodnych prac przyda się także siekiera. W przypadku formowanego żywopłotu, konieczny jest zakup nożyc żywopłotowych.

Domek z narzędziami ogrodowymi
Wszystkie ogrodowe sprzęty najlepiej przechowywać w specjalnym domku, w którym zamontujemy półki i uchwyty ułatwiające przechowywanie ich w porządku. (fot. Fiskars)
Nożyce do gałęzi i krzewów
Nożyce do gałęzi i krzewów mogą być wyposażone w teleskopowy drążek ułatwiający obcinanie pędów na wysokości. (fot. Gardena)
Nożyce do żywopłotu
Nożyce do żywopłotu znacznie ułatwiają nadanie mu oczekiwanej formy. (fot. Kärcher)

Zaawansowany sprzęt ogrodniczy pierwszej potrzeby

W każdym ogrodzie wykorzystuje się kosiarkę. Tutaj (podobnie jak przy wielu innych urządzeniach) podstawowy dylemat dotyczy napędu. Wybrać kosiarkę elektryczną czy spalinową?

Obie wersje mają zalety. Ogólnie sprzęt spalinowy jest wydajniejszy, a praca nim nie krępuje ruchów. Jednak jest cięższy, mniej mobilny, działa głośniej i powoduje większą szkodę dla środowiska. Przy modelu elektrycznym największa niewygoda to uzależnienie od źródła prądu. Kabel (czasem wpięty dodatkowo do przedłużacza) może przeszkadzać. Pewnym kompromisem jest wybór urządzeń akumulatorowych, nieco cięższych od elektrycznych, lecz pozwalających na w miarę cichą i wygodną pracę.

Infografika: Sprzęt elektryczny a spalinowy

Do pielęgnacji trawnika przyda się też podkaszarka (umożliwi dotarcie do trudniej dostępnych miejsc), nożyce, aerator i wertykulator (niektóre urządzenia mają obie funkcje).

Do ochrony roślin przed chorobami, szkodnikami i zachwaszczeniem konieczny jest zakup opryskiwacza. Do małego i średniego ogrodu - powinien to być co najmniej model naramienny. Na większą powierzchnię, zwłaszcza do sadu, najlepszy będzie wariant plecakowy (np. z napędem spalinowym).

Kosiarka spalinowa z pojemnym koszem
Kosiarka spalinowa z pojemnym koszem ułatwi pielęgnację trawnika. (fot. Makita)

Narzędzia i sprzęt, które ułatwiają pracę

Maszyną, bez której przez pewien czas można się obyć, ale bardzo przydaje się w ogrodzie, jest glebogryzarka. Z jej pomocą udaje się szybko przekopać podłoże (zrobić w 1 lub 2 godziny to, co szpadlem zajmie cały dzień lub dłużej) i wymieszać nawozy organiczne.

W przypadku dużej liczby krzew i krzewów liściastych, a także rozbudowanej nawierzchni prace ułatwi odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy i koszem.

Do siewu trawy przy zakładaniu albo renowacji murawy (a później równomiernego rozprowadzania nawozów) posłuży siewnik.

Odpadów z przydomowego sadu można pozbyć się, stosując rozdrabniarkę. Zmielone pędy nadają się do kompostowania oraz jako ściółka. Oczywiście, o ile nie są porażone chorobami i nie mają śladów żerowania szkodników.

Do mycia nawierzchni i usuwania chwastów spomiędzy płyt wykorzystuje się myjkę ciśnieniową.

Osobom starszym (chociaż nie tylko) wiele zabiegów, np. sadzenie i pielenie, wygodniej będzie wykonywać przy użyciu klęcznika ogrodowego.

Odkurzacz z koszem na liście
Odkurzacz z koszem na liście ułatwi porządki w ogrodzie. (fot. Black&Decker)
Glebogryzarka
Glebogryzarka ułatwia przygotowanie podłoża do wysiania roślin. (fot. Honda)
Rozdrabniarka do drobnych gałęzi
Rozdrabniarka do drobnych gałęzi przyda się w każdym ogrodzie. (fot. NAC)

Proces kompletowania narzędzi i sprzętu trwa lata, gdyż wiąże się z dużymi wydatkami. Nie warto jednak korzystać z superokazji i kupować tanie wyroby. Lepiej poczekać i wydać więcej, stawiając na wysoką jakość. W przypadku tej branży, ma to duże znaczenie nie tylko dla trwałości produktów, ale przede wszystkim dla wygody ich eksploatowania i łatwości pielęgnacji ogrodu.

Redaktor: Michał Mazik
fot. otwierająca: Kärcher

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • W co powinien zaopatrzyć się ogrodnik?

    Ogrodnik powinien zaopatrzyć się w narzędzia do sadzenia i prac ziemnych, takie jak łopata, grabie, gracka, szpadel, a także taczka, sekatory, piły i siekiera.
  • Jakie są podstawowe kategorie narzędzi ogrodniczych?

    Narzędzia ogrodnicze dzielą się na te niezbędne do pracy w ogrodzie (np. łopaty, grabie, sekatory) oraz na te, które choć nie są konieczne, to ułatwiają pielęgnację (np. glebogryzarka, odkurzacz ogrodowy).
  • Jakie cechy powinna mieć dobra taczka ogrodowa?

    Dobra taczka powinna być lekka, odpowiednio pojemna, a jej koło - najlepiej pneumatyczne - powinno być dobrze umieszczone, aby ułatwiało prowadzenie i rozładunek.
  • Jaki sprzęt ogrodniczy jest potrzebny do pielęgnacji trawnika?

    Do pielęgnacji trawnika potrzebna jest kosiarka (elektryczna, spalinowa lub akumulatorowa), podkaszarka, aerator, wertykulator oraz nożyce.
  • Czy warto inwestować w zaawansowany sprzęt ogrodniczy?

    Tak, warto inwestować w zaawansowany sprzęt, taki jak glebogryzarka, rozdrabniarka czy myjka ciśnieniowa, ponieważ znacznie ułatwia on prace ogrodowe i zwiększa ich efektywność.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz