Dach na tip-top
„Stawić czoła” działaniu wiatru i wilgoci, przenieść ciężar pokrycia, a zimą i śniegu – temu musi sprostać dach. Dlatego tak ważne jest poprawne wykonanie projektu i samej więźby dachowej. Zwieńczeniem konstrukcji domu jest natomiast pokrycie dachu, które tylko wtedy będzie trwałe i szczelne, jeśli zostanie starannie i poprawnie ułożone. Jakie są rodzaje konstrukcji więźby w domach jednorodzinnych? Rodzaj konstrukcji dachowej określony jest w projekcie budynku i dla inwestora nie jest istotne...

„Stawić czoła” działaniu wiatru i wilgoci, przenieść ciężar pokrycia, a zimą i śniegu – temu musi sprostać dach. Dlatego tak ważne jest poprawne wykonanie projektu i samej więźby dachowej. Zwieńczeniem konstrukcji domu jest natomiast pokrycie dachu, które tylko wtedy będzie trwałe i szczelne, jeśli zostanie starannie i poprawnie ułożone.

Jakie są rodzaje konstrukcji więźby w domach jednorodzinnych?

Rodzaj konstrukcji dachowej określony jest w projekcie budynku i dla inwestora nie jest istotne czy jest to konstrukcja dachowa jętkowa, płatwiowo-kleszczowa czy też typu krokwiowego. Ewentualne zmiany i tak powinien wykonać projektant dostosowując konstrukcję np. do innych obciążeń pokrycia dachowego czy zmian podparcia więźby.

 

Zamieszczona w projekcie konstrukcja dachowa może też być przeprojektowana w przypadku zakupu elementów prefabrykowanych więźby i wtedy sam producent dokonuje niezbędnych wyliczeń.

Jakie są elementy więźby dachowej?

Murłata – pozioma belka o przekroju kwadratowym zamocowana do ścian. Na murłatach opierają się krokwie i krawężnice łączone z nimi na złącza zaciosowe lub łączniki stalowe.

 

Krokiew – skośny element nośny konstrukcji dachowej. Krokwie połączone parami na górze tworzą szczyt dachu nazywany kalenicą. Mają one przekrój prostokątny o stosunku szerokości do wysokości ok. 1:2. W załamaniach wklęsłych (koszach) połaci dachowej montowane są krokwie koszowe o większym przekroju.

 

Krawężnica – pełni rolę krokwi na wypukłym załamaniu połaci dachowej – narożu.

 

Jętka – pozioma belka łącząca pary krokwi w ok. 1/3 ich długości mierzonej od szczytu. Pełni ona funkcję tzw. podpory pośredniej zwiększającej nośność krokwi. Jętki mają zwykle przekrój taki jak krokwie, ale można je również montować z cieńszych desek przybitych obustronnie do krokwi. Belka ta musi mieć dostateczną sztywność, dlatego jeśli jest wykonana z desek, to między deskami wstawia się klocki usztywniające – mniej więcej co 1m.

 

Płatew – pozioma belka podparta słupami, na której opierają się krokwie w środku ich długości. Płatwie wykonuje się z krawędziaków o przekroju kwadratowym lub ze stalowych belek dwuteowych (jeśli przenoszą duże obciążenia).

 

Kleszcze – deski grubości 25-35 mm spinające krokwie w konstrukcjach płatwiowych na poziomie płatwi. Zapobiegają rozsunięciu się krokwi.

 

Kulawka – krokiew o zmniejszonej długości łącząca krawężnicę lub krokiew koszową z murłatą.

 

Dźwigar – prefabrykowany element konstrukcyjny z klejonych płyt OSB lub desek połączonych łącznikami stalowymi.

 

Miecze – skośnie ustawione belki, łączące słupy z kleszczami. Zmniejszają rozpiętość płatwi i usztywniają więźbę dachową w kierunku podłużnym.

 

Wiatrownica – drewniana deska lub łata ukośnie mocowana do krokwi od spodu. Usztywnia konstrukcję więźby dachowej w kierunku podłużnym.
Zapewnia współpracę wiązarów przy obciążeniu wiatrem.

 

Belka podwalinowa – belka na stropie, na której opierają się słupy w dachu o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Dach na tip-top
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje