Grzejniki i podłogówka

Grzejniki i podłogówka
Co lepiej wybrać, ogrzewanie podłogowe, elektryczne czy wodne, grzejnik płytowy czy dekoracyjny, czym ogrzewać sypialnię, salon lub pokój dziecięcy? Co ma lepszy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie? To pytania, przed którymi stają wszyscy budujący dom. A kiedyś... było tak prosto. Z trudem zdobyte grzejniki żeberkowe cieszyły każdego. Dlatego, że były. Teraz czasy się zmieniły. Na szczęście.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem grzejników?

Grzejniki muszą zapewniać wymaganą dla danego pomieszczenia moc przekazywania ciepła. A przy okazji łatwo powinny dać utrzymać się w czystości i mieć estetyczny wygląd. Moc grzewcza zależy od przewidzianych dla instalacji parametrów pracy, czyli temperatury wody zasilającej i powrotnej. Choć ostatecznie grzejniki montuje się po zakończeniu prac wykończeniowych, to kupić powinniśmy je już na etapie prac instalacyjnych, co pozwoli na dokładne ustalenie miejsca ich zamocowania.

 

Najlepszym miejscem do montażu grzejników są ściany podokienne, gdyż zapewnia to równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu i nie przeszkadza w jego urządzaniu. Jeśli okna sięgają podłogi, to zamiast montowania grzejnika w głębi pomieszczenia, lepiej umieścić go w kanale podokiennym, przykrytym ozdobną kratą. Taki sposób instalacji trzeba przewidzieć już na etapie wykonywania podłogi, by pozostawić 40-50-cm wgłębienie.

Jak grzeją grzejniki?

Grzejniki przekazują ciepło na zasadzie konwekcji albo promieniowania. Konwekcja to inaczej ruch powietrza w pomieszczeniu. Grzejnik ogrzewa otaczające go powietrze. Cieple powietrze, jako lżejsze, unosi się do góry, a na jego miejsce napływa od dołu powietrze chłodniejsze. Promieniowanie polega natomiast na przekazywaniu ciepła w postaci fal elektromagnetycznych. Grzejnik oddający ciepło na drodze promieniowania ogrzewa nie powietrze, tylko powierzchnie (np. meble, ściany, człowieka, który znajduje się w pomieszczeniu).

 

W niewielkim stopniu wzrasta również temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdyż część ciepła przekazywana jest także przez konwekcję. Typowo konwekcyjnym grzejnikiem jest konwektor, grzejniki płytowe przekazują ciepło zarówno na drodze konwekcji, jak i promieniowania, a ogrzewanie płaszczyznowe jest typowo promieniującym systemem grzewczym.

Jak dobrać grzejnik do funkcji pomieszczenia?

Grzejniki żeberkowe mogą być stosowane w instalacjach typu otwartego
 Grzejniki żeberkowe mogą być stosowane w instalacjach typu otwartego (fot. Instal-Projekt)
Grzejniki w instalacji c.o. pełnią funkcję „przekaźnika ciepła” między kotłem a pomieszczeniem. Ich rodzaj nie ma większego wpływu na zużycie energii cieplnej, ale wpływa na komfort cieplny, estetykę wnętrz oraz łatwość utrzymania w czystości.

 

Obecnie najczęściej montowane są grzejniki płytowe, charakteryzujące się estetycznym wyglądem, małą głębokością montażową oraz wysoką efektywnością grzewczą (stosunek wymiarów do oddawanej mocy). Przeznaczone są do montowania w instalacjach typu zamkniętego, a więc przy zasilaniu z kotła gazowego, olejowego lub na paliwo stałe współpracującego z wymiennikiem ciepła.

 

Mogą być przystosowane do podłączenia bocznego lub dolnego i praktycznie nadają się do montażu w każdym pomieszczeniu. Drugi rodzaj często instalowanych grzejników to grzejniki żeberkowe (członowe), głównie aluminiowe. Wysoka odporność na korozję sprawia, że mogą też być montowane w instalacjach typu otwartego.

 

Oba wymienione rodzaje grzejników przekazują ciepło częściowo na drodze promieniowania, a częściowo dzięki konwekcji. Sprzyja to równomiernemu rozkładowi temperatur w pomieszczeniu.

 

Natomiast grzejniki konwektorowe przekazują ciepło przede wszystkim dzięki konwekcji, co wiąże się z intensywnym ruchem powietrza oraz tworzeniem się „ciepłej poduszki” pod sufitem. Z tego względu przeznaczone są głównie do montowania jako grzejniki kanałowe umieszczane w podłodze pod oknem, dzięki czemu tworzy się kurtyna ciepłego powietrza, w miejscu gdzie straty ciepła są największe.

 

Odrębną grupę stanowią grzejniki łazienkowe i ozdobne produkowane często w bardzo wymyślnych kształtach. Traktowane są jako element ogrzewania uzupełniającego, który pełni jednocześnie funkcję dekoracyjną.

 

Pełny artykuł w PDF: Grzejniki i podłogówka
Pozostałe artykuły z tego numeru
Kotły, podgrzewacze
Przez ponad 6 miesięcy w roku potrzebujemy ciepła, które ogrzeje nasz dom. Przez cały rok – ciepła, które podgrzeje wodę w kranach. Skąd je wziąć, jak rozprowadzić, żeby w domu było ciepło i przytulnie, a koszty ogrzewania nie były zbyt duże... to jest pytanie, przed którym staje każdy budujący swój własny dom.
Kotły, podgrzewacze
Kotły, podgrzewacze
Przez ponad 6 miesięcy w roku potrzebujemy ciepła, które ogrzeje nasz dom. Przez cały rok – ciepła, które podgrzeje wodę w kranach. Skąd je wziąć, jak rozprowadzić, żeby w domu było ciepło i przytulnie, a koszty ogrzewania nie były zbyt duże... to jest pytanie, przed którym staje każdy budujący swój własny dom.
Kotły, podgrzewacze
Dom pod napięciem
Domowa instalacja elektryczna to nie tylko funkcjonalne rozmieszczenie punktów świetlnych i gniazd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z urządzeń elektrycznych.
Dom pod napięciem
Pogromca kurzu
Odkurzacz centralny to już standard w większości nowych domów. Nic dziwnego, bo zapewnia skuteczne i mniej męczące odkurzanie. A koszty wyposażenia domu w taką instalację są coraz mniejsze.
Pogromca kurzu
Oswoić powietrze
Świeże powietrze w domu to nie luksus, lecz warunek zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli dodatkowo latem jest odpowiednio ochłodzone – czyni upały znośniejszymi.
Oswoić powietrze
Brudny problem
Szczęście mają ci, których działki znajdują się na terenach skanalizowanych – wystarczy podłączyć się do kanalizacji zbiorczej i... problem z głowy. Jednak większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana. Zatem pytanie, co robić ze ściekami, jest podstawowym dylematem inwestorów. Na szczęście odprowadzenie ścieków z domu nie jest dla wprawnego instalatora trudne, a lepsza znajomość tej dziedziny zaowocuje cichą, sprawną i bezawaryjnie działającą kanalizacją!
Brudny problem
Zanim popłynie z kranu
Zanim woda popłynie z kranu potrzebny jest projekt i przyłącze do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To również niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia, a także odpowiedniego doboru urządzeń do uzdatniania wody.
Zanim popłynie z kranu
Pompy ciepła i kolektory
Ogrzewanie kosztuje, i to dużo. Dlatego coraz częściej zastanawiamy się, jak koszty te obniżyć. W kręgu naszych zainteresowań pojawiają się urządzenia, które dostarczają darmową energię przyrody. Kolektory słoneczne i pompy ciepła – to nie tylko sposób na tanie grzanie, lecz również wyraz naszej dbałości o środowisko.
Pompy ciepła i kolektory
Kominy, kominki
Sprawna instalacja kominowa to gwarancja naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Musi być prawidłowo zaprojektowana, wykonana i eksploatowana. Tędy bowiem uchodzą spaliny, które nie tylko są trujące. Dobrze i ładnie wykonany kominek, ze sprawną wentylacją i dobrym odprowadzeniem spalin, będzie nas cieszył w długie, zimowe wieczory...
Kominy, kominki
Dom bezpieczny i... myślący
Żeby nasz świeżo wybudowany dom nie stał się łatwym kąskiem dla złodziei, warto wyposażyć go w odpowiednie zabezpieczenia. A dla własnej wygody – w system automatyki budynku. A może warto połączyć oba systemy w jednym? I przy okazji obniżyć wydatki na utrzymanie domu?
Dom bezpieczny i... myślący
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz