Sprawna instalacja kominowa to gwarancja naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Musi być prawidłowo zaprojektowana, wykonana i eksploatowana. Tędy bowiem uchodzą spaliny, które nie tylko są trujące. Dobrze i ładnie wykonany kominek, ze sprawną wentylacją i dobrym odprowadzeniem spalin, będzie nas cieszył w długie, zimowe wieczory...
Kiedy podjąć decyzję o rodzaju komina?
(fot. Schiedel)
Rodzaj, rozmieszczenie kanałów jak też ich przekrój warto ustalić już na etapie budowy konstrukcji domu, po wybraniu systemu ogrzewania domu, rodzaju kotła, a nawet konkretnego modelu. Uniknie się wtedy konieczności dokonywania przeróbek, gdy system kominowy trzeba będzie dostosować do zakupionego kotła.
Trzeba też pamiętać, że kanały spalinowe i dymowe powinny odpowiadać wymaganiom stawianym przez producenta kotła, a te z reguły są zgodne z obowiązującymi przepisami. Przed rozpoczęciem użytkowania, do dokumentów potrzebnych do formalnego zakończenia budowy potrzebna jest opinia kominiarska stwierdzająca zgodność instalacji wentylacyjno-kominowej z obowiązującymi przepisami. Opinię taką wydaje uprawniony kominiarz.
Do czego służą kanały: dymowy, spalinowy i wentylacyjny?
Kanały dymowe służą do podłączania do nich kotłów i kominków na paliwa stałe. Każde urządzenie musi być podłączone do oddzielnego kanału. Kanały spalinowe są przeznaczone do podłączania do nich gazowych lub olejowych urządzeń grzewczych. Przewodami spalinowymi odprowadza się także powietrze znad okapów kuchennych.
Kanały wentylacyjne odprowadzają powietrze w systemie wentylacji grawitacyjnej. Każdy kanał wentylacyjny może odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia. Wyloty kanałów powinny znajdować się na bocznych ściankach komina, żeby ograniczyć ryzyko przedostawania się do nich spalin lub dymu w przypadku osłabienia lub odwrócenia w nich ciągu.
Jaka powinna być wysokość komina?
Wysokość komina zależy od warunków stawianych przez producenta kotła lub kominka. On też określa minimalny ciąg kominowy. Z reguły kominy nie powinny być niższe niż 4 m, ale są też wyjątki. Odrębną sprawą jest wyprowadzenie komina ponad dach – zależy to od rodzaju pokrycia dachowego oraz kąta nachylenia dachu.