Wybór projektu
Wielkość domu wpływa na koszty jego budowy. Może się zatem okazać, że liczbę pomieszczeń trzeba będzie ograniczyć do niezbędnego minimum, rezygnując np. z gabinetu, pokoju gościnnego, oddzielnej jadalni czy garażu. Natomiast nie powinno się rezygnować z pomieszczeń gospodarczych. Na które strony świata powinny być skierowane okna poszczególnych pomieszczeń? Kuchnia – najlepiej, żeby okno było skierowane na północ lub wschód. W kuchni zazwyczaj jest cieplej niż w...

Wielkość domu wpływa na koszty jego budowy. Może się zatem okazać, że liczbę pomieszczeń trzeba będzie ograniczyć do niezbędnego minimum, rezygnując np. z gabinetu, pokoju gościnnego, oddzielnej jadalni czy garażu. Natomiast nie powinno się rezygnować z pomieszczeń gospodarczych.

Na które strony świata powinny być skierowane okna poszczególnych pomieszczeń?

Kuchnia – najlepiej, żeby okno było skierowane na północ lub wschód. W kuchni zazwyczaj jest cieplej niż w pozostałej części domu i nie musi być ona dodatkowo ogrzewana przez słońce. Poza tym wskazane jest, żeby z kuchni widoczne było wejście na posesję i miejsce zabaw dzieci.

 

Jadalnia – nie powinna mieć okien od strony północnej, pozostałe warianty mają swoje wady i zalety. Okno skierowane na wschód daje przyjemny chłód w porze obiadowej, ale jednocześnie ogranicza ilość światła po południu. Skierowane na południe, w lecie może powodować przegrzanie pomieszczenia. Okno od strony zachodniej czasami daje aż za dużo światła, a zachodzące słońce może razić.

 

Pokój dzienny – (lub salon) powinien mieć okna skierowane na południe albo zachód, ponieważ te kierunki zapewniają największą ilość światła dziennego. Będzie jeszcze lepiej, gdy okna będą wychodziły na dwie strony świata. To zapewni nie tylko właściwe oświetlenie pokoju, ale także ładniejsze widoki i lepszą wentylację.

 

Sypialnia – powinna mieć okno skierowane na wschód. Budząc się wraz ze słońcem człowiek ma więcej energii, optymizmu i zapału. Jednak okno skierowane na południe też ma swoje zalety. W zenicie operacja słońca nie jest aż tak wielka, żeby przegrzać pomieszczenie (z wyjątkiem lata), za to rano i wieczorem jest w nim cień. Najmniej korzystne wydają się okna sypialni skierowane na zachód, bo w letnie wieczory i noce może być w niej za gorąco.

 

Spiżarnia – może w ogóle nie mieć okna, ale zawsze musi być doskonale wentylowana. Jeśli już je ma, to powinno być skierowane na północ. Jednak ważniejsze od okna jest to, żeby spiżarnia znajdowała się w sąsiedztwie kuchni i, ewentualnie, garażu.

 

Pomieszczenie gospodarcze – może mieć okno z każdej strony świata, ale najlepiej, jeśli będzie skierowane na północ lub wschód. Zapewni to dostateczną ilość światła rozproszonego.

Piętrowy czy parterowy – jakie są argumenty za i przeciw?

To, czy dom może być parterowy, piętrowy, z piwnicą lub bez, często zależy od kształtu działki, rodzaju terenu i gruntu oraz poziomu wody gruntowej. Jeżeli warunki zewnętrzne umożliwiają dowolną zabudowę, wtedy pod uwagę można brać wygodę, względy estetyczne oraz własne upodobania.

 

Dom parterowy o prostej konstrukcji jest najwygodniejszy i łatwy w budowie. Może być również tani w realizacji, ale to zależy od stopnia skomplikowania jego rzutu, zastosowanych technologii, materiałów wykończeniowych oraz sposobu prowadzenia budowy.

 

Niski budynek i odpowiednie proporcje bryły powodują, że taki dom dobrze wpisuje się w każdy krajobraz, nawet miejski, a taras i ogród stają się przedłużeniem domu. Zależnie od konstrukcji, wysoki strych to dobre miejsce na składowanie różnych rzeczy lub po prostu dom z użytkowym poddaszem – najbardziej obecnie popularny rodzaj domu jednorodzinnego. Z kolei brak stropu i widoczna więźba w wielkim jednoprzestrzennym wnętrzu to czasami spełnienie marzeń inwestorów.

 

Dom piętrowy może być stosunkowo wygodny i funkcjonalny, jednak inwestorzy niezbyt chętnie taki wybierają. Postawiony na małej działce pasuje chyba tylko do otoczenia miejskiego. Atrakcyjny dom piętrowy musi być zatem duży, a to oznacza, że również kosztowny.

 

Jednak taki dom, o kształcie zbliżonym do sześcianu, jest potencjalnie najbardziej energooszczędny – stosunek objętości ogrzewanego wnętrza do powierzchni przegród zewnętrznych jest najkorzystniejszy. Dom podpiwniczony to dzisiaj rzadkość, gdyż jego całkowity koszt może być wyższy o ponad 30% w stosunku do takiego samego domu bez piwnicy.

 

Lepiej w takim razie postawić dom o 1/3 większy.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Wybór projektu
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje