Nadają charakter
Mawia się, że okna są oczami domu, a drzwi i brama jego wizytówką. Coś chyba w tym jest, w każdym razie z pewnością potrafią nadać charakter posesji. Okna z PVC czy drewniane? Trudno doradzać w tej kwestii, ponieważ oba typy okien mają podobną ciepłochronność, system zamykania i otwierania. Natomiast ich trwałość zależy od jakości użytych do produkcji surowców, staranności wykonania i warunków otoczenia. Zatem...

Mawia się, że okna są oczami domu, a drzwi i brama jego wizytówką. Coś chyba w tym jest, w każdym razie z pewnością potrafią nadać charakter posesji.

Okna z PVC czy drewniane?

Trudno doradzać w tej kwestii, ponieważ oba typy okien mają podobną ciepłochronność, system zamykania i otwierania. Natomiast ich trwałość zależy od jakości użytych do produkcji surowców, staranności wykonania i warunków otoczenia. Zatem problem wyboru okien – drewniane czy z PVC – jest raczej sprawą indywidualnych preferencji, niż istotnych różnic w ich właściwościach użytkowych. Pamiętajmy, że dużo zależy od poprawności zamontowania okien z zachowaniem dylatacji umożliwiających ich rozszerzalność.

Kiedy montować okna?

Etap stanu surowego otwartego – po wzniesieniu ścian oraz ułożeniu pokrycia dachowego, ale jeszcze przed nałożeniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych – to prawie zawsze idealny moment, aby zamontować „oczy” domu. Po zamontowaniu okien dom uzyskuje status stanu surowego zamkniętego. Musimy jednak pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń oraz ewentualnym ogrzewaniu, aby wewnątrz domu temperatura wynosiła powyżej 5°C. Jeśli bowiem nie zadbamy, by nadmiar wilgoci był usuwany, musimy liczyć się z możliwością wypaczenia okien. Jednak montaż okien na etapie stanu surowego nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli bowiem po zakończeniu robót konstrukcyjnych budowa zostaje zawieszona na kilka lat, to wtedy lepiej zrezygnujmy z montowania okien. W czasie przerwy mogłyby one jedynie ulec uszkodzeniu lub np. zostałyby skradzione. Jednak niewykończonego domu nie można zamknąć „na głucho”, co uniemożliwiłoby odparowanie wilgoci technologicznej oraz skraplającej się wewnątrz pary wodnej. Co zatem najlepiej zrobić w takim przypadku? Otóż, zakryć otwory okienne tarczami zbitymi z desek. Pamiętajmy tylko, aby między deskami pozostawić szczeliny mniej więcej szerokości 1 cm, dzięki czemu możliwy będzie swobodny przepływ powietrza i wentylacja wnętrza. Takie zabezpieczenie będzie też wystarczające przed wpływem warunków atmosferycznych oraz niepożądanymi „gośćmi”.

Jaki otwór dla okna?

Szerokość ościeża w miejscu zamontowania okna, powinna być o 2-3 cm większa niż zewnętrzny wymiar ooecieżnicy. Węgarek, jeśli ściana go ma, powinien zachodzić na ościeżnicę po mniej więcej 1 cm z każdej strony. Natomiast planuj ąc otwór na okno pamiętajmy, aby uwzględniał on nie tylko wysokość okna, ale i miejsce na parapet. W praktyce przyjmuje się, że wysokooeć otworu okiennego powinna być o 6-8 cm większa, niż wysokość planowanego okna. Umożliwi to swobodne wykończenie dolnej krawędzi okna i zapewnia właściwe pochylenie okapnika zewnętrznego. Pomimo, że wszystko już mamy zaplanowane i pomierzone, nie kupujmy okien dopóki nie będą gotowe otwory okienne. Możemy bowiem zmienić zdanie co do kształtu czy wielkości okien. Poza tym czasami możemy „liczyć” na fachowców, którzy nie utrzymają założonych wymiarów. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku nie unikniemy wtedy przeróbek. A przeróbki – to wydłużenie prac i straty finansowe.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Nadają charakter
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny