Paragrafy górą

W Sejmie – co prawda – toczą się „boje” o to, abyśmy nie musieli otrzymywać zgody na budowę – a jedynie składali zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych. Jednak póki co obowiązują dotychczasowe przepisy, na mocy których wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako...

W Sejmie – co prawda – toczą się „boje” o to, abyśmy nie musieli otrzymywać zgody na budowę – a jedynie składali zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych. Jednak póki co obowiązują dotychczasowe przepisy, na mocy których wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako samowola budowlana (w skrajnych przypadkach karana przymusową rozbiórką obiektu).

Co musi zawierać projekt budowlany, żeby uzyskać pozwolenie na jego realizację?

Projektanci mają obowiązek uzyskać wymagane uzgodnienia, dokumenty i ekspertyzy na opracowywany przez siebie projekt. Choćby z tego powodu opłaca się zamówić droższy projekt indywidualny, niż borykać się z problemami związanymi z adaptacją projektu typowego i załatwianiem pozostałych formalności.

 

W przypadku projektu gotowego, dokumentacja katalogowa, czyli architektoniczno- budowlana, nie jest jeszcze projektem budowlanym. Może się nim stać dopiero w wyniku zlecenia jej adaptacji, czyli dostosowania do lokalnych warunków terenowych i gruntowo-wodnych, wytycznych zawartych w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz sugestii inwestora.

 

W skład projektu budowlanego wchodzi jeszcze projekt zagospodarowania terenu, czyli działki. To nic innego, jak naniesiony na aktualną mapę sytuacyjnowysokościow ą, zarys projektowanych obiektów: budynku, szamba, śmietnika, dojazdów, ogrodzenia, a także przebieg sieci uzbrojenia terenu. Integralną części projektu są opisy i rysunki przyłączy – np. wodociągowego, elektrycznego, gazowego, kanalizacyjnego. W zależności od warunków zabudowy może być dodatkowo wymagany projekt ogrodzenia lub wjazdu na działkę.

 

Wszystkie projekty muszą być wykonane przez osoby mające odpowiednie uprawnienia budowlane. Architekt (projektant) powinien legitymować się aktualnym zaświadczeniem o przynależności do Izby Architektów RP. Dodatkowo wymagane jest oświadczenie projektanta o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej. Niezbędne jest też uzgodnienie projektów przyłączy w odpowiednich zakładach (wodociągów i kanalizacji, energetycznym, gazowniczym), a projektu budowlanego w Zakładzie Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. W przypadku, gdy działka znajduje się na gruncie klasy od I do III, konieczne jest uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.

Co można zmienić w projekcie katalogowym?

Bez pisemnej zgody autora dokumentacji katalogowej możliwe są raczej niewielkie zmiany polegające na:
  • wykonaniu lustrzanego odbicia projektu;
  • zamianie materiałów i elementów konstrukcyjnych (stropów, ścian), pod warunkiem zachowania nie gorszych właściwości technicznych;
  • drobnych zmianach usytuowania wewnętrznych elementów niekonstrukcyjnych (drzwi, ścianek działowych);
  • zmianie rodzaju pokrycia dachowego, pod warunkiem zachowania zaprojektowanych spadków i nieprzekroczenia pierwotnego ciężaru;
  • niewielkiej zmianie elementów wystroju zewnętrznego.
Większe ingerencje (np. podpiwniczenie budynku, adaptacja poddasza na mieszkalne) są możliwe, ale konieczne jest wówczas przeprojektowanie domu i pisemna zgoda autora projektu.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Paragrafy górą
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!