Pogromca kurzu

Pogromca kurzu
Odkurzacz centralny to już standard w większości nowych domów. Nic dziwnego, bo zapewnia skuteczne i mniej męczące odkurzanie. A koszty wyposażenia domu w taką instalację są coraz mniejsze.

Jak jest zbudowany i jak działa odkurzacz centralny?

System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej – czyli właściwego odkurzacza oraz sieci rur zakończonych gniazdami przyłączeniowymi rozmieszczonymi w kilku miejscach w domu. Najczęściej system uruchamia się samoczynnie, po włożeniu do gniazda elastycznej rury ssącej; pozostałe punkty podłączenia pozostają wtedy hermetycznie zamknięte.

Kurz i inne zanieczyszczenia zassane przez odpowiednio dobrane końcówki na wężu ssącym wędrują rurami do filtra zintegrowanego z turbiną jednostki centralnej. W sprzątanych pomieszczeniach nie są więc wydmuchiwane żadne zanieczyszczenia, nie ma też podmuchu, który mógłby unosić jeszcze nieuprzątnięty kurz.

Jednostka centralna powinna
być umieszczona blisko ściany
zewnętrznej, w której znajduje
się wylot powietrza
wydmuchiwanego
przez odkurzacz
(fot. Beam)

Zestaw do odkurzania
centralnego:
jednostka centralna, wąż
ssący, różnego typu końcówki
oraz papierowy worek na kurz
(fot. Husky)

Czy warto wyposażyć dom w odkurzacz centralny?


Instalacja centralnego odkurzania składa się z:

  • jednostki centralnej umieszczonej w pomieszczeniu technicznym
  • przewodów ukrytych w ścianach i pod podłogą
  • gniazd ssących rozmieszczonych w taki sposób, aby można było z nich sprzątnąć cały dom
  • wyrzutni umieszczonej na zewnętrznej ścianie domu (to tędy powietrze usuwane jest poza budynek)
  • tłumika, który wycisza pracę wyrzutni

Instalacja centralnego odkurzania jest zdecydowanie najlepszym urządzeniem do sprzątania pomieszczeń, bo kurz i zużyte podczas porządków powietrze usuwane są na zewnątrz budynku.

W sprzątanym domu powietrze zostaje czyste, ponieważ nie unoszą się w nim kurz, drobnoustroje ani roztocza. Prędkość powietrza płynącego przez rury ssące jest na tyle duża (do 130 km/h), że uniemożliwia osiadanie się kurzu i roztoczy wewnątrz instalacji. Takiego komfortu nie zapewnia żaden tradycyjny odkurzacz, nawet ten z filtrem HEPA lub wodnym. Ponadto duża siła ssania urządzenia usuwa zanieczyszczenia nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale również z głębszych warstw, np. tapicerowanych mebli.

Długi, lekki, elastyczny wąż ssący oraz zróżnicowane końcówki pozwalają dotrzeć do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca w domu, jak również poza nim (np. na tarasie czy w samochodzie stojącym w garażu lub na podjeździe). Podczas odkurzania nie zakłócimy domownikom oglądania telewizji czy słuchania muzyki, ponieważ jednostka centralna – główne źródło hałasu – zainstalowana jest w oddzielnym pomieszczeniu. Cały system jest też tani w eksploatacji (worki oraz filtry czyści się i zmienia rzadziej niż w odkurzaczach tradycyjnych – czasami tylko dwa, trzy razy w roku).

U kogo powinno się zamówić projekt systemu centralnego odkurzania?

Projektowaniem i montażem odkurzaczy zajmują się wyspecjalizowane firmy, a także instalatorzy centralnego ogrzewania i do nich należy poprowadzenie rur i przewodów we właściwy sposób, dobór jednostki centralnej oraz wybór miejsca zainstalowania. Ogólną zasadą jest, aby rury prowadzone były możliwie najkrótszą drogą i z minimalną liczbą kolanek.

Ciąg dalszy artykułu w papierowej wersji ABC 2009.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ogrodowe ścieżki, i podjazdy
Kolejnym etapem w urządzaniu przydomowej przestrzeni jest wykonanie nawierzchni podjazdów i ścieżek prowadzących do domu, garażu i altanki. Z czego je ułożyć, by suchą stopą dotrzeć do domu, zimą nie ślizgać się na chodniku, a spacer po ogrodowych zakątkach był przyjemnością?
Ogrodowe ścieżki, i podjazdy
Bezpiecznie i zacisznie
Zbudowanie domu i jego wykończenie to jeszcze nie wszystko... Nie mniej uwagi wymaga zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Zwykle zaczynamy od ogrodzenia. W jaki sposób i z jakich materiałów je wykonać, by było nie tylko solidne i stanowiło barierę dla „nieproszonych gości“, ale i efektowne oraz pasowało do stylu budynku.
Bezpiecznie i zacisznie
Nie tylko do kąpieli
Łazienka to nie tylko miejsce codziennych kąpieli. To również domowy azyl, w którym można zaszyć się po ciężkim dniu i odprężyć, czytając ciekawą książkę w wannie pełnej piany.
Nie tylko do kąpieli
Centrum dowodzenia
Po mozolnym budowaniu i wykańczaniu domu przyszedł czas na najprzyjemniejszy etap – urządzanie wnętrz. Miejscem strategicznym jest kuchnia. W niej bowiem tętni domowe życie, tu gotujemy i jemy, a przy kuchennym stole przeprowadzamy ważne rodzinne rozmowy.
Centrum dowodzenia
Stopień po stopniu
Do zapewnienia komunikacji pomiędzy kondygnacjami oczywiście potrzebne są schody. Ważne jest ich usytuowanie w budynku, kształt i rodzaj wykończenia.
Stopień po stopniu
Stąpając nie tylko po drewnie
Ładna posadzka nie tylko nadaje wnętrzu charakter, ale przede wszystkim ociepla i wygłusza podłogę. Materiał oraz sposób ułożenia decyduje o stylu, klimacie i funkcjonalności pomieszczenia.
Stąpając nie tylko po drewnie
Dzielenie i łączenie
Często jeszcze w trakcie prac wykończeniowych zmieniamy koncepcję dotyczącą dzielenia domowej przestrzeni. Idealne do tego celu są lekkie ścianki gipsowo-kartonowe, które przy odrobinie wiedzy i umiejętności można postawić samodzielnie. Na tym etapie również pora pomyśleć o zabudowie wnęk...
Dzielenie i łączenie
Ściany w dobrym stylu
Wykańczanie ścian to etap, na który większość budujących dom czeka z utęsknieniem, bo oznacza zbliżający się koniec... zmagań z budową. Jeszcze tylko tynkowanie lub montowanie płyt g-k, malowanie lub tapetowanie i wnętrza nabiorą koloru i blasku.
Ściany w dobrym stylu
Szaty zdobią dom
Rodzaj i kolor elewacji stanowi wizytówkę domu. Oprócz tego, że elewacja ma być trwała i estetyczna, powinna przede wszystkim chronić ściany przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrzymi.
Szaty zdobią dom
Dom bezpieczny i... myślący
Żeby nasz świeżo wybudowany dom nie stał się łatwym kąskiem dla złodziei, warto wyposażyć go w odpowiednie zabezpieczenia. A dla własnej wygody – w system automatyki budynku. A może warto połączyć oba systemy w jednym? I przy okazji obniżyć wydatki na utrzymanie domu?
Dom bezpieczny i... myślący
Dom pod napięciem
Zanim prąd pojawi się w gniazdku, musi być doprowadzony na teren posesji. Potem trzeba wykonać instalację w domu, dokonać jej odbioru. A w trakcie – mądrze rozmieścić gniazdka, łączniki i oprawy oświetleniowe. Po to, żebyśmy w przyszłości mogli wygodnie korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych, jakie nam się zamarzą.
Dom pod napięciem
Oswoić powietrze
Świeże powietrze w domu to nie luksus, lecz warunek zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli dodatkowo latem jest odpowiednio ochłodzone – czyni upały znośniejszymi.
Oswoić powietrze
Brudny problem
Szczęście mają ci, których działki znajdują się na terenach skanalizowanych – wystarczy podłączyć się do kanalizacji zbiorczej i... problem z głowy. Jednak większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana. Zatem pytanie, co robić ze ściekami, jest podstawowym dylematem inwestorów. Na szczęście odprowadzenie ścieków z domu nie jest dla wprawnego instalatora trudne, a lepsza znajomość tej dziedziny zaowocuje cichą, sprawną i bezawaryjnie działającą kanalizacją!
Brudny problem
Zanim popłynie z kranu
Bez bieżącej wody i kanalizacji nie wyobrażamy sobie życia. Jednak zanim woda popłynie z kranu potrzebny jest projekt i przyłącze do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To również sztuka ich prawidłowego poprowadzenia, a także odpowiedniego doboru urządzeń do uzdatniania wody.
Zanim popłynie z kranu
Grzejnikowe dylematy
Co lepiej wybrać, ogrzewanie podłogowe, elektryczne czy wodne, grzejnik płytowy czy dekoracyjny, czym ogrzewać sypialnię, salon lub pokój dziecięcy? Co ma lepszy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie? To pytania, przed którymi stają wszyscy budujący dom.
Grzejnikowe dylematy
Bez komin(ka) ani rusz
Sprawna instalacja kominowa to gwarancja naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Musi być prawidłowo zaprojektowana, wykonana i eksploatowana. Tędy bowiem uchodzą spaliny, które nie tylko są trujące. Dobrze i ładnie wykonany kominek, ze sprawną wentylacją i dobrym odprowadzeniem spalin, będzie nas cieszył w długie, zimowe wieczory...
Bez komin(ka) ani rusz
Grzanie ważne niesłychanie
Przez ponad 6 miesięcy w roku potrzebujemy ciepła, które ogrzeje nasz dom. Przez cały rok – ciepła, które podgrzeje wodę w kranach. Skąd je wziąć, jak rozprowadzić, żeby w domu było ciepło i przytulnie, a koszty ogrzewania nie były zbyt duże... to są pytania, przed którymi staje każdy budujący swój własny dom.
Grzanie ważne niesłychanie
Okna, drzwi i bramy
Kiedy na budowie zapowiada się montaż okien i drzwi, wkrótce stanie się ona domem. Ta zmiana kosztuje przeciętnie 30 000–40 000 złotych.
Okna, drzwi i bramy
Pokrycia dachowe i rynny
Wybór pokrycia generuje największe koszty budowy dachu, ale warto również pamiętać, że od tego, czym chcemy pokryć dach, zależy jego konstrukcja oraz sposób wstępnego krycia. Warto dobrze dobrać system rynnowy, aby skutecznie odprowadzał wodę z dachu.
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja dachu
Dach to jeden z najdroższych elementów budynku, ponieważ nie tylko chroni dom przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale wpływa na estetykę budynku. Więźba dachowa to drewniana konstrukcja nośna, na której opiera się cały dach. Warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje i jak jest zbudowana. Należy pamiętać, że wszystkie zmiany w jej budowie może wprowadzić tylko projektant!
Konstrukcja dachu
Wznoszenie i ocieplanie
Decyzja, z czego i jak zbudować ściany zewnętrzne nowego domu, wydaje się budującym bardzo ważna. Tak naprawdę najważniejsze jest jednak to, czy zostaną starannie ocieplone.
Wznoszenie i ocieplanie
Ruszamy z budową - fundamenty
Na ten moment wszyscy inwestorzy czekają z wytęsknieniem. Wreszcie koniec papierkowej bieganiny – zaczynamy budować. Wprawdzie roboty ziemne i posadowienie fundamentu lub piwnicy, wydają się mało ciekawym etapem, ale są bardzo ważne. Od tego bowiem, jakie fundamenty będzie miał Twój dom, zależy jego trwałość. Dlatego powinieneś mieć na ten temat choć podstawowe informacje, by wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę, kontrolując wykonawców.
Ruszamy z budową - fundamenty
Wymarzony projekt
Na wybór projektu – jednego z najtrudniejszych wyborów dotyczących domu – wpływają między innymi położenie działki, na której ma stanąć dom, funkcjonalność dostosowana do potrzeb, wielkość rodziny – obecna i planowana, koszt budowy, a także emocje i marzenia.
Wymarzony projekt
Wybór działki
Najważniejsza jest lokalizacja, ale oprócz tego liczy się oczywiście wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Ważne jest także uzbrojenie w sieci kanalizacyjną, wodociągową i gazową.
Wybór działki
Bez pozwolenia ani rusz
Według obecnie obowiązujących przepisów, wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego bezwzględnie przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako samowola budowlana.
Bez pozwolenia ani rusz
Bez pozwolenia ani rusz
Według obecnie obowiązujących przepisów, wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego bezwzględnie przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako samowola budowlana.
Bez pozwolenia ani rusz
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz