Odkurzacz centralny to już standard w większości nowych domów. Nic dziwnego, bo zapewnia skuteczne i mniej męczące odkurzanie. A koszty wyposażenia domu w taką instalację są coraz mniejsze.
Jak jest zbudowany i jak działa odkurzacz centralny?
System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej – czyli właściwego odkurzacza oraz sieci rur zakończonych gniazdami przyłączeniowymi rozmieszczonymi w kilku miejscach w domu. Najczęściej system uruchamia się samoczynnie, po włożeniu do gniazda elastycznej rury ssącej; pozostałe punkty podłączenia pozostają wtedy hermetycznie zamknięte.
Kurz i inne zanieczyszczenia zassane przez odpowiednio dobrane końcówki na wężu ssącym wędrują rurami do filtra zintegrowanego z turbiną jednostki centralnej. W sprzątanych pomieszczeniach nie są więc wydmuchiwane żadne zanieczyszczenia, nie ma też podmuchu, który mógłby unosić jeszcze nieuprzątnięty kurz.
Jednostka centralna powinna być umieszczona blisko ściany zewnętrznej, w której znajduje się wylot powietrza wydmuchiwanego przez odkurzacz
(fot. Beam)
Zestaw do odkurzania centralnego: jednostka centralna, wąż ssący, różnego typu końcówki oraz papierowy worek na kurz
(fot. Husky)
Czy warto wyposażyć dom w odkurzacz centralny?
Instalacja centralnego odkurzania składa się z:
jednostki centralnej umieszczonej w pomieszczeniu technicznym
przewodów ukrytych w ścianach i pod podłogą
gniazd ssących rozmieszczonych w taki sposób, aby można było z nich sprzątnąć cały dom
wyrzutni umieszczonej na zewnętrznej ścianie domu (to tędy powietrze usuwane jest poza budynek)
tłumika, który wycisza pracę wyrzutni
Instalacja centralnego odkurzania jest zdecydowanie najlepszym urządzeniem do sprzątania pomieszczeń, bo kurz i zużyte podczas porządków powietrze usuwane są na zewnątrz budynku.
W sprzątanym domu powietrze zostaje czyste, ponieważ nie unoszą się w nim kurz, drobnoustroje ani roztocza. Prędkość powietrza płynącego przez rury ssące jest na tyle duża (do 130 km/h), że uniemożliwia osiadanie się kurzu i roztoczy wewnątrz instalacji. Takiego komfortu nie zapewnia żaden tradycyjny odkurzacz, nawet ten z filtrem HEPA lub wodnym. Ponadto duża siła ssania urządzenia usuwa zanieczyszczenia nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale również z głębszych warstw, np. tapicerowanych mebli.
Długi, lekki, elastyczny wąż ssący oraz zróżnicowane końcówki pozwalają dotrzeć do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca w domu, jak również poza nim (np. na tarasie czy w samochodzie stojącym w garażu lub na podjeździe). Podczas odkurzania nie zakłócimy domownikom oglądania telewizji czy słuchania muzyki, ponieważ jednostka centralna – główne źródło hałasu – zainstalowana jest w oddzielnym pomieszczeniu. Cały system jest też tani w eksploatacji (worki oraz filtry czyści się i zmienia rzadziej niż w odkurzaczach tradycyjnych – czasami tylko dwa, trzy razy w roku).
U kogo powinno się zamówić projekt systemu centralnego odkurzania?
Projektowaniem i montażem odkurzaczy zajmują się wyspecjalizowane firmy, a także instalatorzy centralnego ogrzewania i do nich należy poprowadzenie rur i przewodów we właściwy sposób, dobór jednostki centralnej oraz wybór miejsca zainstalowania. Ogólną zasadą jest, aby rury prowadzone były możliwie najkrótszą drogą i z minimalną liczbą kolanek.
Ciąg dalszy artykułu w papierowej wersji ABC 2009.