Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom ABC 2009
Grzejnikowe dylematy
Co lepiej wybrać, ogrzewanie podłogowe, elektryczne czy wodne, grzejnik płytowy czy dekoracyjny, czym ogrzewać sypialnię, salon lub pokój dziecięcy? Co ma lepszy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie? To pytania, przed którymi stają wszyscy budujący dom.
EKSPERT radzi...
Bogusław Wójcik
REGULUS-system

Jak dobrać prawidłowo grzejniki?

Podstawą prawidłowego doboru grzejników jest określenie wielkości strat ciepła. Wielkość strat ciepła uzależniona jest od temperatury zewnętrznej, izolacyjności przegród (ścian, okien, stropów) powierzchni (kubatury) pomieszczenia i założonej temperatury wewnętrznej. Przy doborze wielkości grzejników należy też uwzględnić temperaturę pracy instalacji która istotnie wpływa na ich moc.

Obliczenie strat ciepła i dobór grzejników najlepiej powierzyć specjaliście. Programy obliczające straty ciepła i dobierające grzejniki, różnią się miedzy sobą dokładnością i stopniem komplikacji wymagającym często sporej wiedzy. Kalkulatory te uwzględniają parametry takie jak: powierzchnia (kubatura) pomieszczenia, przenikalność termiczna ścian. Stare stwierdzenia „dobieram 100 W na 1 m2” lub „jedno żeberko na m2” straciło rację bytu. Właściwy dobór grzejników to nie wszystko. W nowoczesnej instalacji ważna jest także jej konfiguracja: dobranie właściwych przekrojów rur, właściwe rozmieszczenie grzejników, zastosowanie odpowiedniego dla danej instalacji kotła i sterowania. Niezwykle ważną czynnością jest ponadto regulacja hydrauliczna instalacji.

Dopiero uwzględnienie tych wszystkich uwarunkowań pozwala na zbudowanie efektywnej i ekonomicznej instalacji, która zapewni właściwy komfort mieszkańcom.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem grzejników?

Grzejniki muszą zapewniać wymaganą dla danego pomieszczenia moc przekazywania ciepła. A przy okazji łatwo powinny dać utrzymać się w czystości i mieć estetyczny wygląd. Moc grzewcza zależy od przewidzianych dla instalacji parametrów pracy, czyli temperatury wody zasilającej i powrotnej. Choć ostatecznie grzejniki montuje się po zakończeniu prac wykończeniowych, to kupić powinniśmy je już na etapie prac instalacyjnych, co pozwoli na dokładne ustalenie miejsca ich zamocowania.

Najlepszym miejscem do montażu grzejników są ściany podokienne, gdyż zapewnia to równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu i nie przeszkadza w jego urządzaniu. Jeśli okna sięgają podłogi, to zamiast montowania grzejnika w głębi pomieszczenia, lepiej umieścić go w kanale podokiennym, przykrytym ozdobną kratą.

Taki sposób instalacji trzeba przewidzieć już na etapie wykonywania podłogi, by pozostawić 40-50-cm wgłębienie.

Jak grzeją grzejniki?

 
Typowy grzejnik oddaje ciepło zarówno przez konwekcję, jak i promieniowanie

Grzejniki przekazują ciepło na zasadzie konwekcji albo promieniowania. Konwekcja to inaczej ruch powietrza w pomieszczeniu. Grzejnik ogrzewa otaczające go powietrze. Cieple powietrze, jako lżejsze, unosi się do góry, a na jego miejsce napływa od dołu powietrze chłodniejsze. Promieniowanie polega natomiast na przekazywaniu ciepła w postaci fal elektromagnetycznych.

Grzejnik oddający ciepło na drodze promieniowania ogrzewa nie powietrze, tylko powierzchnie (np. meble, ściany, człowieka, który znajduje się w pomieszczeniu). W niewielkim stopniu wzrasta również temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdyż część ciepła przekazywana jest także przez konwekcję. Typowo konwekcyjnym grzejnikiem jest konwektor, grzejniki płytowe przekazują ciepło zarówno na drodze konwekcji, jak i promieniowania, a ogrzewanie płaszczyznowe jest typowo promieniującym systemem grzewczym.

Ciąg dalszy artykułu w papierowej wersji ABC 2009.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny