Rusza budowa
Wreszcie mamy za sobą rozmowy z projektantami i bieganie po urzędach. Oto więc nadszedł czas na rozpoczęcie budowy i... rozmowy z fachowcami. Na „pierwszy ogień” idą roboty ziemne i stawianie fundamentu lub piwnicy. Szczerze mówiąc, są one chyba najmniej ciekawe z całej budowy domu, ale za to niezmiernie istotne. Od tego bowiem, jakie fundamenty będzie miał nasz dom, zależy jego trwałość. Dlatego warto mieć na ten temat...

Wreszcie mamy za sobą rozmowy z projektantami i bieganie po urzędach. Oto więc nadszedł czas na rozpoczęcie budowy i... rozmowy z fachowcami. Na „pierwszy ogień” idą roboty ziemne i stawianie fundamentu lub piwnicy. Szczerze mówiąc, są one chyba najmniej ciekawe z całej budowy domu, ale za to niezmiernie istotne. Od tego bowiem, jakie fundamenty będzie miał nasz dom, zależy jego trwałość. Dlatego warto mieć na ten temat chociaż „blade pojęcie”, aby kontrolować pracę wykonawców.

Kto może wytyczyć budynek w terenie?

Tylko uprawniony geodeta, który musi również dokonać odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy. Oznakowanie wszystkich osi i punktów charakterystycznych – to na tym polega wytyczenie obiektu. A oto krok po kroku procedura wytyczania. Solidne paliki z poziomo przybitymi i wypoziomowanymi deskami wbija się mniej więcej 50 cm poza obrysem przyszłych wykopów. Kolejną czynności ą jest napięcie drutu (lub sznura murarskiego) między palikami, który wyznaczy osie budynku. W ten sposób otrzymujemy tzw. ławę drutową. Zwróćmy uwagę, aby drut został precyzyjnie napięty, gdyż dopuszczalna tolerancja wynosi tylko 5 cm. Następnie w deskach zwykle wykonuje się nacięcie i opisuje oś. Ta czynność, na wypadek przypadkowego zerwania lub czasowego zdjęcia drutu, ma ułatwić ponowne jego założenie w odpowiednim miejscu. Wszystkie wymiary poziome – nawet w głębokich wykopach – można wyznaczyć i skontrolować za pomocą pionu. Ławy drutowe powinno się zdemontować dopiero po ukończeniu stanu „zero”, jednak często zwija się je w trakcie prowadzenia robót (nie tylko ziemnych, ale i murowych czy izolacyjnych). Nie powinny one bowiem przeszkadzać w pracy i poruszaniu się po placu budowy.

 

Uwaga! Zastępowanie drutu sznurkiem lub żyłką jest błędem, ponieważ te materiały są elastyczne i nie gwarantują odpowiedniej precyzji pomiarów.

Czym wyznacza się wymiary pionowe?

Chcąc wyznaczyć wymiary pionowe (np. głębokość posadowienia domu) trzeba najpierw ustalić tzw. reper. Jest to stały i trwale oznakowany punkt odniesienia, znajdujący się poza obrębem prowadzonych robót, w miejscu nienarażonym na osiadanie. Jako repery można wykorzystać elementy istniejących budynków (np. schody, cokoły) czy dróg (krawężniki, pokrywy studzienek kanalizacyjnych, słupy energetyczne). Można też użyć słupków drewnianych, betonowych lub stalowych, które wbija się głęboko w ziemię – poniżej granicy przemarzania.

 

Uwaga! Reperów nie wolno umieszczać na drzewach.

Jak wykonuje się wykop w gruncie?

Technologia wykonania wykopu pod fundament domu zależy od rodzaju gruntu, wymaganej głębokości posadowienia i rodzaju fundamentu.

 

Najprostsze fundamenty wylewane bezpośrednio w gruncie wymagają ręcznego wykopania rowów o projektowanej szerokości i głębokości wzdłuż zarysu ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Wykopy można prowadzić bez usuwania wierzchniej warstwy gruntu, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko obsypywania się krawędzi wykopu. Wykopy pod fundamenty oparte na ławach wykonuje się najczęściej przy użyciu koparko-spycharki. Po zdjęciu wierzchniej warstwy gruntu usuwa się glebę na głębokość górnego poziomu ławy i ewentualnie wywozi. Natomiast wykop pod same ławy wykonuje się ręcznie zwracając uwagę na wypoziomowanie jego dna.

 

Pamiętajmy, że ziemia z wykopu nie powinna być składowana bezpośrednio w jego sąsiedztwie, a tzw. rozkop, czyli powiększenie wykopu w stosunku do projektowanych fundamentów, powinien wynosić przynajmniej 0,5 m wzdłuż każdego boku. Przed przystąpieniem do fundamentowania należy dokładnie sprawdzić wymiary, kąty w narożnikach i poziom dna wykopu.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Rusza budowa
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje