W metodzie lekkiej mokrej, nazywanej także ETICS (dawniej BSO - Bezspoinowy System Ociepleń), warstwę izolacji ze styropianu lub wełny przykleja się do ścian i pokrywa tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar ocieplenia wraz z tynkiem wynosi tylko 10-30 kg/m², stąd lekka w nazwie. Mokra, bo do rozrabiania kleju i tynku potrzebna jest woda.
Janusz Werner
Data publikacji: 2019-09-11
Data aktualizacji: 2023-02-24
Używamy styropianu typu fasada (dawniej FS 15, EPS 70), najlepiej z frezowanymi krawędziami układanymi na zakładkę (możemy też kłaść cieńsze płyty dwuwarstwowo). W starszych budynkach oceniamy stan ścian, które mają być równe, czyste i suche. Jeżeli są otynkowane, stare wyprawy opukujemy, aby sprawdzić, czy się nie odspoiły lub wykonujemy próbę przyczepności. W kilku miejscach przyklejamy kawałki styropianu (10 × 10 cm) i po 3 dniach próbujemy je oderwać. Jeżeli styropian odejdzie z fragmentem tynku - trzeba go skuć. Mury dobrze jest wyczyścić myjką ciśnieniową, a po wyschnięciu zagruntować.
Tynk nakłada się i zaciera w miarę możliwości jednocześnie na całej ścianie, metodą "mokre na mokre", aby nie było widać połączeń materiału wysychającego w różnym czasie. Przy większych ścianach da się to zrobić, dzieląc elewację na 3 poziome pasy, na które wyprawę równocześnie nakłada 3 tynkarzy. Przerwy technologiczne planuje się, np. w narożach budynku. Jeżeli zdecydowaliśmy się na tynk niebarwiony, elewację malujemy wałkiem, pędzlem lub natryskowo. Zazwyczaj trzeba położyć 2 warstwy farby. Dla każdej zachowujemy jeden kierunek malowania, kolejną nakładamy "na krzyż".
Przerwy technologiczne na budowie domu - jakie i dlaczego?
Metodę lekką mokrą można stosować wyłącznie przy dobrej pogodzie (bez deszczu, silnego wiatru, intensywnego słońca, przy temperaturze 5-25°C). Ważne jest wykonanie ocieplenia i elewacji systemowo, czyli z użyciem produktów (klejów, zapraw, gruntów, tynków itp.) określonego systemu, więc zazwyczaj od jednego wytwórcy. Produkty różnych firm mogą się ze sobą źle łączyć. Jeżeli umówiliśmy się z wykonawcą na konkretną stawkę za całość robót przypilnujmy, żeby kupił produkty jednego systemu, a nie najtańsze od różnych wytwórców. Błędy popełnione przez budowlańców mogą ujawnić się po długim czasie (nawet kilku latach), a ich usunięcie będzie trudne i kosztowne.
Ocieplenie styropianem metodą lekką mokrą
Ocieplamy ściany styropianem metodą lekką mokrą - krok po kroku
KROK 1) Mocowanie izolacji termicznej rozpoczynamy od dołu ściany. Na początek przytwierdzamy listwę z aluminium lub ocynkowanej stali. Na metr dajemy 3 kołki rozporowe. Szerokość listwy powinna być równa grubości ocieplenia. (fot. Atlas)
KROK 2) Zaprawę klejącą rozrabiamy wiertarką z mieszadłem. Nakładamy ją na płyty, nie na podłoże! Należy to robić metodą obwodowo-punktową, czyli przy krawędzi płyty dajemy pas kleju o szerokości 5 cm, a na środku placki o średnicy 8 cm. Klej powinien pokrywać 40% powierzchni płyty. (fot. Termo Organika)
KROK 3) Mocowaną płytę dociskamy długą pacą. Jeśli po kilkunastu minutach zorientujemy się, że coś trzeba poprawić, musimy ją oderwać, usunąć zaprawę i przykleić od nowa. Płyty układa się rzędami, od dołu do góry. (fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń)
KROK 4) Połączenia płyt w kolejnych rzędach mają być przesunięte względem siebie. Przy drzwiach i oknach łączenia styropianu nie powinny wypadać na przedłużeniu krawędzi tych otworów. W narożach budynku należy pamiętać o zachowaniu przewiązania płyt. (fot. Foveo-Tech (Śnieżka))
KROK 5) Ubytki i szpary między płytami uzupełniamy klinami ze styropianu albo pianką poliuretanową, której nadmiar, po stwardnieniu, odcinamy nożem. (fot. Foveo-Tech (Śnieżka))
KROK 6) Jeżeli stosuje się klej dobrej jakości, na nowych ścianach kołkowanie styropianu nie jest konieczne. Na starych - tak. Przyjmuje się, że na 1 m2 powierzchni ocieplenia potrzeba 4-8 kołków. Mocujemy je najwcześniej 2 dni po przyklejeniu płyt. Kołki muszą być zakotwione w murze na głębokość 5 cm (jeśli jest z betonu, pełnej cegły ceramicznej lub silikatowej) lub na 8-9 cm (w murach z cegły dziurawki, kratówki, pustaków, betonu komórkowego). (fot. Knauf)
KROK 7) Do mocowania styropianu wykorzystuje się także klej poliuretanowy. Przyklejone nim płyty można kołkować i szlifować już po 2 godzinach. (fot. Lakma)
KROK 8) Po 3 dniach od przyklejenia styropianu, powierzchnię płyt wyrównuje się gruboziarnistym papierem ściernym. (fot. Knauf)
KROK 9) Naroża domu wzmacniamy profilami z tworzywa lub aluminium. Listwy krawędziowe stosujemy też przy ościeżach. (fot. Foveo-Tech (Śnieżka))
KROK 10) W narożniki okien wklejamy skośnie dodatkowe pasy siatki zbrojącej (20 × 35 cm), co zapobiegnie pękaniu tynku w tych miejscach. (fot. Foveo-Tech (Śnieżka))
KROK 11) Na wyrównane płyty nanosimy pacą zębatą 2-3 mm warstwę zaprawy klejącej, w którą wtapiamy siatkę z włókna szklanego. Zabezpiecza ona izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi i wzmacnia podłoże pod tynk. Siatkę układamy z 10 cm zakładem, nigdy bezpośrednio na styropianie. Po jej zatopieniu nanosimy kolejną warstwę kleju (1 mm). (fot. Baumit)
KROK 12) Po 2-3 dniach od nałożenia zaprawy klejącej powierzchnię można zagruntować, najlepiej preparatem z barwnikiem w kolorze tynku. (fot. Baumit)
KROK 13) Następnie nakładamy tynk cienkowarstwowy, który ma chronić termoizolację i zdobić dom. Używamy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej, warstwa tynku ma mieć grubość ziarna kruszywa. (fot. Atlas)
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...
Cytat
moj inspektor kaze moim ludzia na krzywej scianie kleic przy pomocy grzebienia. Odchyly miejscowe nawet kolo 5 cm jak go przekonac do plackow?
Najprościej zmienić inspektora nadzoru. Natomiast technologię układania ocieplenia ...
Cytat
moj inspektor kaze moim ludzia na krzywej scianie kleic przy pomocy grzebienia. Odchyly miejscowe nawet kolo 5 cm jak go przekonac do plackow?
jedyne jak mozna takiego p...... zrozumiec to dac mu packe w włape klej styropian ...
Gość ms
11-07-2009 19:47
moj inspektor kaze moim ludzia na krzywej scianie kleic przy pomocy grzebienia. Odchyly miejscowe nawet kolo 5 cm jak go przekonac do plackow?