Żeby nasz świeżo wybudowany dom nie stał się łatwym kąskiem dla złodziei, warto wyposażyć go w odpowiednie zabezpieczenia. A dla własnej wygody – w system automatyki budynku. A może warto połączyć oba systemy w jednym? I przy okazji obniżyć wydatki na utrzymanie domu?
Z czego zbudowany jest domofon i gdzie go należy montować?
(fot. Fermax)
Budowa domofonu jest prosta. Składa się on z dwóch paneli: zewnętrznego bramofonu i wewnętrznego unifonu. Bramofon, zawierający głośnik, mikrofon oraz przycisk dzwonka umieszcza się przy furtce, a unifon ze słuchawką – w domu.
Unifon warto zamontować w pobliżu okna, przez które widać wejście na teren działki – w trakcie rozmowy można sprawdzić, co się dzieje przy furtce, wiadomo także, kiedy ją otworzyć, gdy gość opuszcza posesję.
Czym się różni domofon od wideodomofonu?
Domofon zapewnia jedynie komunikację głosową. Wideodomofon jest droższy, zapewnia jednak więcej możliwości kontroli tego, co się dzieje wokół wejścia do domu. Na ekranie wideodomofonu widać, kto stoi przy wejściu na teren posesji.
Jak zbudowany jest wideodomofon?
Podobnie jak domofon, składa się on z dwóch elementów: wideobramofonu (zwanego w skrócie bramofonem) i wideounifonu (w skrócie - unifonu). W bramofonie, oprócz mikrofonu i głośnika, zamontowana jest także kamera. Dzięki niej zobaczymy, kto stoi przy wejściu.
Kamera może być monochromatyczna albo kolorowa, stała lub ruchoma. W niektórych modelach bramofonów „oko” kamery jest wbudowane w panel zewnętrzny w taki sposób, że jest zupełnie niewidoczne. Dzięki temu osoba stojąca przy wejściu nawet nie wie, że jest obserwowana – wideobramofon z wyglądu przypomina standardowy bramofon.
Unifony standardowo montuje się na ścianie, chociaż bywają w sprzedaży modele przeznaczone do postawienia na biurku lub szafce. W piętrowym domu warto zamontować unifon na każdej kondygnacji. Oprócz wygody w obsłudze bramofonu, uzyskujemy także sprawnie działający interkom, zapewniający możliwość komunikacji pomiędzy poszczególnymi aparatami.