Dobieramy ręczne i mechaniczne narzędzia ogrodnicze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dobieramy ręczne i mechaniczne narzędzia ogrodnicze

Pielęgnacja ogrodu bez odpowiedniego sprzętu nie byłaby możliwa. Zakupy warto rozpatrywać w charakterze inwestycji, które ułatwiają wykonywanie poszczególnych prac. W co powinien zaopatrzyć się ogrodnik?

Narzędzia ogrodowe można zaliczyć do dwóch podstawowych kategorii - takie, bez których praca na terenie przy domu jest nierealna, oraz te, bez których można się obyć na krótką metę, ale które znacznie ułatwiają poszczególne zabiegi pielęgnacyjne.

Dodatkowo czasem potrzebne są narzędzia dopasowane do specyfiki konkretnego ogrodu. Przykładem jest półokrągły szpadel do wytyczania granic trawnika "angielskim kantem".

Infografika: Przy wyborze narzędzi ogrodowych zwróć uwagę na:

Tych narzędzi nie powinno zabraknąć

Do podstawowego wyposażenia ogrodnika należą narzędzia do sadzenia i wykonywania prac ziemnych. To m.in. łopata, grabie, gracka, szpadel.

Widły, szpadle, łopaty i grabie oraz sekatory, siekiery i różnego rodzaju piły to podstawowy sprzęt każdego ogrodnika. (fot. po lewej: Fiskars, fot. po prawej: Stanley)

Jednym z najważniejszych sprzętów jest taczka. Służy do przewożenia materiałów, resztek roślin oraz nawozów organicznych. Zwykle korzysta się z taczki ogrodowej, budowlana jest, co prawda, bardziej wytrzymała i pojemna, lecz cięższa. Przy wyborze modelu istotna jest pojemność i materiał wykonania.

Newralgiczny element to koło. Może być plastikowe (słabo się sprawdza), gumowe (wytrzymałe, ale źle prowadzi się je po miękkim terenie) lub pneumatyczne (uniwersalne). Na wygodę użytkowania wpływa również umiejscowienie koła. Im jest osadzone bliżej środka, tym sprzęt ciężej jest prowadzić, za to rozładunek jest znacznie łatwiejszy.

Taczka plastikowa
Taczki plastikowe są na ogół znacznie lżejsze od metalowych. Niestety, są mniej pojemne. (fot. Leroy Merlin)

Do prawidłowego wzrostu i plonowania wielu roślin (od bylin po drzewa) niezbędne są regularnie wykonywane zabiegi cięcia. Służą do tego sekatory jednoręczne (do cięcia pędów o grubości do 25 mm), dwuręczne (do ok. 40 mm) oraz piły (do grubszych gałęzi). Warto posiadać dwa rodzaje sekatorów jednoręcznych - kowadełkowy do cięcia suchych, i nożycowy do żywych pędów. Źle dobrane narzędzie może zakleszczać się, zacinać i szarpać zieleń.

Do wykonywania różnorodnych prac przyda się także siekiera. W przypadku formowanego żywopłotu, konieczny jest zakup nożyc żywopłotowych.

Domek z narzędziami ogrodowymi
Wszystkie ogrodowe sprzęty najlepiej przechowywać w specjalnym domku, w którym zamontujemy półki i uchwyty ułatwiające przechowywanie ich w porządku. (fot. Fiskars)
Nożyce do gałęzi i krzewów
Nożyce do gałęzi i krzewów mogą być wyposażone w teleskopowy drążek ułatwiający obcinanie pędów na wysokości. (fot. Gardena)
Nożyce do żywopłotu
Nożyce do żywopłotu znacznie ułatwiają nadanie mu oczekiwanej formy. (fot. Kärcher)

Zaawansowany sprzęt ogrodniczy pierwszej potrzeby

W każdym ogrodzie wykorzystuje się kosiarkę. Tutaj (podobnie jak przy wielu innych urządzeniach) podstawowy dylemat dotyczy napędu. Wybrać kosiarkę elektryczną czy spalinową?

Obie wersje mają zalety. Ogólnie sprzęt spalinowy jest wydajniejszy, a praca nim nie krępuje ruchów. Jednak jest cięższy, mniej mobilny, działa głośniej i powoduje większą szkodę dla środowiska. Przy modelu elektrycznym największa niewygoda to uzależnienie od źródła prądu. Kabel (czasem wpięty dodatkowo do przedłużacza) może przeszkadzać. Pewnym kompromisem jest wybór urządzeń akumulatorowych, nieco cięższych od elektrycznych, lecz pozwalających na w miarę cichą i wygodną pracę.

Infografika: Sprzęt elektryczny a spalinowy

Do pielęgnacji trawnika przyda się też podkaszarka (umożliwi dotarcie do trudniej dostępnych miejsc), nożyce, aerator i wertykulator (niektóre urządzenia mają obie funkcje).

Do ochrony roślin przed chorobami, szkodnikami i zachwaszczeniem konieczny jest zakup opryskiwacza. Do małego i średniego ogrodu - powinien to być co najmniej model naramienny. Na większą powierzchnię, zwłaszcza do sadu, najlepszy będzie wariant plecakowy (np. z napędem spalinowym).

Kosiarka spalinowa z pojemnym koszem
Kosiarka spalinowa z pojemnym koszem ułatwi pielęgnację trawnika. (fot. Makita)

Narzędzia i sprzęt, które ułatwiają pracę

Maszyną, bez której przez pewien czas można się obyć, ale bardzo przydaje się w ogrodzie, jest glebogryzarka. Z jej pomocą udaje się szybko przekopać podłoże (zrobić w 1 lub 2 godziny to, co szpadlem zajmie cały dzień lub dłużej) i wymieszać nawozy organiczne.

W przypadku dużej liczby krzew i krzewów liściastych, a także rozbudowanej nawierzchni prace ułatwi odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy i koszem.

Do siewu trawy przy zakładaniu albo renowacji murawy (a później równomiernego rozprowadzania nawozów) posłuży siewnik.

Odpadów z przydomowego sadu można pozbyć się, stosując rozdrabniarkę. Zmielone pędy nadają się do kompostowania oraz jako ściółka. Oczywiście, o ile nie są porażone chorobami i nie mają śladów żerowania szkodników.

Do mycia nawierzchni i usuwania chwastów spomiędzy płyt wykorzystuje się myjkę ciśnieniową.

Osobom starszym (chociaż nie tylko) wiele zabiegów, np. sadzenie i pielenie, wygodniej będzie wykonywać przy użyciu klęcznika ogrodowego.

Odkurzacz z koszem na liście
Odkurzacz z koszem na liście ułatwi porządki w ogrodzie. (fot. Black&Decker)
Glebogryzarka
Glebogryzarka ułatwia przygotowanie podłoża do wysiania roślin. (fot. Honda)
Rozdrabniarka do drobnych gałęzi
Rozdrabniarka do drobnych gałęzi przyda się w każdym ogrodzie. (fot. NAC)

Proces kompletowania narzędzi i sprzętu trwa lata, gdyż wiąże się z dużymi wydatkami. Nie warto jednak korzystać z superokazji i kupować tanie wyroby. Lepiej poczekać i wydać więcej, stawiając na wysoką jakość. W przypadku tej branży, ma to duże znaczenie nie tylko dla trwałości produktów, ale przede wszystkim dla wygody ich eksploatowania i łatwości pielęgnacji ogrodu.

Redaktor: Michał Mazik
fot. otwierająca: Kärcher

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!