Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2006
BSO - bezspoinowy system ocieplania
Ocieplając dom warto zainwestować w kompletny system ocieplania. Odpowiednio dobrany i wykonany może znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Najwięcej ciepła ucieka przez ściany, dlatego powinny być dostatecznie ciepłe. Obecnie bardzo popularnym sposobem ocieplania jest metoda lekka mokra, tzw.BSO – bezspoinowy system ociepleń. O skuteczności ocieplenia decyduje przede wszystkim grubość izolacji termicznej...

Ocieplając dom warto zainwestować w kompletny system ocieplania. Odpowiednio dobrany i wykonany może znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania domu.

Najwięcej ciepła ucieka przez ściany, dlatego powinny być dostatecznie ciepłe. Obecnie bardzo popularnym sposobem ocieplania jest metoda lekka mokra, tzw.BSO – bezspoinowy system ociepleń. O skuteczności ocieplenia decyduje przede wszystkim grubość izolacji termicznej – zazwyczaj jest to 10-12 cm. Powinna ona być podana w projekcie domu wraz z wartością współczynnika przenikalności cieplnej ścian U, który według normy cieplnej dla ściany dwuwarstwowej powinien wynosić maksymalnie 0,3 W/(m2K) – najlepiej 0,25-0,20 W/(m2K). Całkowity koszt ocieplenia to zaledwie kilka procent kosztów wzniesienia domu, które zwrócą się po kilku latach, dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. Dlatego warto dom ocieplić raz, a dobrze.

 

Wełna czy styropian?

 

Wyboru materiału ociepleniowego dokonujemy między systemami opartymi na izolacji ze styropianu lub wełny mineralnej. Styropian jest lekki, odporny na wilgoć i łatwo się go obrabia, ale ma gorsze właściwości akustyczne i prawie nie przepuszcza pary wodnej. Ze względu na niską cenę jest najbardziej popularny. Wełna mineralna ma wysoką paroprzepuszczalność i umożliwia akumulację ciepła w ścianie zewnętrznej, ale jest droższa.

 

Wielu producentów oferuje jedynie część składników systemu: zaprawy klejącą i zbrojącą, siatkę, podkład gruntujący oraz tynk. Resztę materiałów zwykle trzeba dokupić oddzielnie. Trzeba koniecznie użyć izolacji zgodnie z zaleceniami producenta systemu i nie próbować np. ocieplać wełną w systemie przeznaczonym do ocieplania styropianem.

 

Do ocieplenia domu najlepiej nadaje się styropian samogasnący klasy EPS 70 (dawniej FS-15) z prostymi krawędziami lub z brzegami wyprofilowanymi na pióro i wpust (na ich połączeniach nie powstają mostki termiczne). Oprócz białego, można użyć styropianu z dodatkiem grafitu, tzw. "dalmatyńczyka", który ma lepsze właściwości izolacyjne. Uwaga! Styropian do ocieplania powinien być sezonowany przynajmniej przez osiem tygodni, dlatego sprawdzajmy datę jego produkcji – nowo wyprodukowany kurczy się.

 

Jeśli ocieplamy wełną mineralną, mamy do wyboru elastyczne płyty z twardej wełny (o zaburzonym układzie włókien) lub z tańszej wełny lamelowej (o włóknach prostopadłych do ich powierzchni), które łatwiej montować, bo są mniejsze i lepiej też przylegają do ścian. Można też kupić płyty dwuwarstwowe o górnej powierzchni twardej oraz wytrzymałej na odkształcenia i miękkiej spodniej, bardzo dobrze przylegającej do ściany.

 

Czym przykleić i wzmocnić?

 

Klej (bądź zaprawę klejącą) trzeba dobrać do rodzaju podłoża oraz rodzaju i grubości materiału izolacyjnego. Dostępne są zaprawy klejące, którymi można przyklejać płyty ocieplenia w temperaturze nawet około 0oC.

 

Niezależnie od klejenia, niektóre miejsca ocieplanej ściany trzeba dodatkowo wzmocnić kołkami. Chodzi tu o naroża domu oraz wokół okien i drzwi. Dodatkowych wzmocnień potrzebuje też ocieplenie na warstwie nośnej z betonu komórkowego oraz dom wyższy niż 8 m lub niższy, ale narażony na silne wiatry. Czasem kołki – dobrane do grubości ocieplenia i rodzaju ściany – trzeba dokupić oddzielnie, jeśli producent nie ma ich w ofercie. Do mocowania 1 m2 izolacji potrzeba określonej liczby łączników: do styropianu – 4 szt., do wełny mineralnej – 6-8 szt. Do ścian drewnianych, szkieletowych i pustaków przeznaczone są kołki wkręcane, natomiast kołków wbijanych używa się do ścian murowanych z pełnych elementów. Jednak zawsze warto skonsultować sposób mocowania z doradcą technicznym producenta systemu.

 

Cena kleju zależy od rodzaju użytego cementu: tańszego – szarego lub droższego – białego (bardziej odporny na wodę i mniej wytrzymały na skurcze) oraz od jego właściwości, np. paroprzepuszczalne są droższe od tradycyjnych.

 

Zamocowaną izolację wzmacnia się warstwą zbrojącą ze specjalnej zaprawy (czasami jest to klej) i wtopionej w nią siatki z włókna szklanego. Na to ponownie nakłada się warstwę zaprawy. Producenci często polecają zagruntowanie warstwy zbrojącej, co ułatwia nanoszenie tynku (pod tynki silikonowe i silikatowe lepszy jest grunt w kolorze tynku).

Jaki tynk, taka farba

 

Ostatnią warstwą BSO jest tynk cienkowarstwowy o wielkości ziaren kruszywa od 1 do 3 mm – biały lub barwiony. Łatwiejszymi (choć zwykle droższymi) do układania tynkami o grubszych ziarnach (2-2,5 mm) można ukryć ewentualne nierówności powstałe w czasie układania tynku. Odporniejsze na zabrudzenia są tynki o fakturze kaszy, baranka lub zacierane na okrągło. Do wyboru mamy cztery podstawowe rodzaje tynków.

 

Akrylowe – zalecane do styropianu. Mają niską paroprzepuszczalność i nasiąkliwość oraz dobrą przyczepność do podłoża, są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru mamy setki kombinacji kolorów i faktur, można je też malować farbą akrylową lub silikonową.

 

Silikatowe – zalecane do wełny mineralnej. Bardzo dobrze przepuszczają parę wodną i mają dużą odporność na działanie mikroorganizmów, np. glonów. Łatwo się je nakłada, ale są drogie. Można je malować farbą silikatową i silikonową.

 

Silikonowe – bardziej zalecane są do wełny. Dobrze przepuszczają parę wodną, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trudno się je nakłada, ale mało się brudzą, bo deszcz zmywa z nich zanieczyszczenia. Dostępnych jest ponad 500 kolorów, można je malować farbą silikonową i akrylową.

 

Mineralne – polecane do wełny mineralnej. Są paroprzepuszczalne i odporne na wysoką temperaturę. Są najtańsze, ale przed użyciem trzeba je rozrobić z wodą w dokładnie określonych proporcjach. Dostępne w kilku pastelowych kolorach, ale można je malować, najlepiej farbą silikonową lub silikatową (krzemianową). Tynki mineralne sprzedawane są w workach w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą na placu budowy. Pozostałe tynki są masami gotowymi do nałożenia. Jasne, pastelowe tynki i farby pod wpływem promieni UV z czasem płowieją coraz wolniej. Są też tańsze, bo zawierają mniej drogich pigmentów. Natomiast ciemne (zwłaszcza z gorszymi pigmentami) mogą się przebarwiać lub szybko blaknąć. Kolor z małej próbki wzornika wybierajmy o ton jaśniejszy – na dużej powierzchni będzie bardziej intensywny.

 

Gdzie i za ile?

 

Systemów BSO szukajmy u dystrybutorów, w składach, marketach, a nawet internetowych sklepach budowlanych, a najlepiej bezpośrednio u producenta. Płyty izolacji, siatkę i listwy trzeba będzie przycinać, dlatego kupujmy je z zapasem przynajmniej 10%. Tynki i farby z mieszalnika można dokupić, trzeba mieć tylko recepturę producenta. U doświadczonego sprzedawcy możemy liczyć na fachowe doradztwo, wycenę systemu, wykaz i ilość potrzebnych materiałów na podstawie dokładnych wymiarów elewacji, a nawet projekt ocieplenia. Wielu producentów systemów opracowało dokładne instrukcje wykonywania ocieplenia domu. Kupując kompletny system jednego producenta możemy liczyć na spore rabaty, zależnie od rodzaju systemu, wielkości zamówienia, możliwości sprzedawcy, a nawet od regionu Polski. Autoryzowani dystrybutorzy często mają przeszkolone ekipy wykonawcze, którym można zlecić wykonanie ocieplenia.

 

Kupując system, sprawdźmy, czy ma aktualną Aprobatę ITB i Certyfikaty Zgodności z normami budowlanymi. Nie kierujmy się jedynie ceną, ale również jakością składników i kompletnością systemu. Lepiej zapłacić trochę więcej niż tworzyć własną kompozycję, mieszając materiały z różnych systemów. Między źle dobranymi składnikami mogą zachodzić nieodwracalne reakcje chemiczne, których efekty trudno będzie naprawić i całe ocieplenie może się nadawać jedynie do wymiany. Kompletny system to połowa sukcesu i ...kosztów. Reszta zależy od doświadczenia wykonawcy i kosztów robocizny. Nawet najwyższej jakości system, nie będzie skuteczny, jeśli będzie niepoprawnie zastosowany. Niezależnie od gwarancji lub rękojmi udzielanej na system (są systemy nawet z 5-letnią gwarancją), za jakość prac i przestrzeganie zaleceń producenta odpowiada wykonawca. Zazwyczaj większość reklamacji wiąże się właśnie ze złym wykonawstwem.
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje