Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 09/2006
Złodziejom wstęp wzbroniony
Elementy systemów alarmowych są coraz bardziej estetyczne (fot. Satel)Według badań CBOS już tylko połowa Polaków uważa nasz kraj za niebezpieczny, a odsetek ten cały czas spada. Jednak z każdym rokiem coraz więcej osób budujących domy wyposaża je w instalacje alarmowe. Mają na to wpływ niższe ceny systemów, łatwość ich obsługi oraz duży...
Elementy systemów alarmowych są coraz bardziej estetyczne (fot. Satel)

Według badań CBOS już tylko połowa Polaków uważa nasz kraj za niebezpieczny, a odsetek ten cały czas spada. Jednak z każdym rokiem coraz więcej osób budujących domy wyposaża je w instalacje alarmowe. Mają na to wpływ niższe ceny systemów, łatwość ich obsługi oraz duży wybór. Najprostsze alarmy działają "na zasadzie psa" - reagują na ruch i powiadamiają domownika. Rozwiązania inteligentne potrafią rozpoznać swojego właściciela, a w przypadku podejrzanej sytuacji zadzwonią do niego na komórkę.

Alarm jest dziś niczym więcej niż jedną z podstawowych instalacji domowych, jak kanalizacja, czy c.o. Poddaje się takim samym prawom: trzeba go wybrać, zaprojektować, znaleźć dobrego wykonawcę i nauczyć się poprawnie wykorzystywać. Pierwsze decyzje dotyczące zabezpieczeń powinniśmy podjąć w momencie, kiedy tylko kupimy działkę i projekt. Jest to dobra chwila na analizę okolicy, stopnia narażenia na napad oraz na znalezienie najbliższych punktów agencji monitoringu. Na przykład w gęstej zabudowie osiedlowej wystarczą nieco mniejsze środki ostrożności niż w willi ukrytej w lesie z dala od innych zabudowań. Do budynku w stanie surowym kupujemy zabezpieczenia bierne, np. antywłamaniowe okna i drzwi wejściowe. Instalację alarmową również powinniśmy założyć jak najwcześniej. Okablowanie najlepiej rozprowadzić równolegle z instalacją elektryczną. Place budowy są tak samo często okradane, jak zamieszkałe domy, tyle że tutaj ginie armatura, glazura, okna, drzwi, panele czy nawet urządzenia w rodzaju centralnego odkurzacza. Do domów jednorodzinnych polecane są systemy alarmowe w klasie SA1 - o małym ryzyku szkód, SA2 - o średnim ryzyku szkód, w klasach A (popularna), B (standardowa). Jednak inwestorzy coraz częściej sięgają po zabezpieczenia z klasy profesjonalnej i specjalnej. Wszystko dlatego, że wraz z zaawansowaną technologią pojawili się wyspecjalizowani włamywacze. Najgorsi są przestępcy, którzy znają systemy zabezpieczeń i mają doświadczenie w ich instalowaniu, oraz - fachowcy korzystający z wiedzy instalatora lub agencji ochrony.

 

Kto mi to zrobi?

 

Istotą dobrze zaprojektowanej instalacji alarmowej jest właściwe rozmieszczenie czujek i barier oraz skonfigurowanie ich tak, by skutecznie zabezpieczały "słabe punkty" domu i otoczenia. Elementy systemu alarmowego dla domu jednorodzinnego dobieramy do poszczególnych stref ochrony. Pierwsza to ogrodzenie, druga obejmuje część posesji między ogrodzeniem a budynkiem, trzecią tworzą ściany, dach, wejścia, a czwarta to wnętrze domu. Wybierając i konfigurując system alarmowy, powinniśmy zwrócić się z tym do wyspecjalizowanej firmy. Jak ją znaleźć? Można szukać przez Internet i wśród ogłoszeń branżowych, ale najlepiej skorzystać z usług wykonawców sprawdzonych przez sąsiadów czy znajomych. Optymalnym rozwiązaniem jest, gdy projekt, konfigurację systemu, montaż, uruchomienie a także przyszły serwis wykonuje jedna firma. Łatwiej i szybciej można wówczas usunąć wszelkie usterki. Poza tym, jeżeli projekt i wykonanie zlecimy tej samej firmie, nie zapłacimy nic za rozplanowanie systemu.

 

Wykonawcy standardowo udzielają gwarancji dla całego systemu na 2-3 lata. Chociaż bywa i tak, że dotyczy ona samego montażu. Jednak i tu warto dokładnie o wszystko dopytać. Należy odróżnić gwarancję dostawcy usługi od gwarancji producenta. Dobrze jest, gdy firma wydaje oba dokumenty. Gorzej, gdy powołuje się wyłącznie na gwarancję producencką. Może się bowiem okazać, że w przypadku reklamacji będziemy musieli dochodzić swoich roszczeń u poszczególnych wytwórców. Usługodawca, który wydaje gwarancję producencką powinien być autoryzowanym instalatorem konkretnego sprzętu. W razie niejasności można zadzwonić do producenta z prośbą o informację.

 

Kablówka czy radio?

 

To pierwsza decyzja, jaką musi podjąć przyszły posiadacz instalacji alarmowej. Jeżeli układa ją równolegle z elektryczną, powinien wybrać system przewodowykablowy. Spóźnialskim i remontującym dom pozostaje system bezprzewodowy - radiowy, działający poprzez fale radiowe. Zaletą tej wersji jest możliwość zmiany lokalizacji czujek i łatwa rozbudowa systemu. Należy jednak liczyć się z wszelkimi ograniczeniami, jakie niesie ze sobą transmisja radiowa, czyli niewielką odległością od centralki, możliwością zakłóceń, koniecznością wymiany baterii - powinien to wykonać instalator - a ponadto kilkakrotnie mniejszym wyborem czujek. Natomiast rozwiązanie kablowe jest mniej zawodne i tańsze - np. cena czujek jest średnio dwukrotnie niższa. Po dokonaniu tego podstawowego wyboru, warto samemu zastanowić się nad ilością zabezpieczeń i miejscem umieszczenia elementów: centrali, szyfratorów, czujek i sygnalizatora alarmowego. Wprawdzie specjaliści z firmy wykonawczej wszystko rozplanują, ale warto wiedzieć o czym z nimi rozmawiamy i czego możemy wymagać.

Anna Laszuk, Anna Olszewska-Krysztofiak

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Złodziejom wstęp wzbroniony
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny