Pogromca kurzu

Pogromca kurzu
Odkurzacz centralny to już standard w większości nowych domów. Nic dziwnego, bo zapewnia skuteczne i mniej męczące odkurzanie. A koszty wyposażenia domu w taką instalację są coraz mniejsze.

Czy warto wyposażyć dom w odkurzacz centralny?

Czy warto wyposażyć dom w odkurzacz centralny?
 (fot. aeroVac)
Instalacja centralnego odkurzania jest zdecydowanie najlepszym urządzeniem do sprzątania pomieszczeń, bo kurz i zużyte podczas porządków powietrze usuwane są na zewnątrz budynku.

 

W sprzątanym domu powietrze zostaje czyste, ponieważ nie unoszą się w nim kurz, drobnoustroje ani roztocza. Prędkość powietrza płynącego przez rury ssące jest na tyle duża (do 130 km/h), że uniemożliwia osiadanie się kurzu i roztoczy wewnątrz instalacji. Takiego komfortu nie zapewnia żaden tradycyjny odkurzacz, nawet ten z filtrem HEPA lub wodnym. Ponadto duża siła ssania urządzenia usuwa zanieczyszczenia nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale również z głębszych warstw, np. tapicerowanych mebli.

 

Długi, lekki, elastyczny wąż ssący oraz zróżnicowane końcówki pozwalają dotrzeć do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca w domu, jak również poza nim (np. na tarasie czy w samochodzie stojącym w garażu lub na podjeździe). Podczas odkurzania nie zakłócimy domownikom oglądania telewizji czy słuchania muzyki, ponieważ jednostka centralna – główne źródło hałasu – zainstalowana jest w oddzielnym pomieszczeniu.

 

Cały system jest też tani w eksploatacji (worki oraz filtry czyści się i zmienia rzadziej niż w odkurzaczach tradycyjnych – czasami tylko dwa, trzy razy w roku).

Jak jest zbudowany i jak działa odkurzacz centralny?

System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej – czyli właściwego odkurzacza oraz sieci rur zakończonych gniazdami przyłączeniowymi rozmieszczonymi w kilku miejscach w domu. Najczęściej system uruchamia się samoczynnie, po włożeniu do gniazda elastycznej rury ssącej; pozostałe punkty podłączenia pozostają wtedy hermetycznie zamknięte.

 

Kurz i inne zanieczyszczenia zassane przez odpowiednio dobrane końcówki na wężu ssącym wędrują rurami do filtra zintegrowanego z turbiną jednostki centralnej. W sprzątanych pomieszczeniach nie są więc wydmuchiwane żadne zanieczyszczenia, nie ma też podmuchu, który mógłby unosić jeszcze nieuprzątnięty kurz.

U kogo powinno się zamówić projekt systemu centralnego odkurzania?

Projektowaniem i montażem odkurzaczy zajmują się wyspecjalizowane firmy, a także instalatorzy centralnego ogrzewania i do nich należy poprowadzenie rur i przewodów we właściwy sposób, dobór jednostki centralnej oraz wybór miejsca zainstalowania. Ogólną zasadą jest, aby rury prowadzone były możliwie najkrótszą drogą i z minimalną liczbą kolanek.

 

Pełny artykuł w PDF: Pogromca kurzu
Pozostałe artykuły z tego numeru
Kotły, podgrzewacze
Przez ponad 6 miesięcy w roku potrzebujemy ciepła, które ogrzeje nasz dom. Przez cały rok – ciepła, które podgrzeje wodę w kranach. Skąd je wziąć, jak rozprowadzić, żeby w domu było ciepło i przytulnie, a koszty ogrzewania nie były zbyt duże... to jest pytanie, przed którym staje każdy budujący swój własny dom.
Kotły, podgrzewacze
Kotły, podgrzewacze
Przez ponad 6 miesięcy w roku potrzebujemy ciepła, które ogrzeje nasz dom. Przez cały rok – ciepła, które podgrzeje wodę w kranach. Skąd je wziąć, jak rozprowadzić, żeby w domu było ciepło i przytulnie, a koszty ogrzewania nie były zbyt duże... to jest pytanie, przed którym staje każdy budujący swój własny dom.
Kotły, podgrzewacze
Dom pod napięciem
Domowa instalacja elektryczna to nie tylko funkcjonalne rozmieszczenie punktów świetlnych i gniazd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z urządzeń elektrycznych.
Dom pod napięciem
Oswoić powietrze
Świeże powietrze w domu to nie luksus, lecz warunek zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli dodatkowo latem jest odpowiednio ochłodzone – czyni upały znośniejszymi.
Oswoić powietrze
Brudny problem
Szczęście mają ci, których działki znajdują się na terenach skanalizowanych – wystarczy podłączyć się do kanalizacji zbiorczej i... problem z głowy. Jednak większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana. Zatem pytanie, co robić ze ściekami, jest podstawowym dylematem inwestorów. Na szczęście odprowadzenie ścieków z domu nie jest dla wprawnego instalatora trudne, a lepsza znajomość tej dziedziny zaowocuje cichą, sprawną i bezawaryjnie działającą kanalizacją!
Brudny problem
Zanim popłynie z kranu
Zanim woda popłynie z kranu potrzebny jest projekt i przyłącze do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To również niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia, a także odpowiedniego doboru urządzeń do uzdatniania wody.
Zanim popłynie z kranu
Grzejniki i podłogówka
Co lepiej wybrać, ogrzewanie podłogowe, elektryczne czy wodne, grzejnik płytowy czy dekoracyjny, czym ogrzewać sypialnię, salon lub pokój dziecięcy? Co ma lepszy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie? To pytania, przed którymi stają wszyscy budujący dom. A kiedyś... było tak prosto. Z trudem zdobyte grzejniki żeberkowe cieszyły każdego. Dlatego, że były. Teraz czasy się zmieniły. Na szczęście.
Grzejniki i podłogówka
Pompy ciepła i kolektory
Ogrzewanie kosztuje, i to dużo. Dlatego coraz częściej zastanawiamy się, jak koszty te obniżyć. W kręgu naszych zainteresowań pojawiają się urządzenia, które dostarczają darmową energię przyrody. Kolektory słoneczne i pompy ciepła – to nie tylko sposób na tanie grzanie, lecz również wyraz naszej dbałości o środowisko.
Pompy ciepła i kolektory
Kominy, kominki
Sprawna instalacja kominowa to gwarancja naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Musi być prawidłowo zaprojektowana, wykonana i eksploatowana. Tędy bowiem uchodzą spaliny, które nie tylko są trujące. Dobrze i ładnie wykonany kominek, ze sprawną wentylacją i dobrym odprowadzeniem spalin, będzie nas cieszył w długie, zimowe wieczory...
Kominy, kominki
Dom bezpieczny i... myślący
Żeby nasz świeżo wybudowany dom nie stał się łatwym kąskiem dla złodziei, warto wyposażyć go w odpowiednie zabezpieczenia. A dla własnej wygody – w system automatyki budynku. A może warto połączyć oba systemy w jednym? I przy okazji obniżyć wydatki na utrzymanie domu?
Dom bezpieczny i... myślący
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz