Muszą być solidne
Mogą być jednodwu- i trójwarstwowe – mowa o ścianach zewnętrznych. To one muszą udźwignąć przenoszone obciążenia z dachu czy stropów na fundamenty, one są też częściowo odpowiedzialne za „uciekające” ciepło z domu. Dlatego doborowi materiału, konstrukcji, sposobu wykończenia ścian oraz dokładnemu ułożeniu ocieplenia i wykonania nadproży – warto poświęcić więcej uwagi. Duże obciążenia przenosi również strop, stąd też i jego konstrukcja musi być solidna. Jakie są technologie budowy...

Mogą być jednodwu- i trójwarstwowe – mowa o ścianach zewnętrznych. To one muszą udźwignąć przenoszone obciążenia z dachu czy stropów na fundamenty, one są też częściowo odpowiedzialne za „uciekające” ciepło z domu. Dlatego doborowi materiału, konstrukcji, sposobu wykończenia ścian oraz dokładnemu ułożeniu ocieplenia i wykonania nadproży – warto poświęcić więcej uwagi. Duże obciążenia przenosi również strop, stąd też i jego konstrukcja musi być solidna. Jakie są technologie budowy domów? W domach jednorodzinnych mamy do wyboru kilka technologii wznoszenia ścian konstrukcyjnych, które można podzielić na grupy: murowane z elementów drobnowymiarowych, montowane z dużych prefabrykatów, wylewane w tzw. szalunkach traconych, o konstrukcji szkieletowej, z drewnianych bali. Pamiętajmy, że rodzaj ściany wpływa na możliwość uzyskania pożądanej ciepłochronności, wykończenia elewacji, a także panujący wewnątrz domu mikroklimat. Najpopularniejsze są domy murowane, których ściany mogą być jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Natomiast do budowy domów stawianych w techologii prefabrykowanej wykorzystuje się elementy w formie płyt z betonu lub keramzytobetonu. Wielkowymiarowe elementy ścienne montowane są przy użyciu dźwigu w ciągu 2-3 dni. Tak postawione ściany mogą wymagać jeszcze ocieplenia od strony zewnętrznej oraz otynkowania. Kolejna technologia – budowania w szalunkach traconych – polega na zestawieniu elementów szalunkowych, pełniących często również funkcję ocieplenia ściany i wypełnieniu takiego deskowania mieszanką betonową. Natomiast budynki szkieletowe stawiane są z elementów drewnianych lub metalowych tworzących szkielet nośny pokrywany następnie poszyciem usztywniającym, materiałem ociepleniowym i warstwami wykończeniowymi. Każda z powyższych technologii ma swoje wady i zalety, a przy wyborze sposobu budowania trzeba uwzględnić m in. takie czynniki jak: właściwości ciepłochronne i wytrzymałość, możliwość dowolnego wykończenia powierzchni, stopień trudności wykonania i potencjalne skutki błędów, czas budowy oraz, oczywiście, koszty.

Co powinniśmy wiedzieć o konstrukcji ścian?

Ściany jednowarstwowe stawia się z elementów o grubości 36-44 cm. Ponieważ nie są przeznaczone do ocieplania, buduje się je z ciepłych materiałów jak np. beton komórkowy, ceramika poryzowana i keramzytobeton. Dla ścian jednowarstwowych norma dopuszcza większą wartość współczynnika przenikania ciepła U, ale nie przekraczającą 0,5 W/(m2K). Jednak producenci materiałów starają się, aby ich wyroby spełniały takie same kryteria, jak w ścianach wielowarstwowych, gdzie U nie może przekraczać wartości 0,3. Podstawową zaletą ścian jednowarstwowych jest szybkość ich wznoszenia, a wadą konieczność znalezienia i zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy. Ściany muruje się na spoiny poziome a wykończyć je można tynkiem tradycyjnym lub cienkowarstwowym.

 

Ściany dwuwarstwowe są obecnie najpopularniejsze. Składają się z warstwy nośnej i ocieplenia. Można je murować z każdego materiału, przy czym warstwa nośna ma najczęściej 15-30 cm. Przegrody te wznosi się szybko i potrafi je wykonać większość ekip. Najpierw muruje się warstwę nośną, a potem – od strony zewnętrznej – mocuje się system ocieplenia. Ściany wykańcza się tynkiem lub okładziną.

 

Ściany trójwarstwowe uważane są za najbardziej solidne. Mają bardzo dobre parametry – izolacyjność cieplną i akustyczną, a także akumulacyjność. Technologia jest szczególnie warta polecenia przy budowie domu w „głośnej” okolicy. Ściana o grubości 40-50 cm budowana jest z trzech warstw: nośnej (konstrukcyjnej), ociepleniowej i elewacyjnej. Muruje się ją na dwa sposoby. W pierwszym wszystkie warstwy można stawiać jednocześnie, najpierw stawia się ścianę nośną, a dopiero po wykonaniu dachu dodaje ocieplenie i warstwę osłonową.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Muszą być solidne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje