Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2006
BSO - bezspoinowy system ocieplania
Ocieplając dom warto zainwestować w kompletny system ocieplania. Odpowiednio dobrany i wykonany może znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Najwięcej ciepła ucieka przez ściany, dlatego powinny być dostatecznie ciepłe. Obecnie bardzo popularnym sposobem ocieplania jest metoda lekka mokra, tzw.BSO – bezspoinowy system ociepleń. O skuteczności ocieplenia decyduje przede wszystkim grubość izolacji termicznej...

Ocieplając dom warto zainwestować w kompletny system ocieplania. Odpowiednio dobrany i wykonany może znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania domu.

Najwięcej ciepła ucieka przez ściany, dlatego powinny być dostatecznie ciepłe. Obecnie bardzo popularnym sposobem ocieplania jest metoda lekka mokra, tzw.BSO – bezspoinowy system ociepleń. O skuteczności ocieplenia decyduje przede wszystkim grubość izolacji termicznej – zazwyczaj jest to 10-12 cm. Powinna ona być podana w projekcie domu wraz z wartością współczynnika przenikalności cieplnej ścian U, który według normy cieplnej dla ściany dwuwarstwowej powinien wynosić maksymalnie 0,3 W/(m2K) – najlepiej 0,25-0,20 W/(m2K). Całkowity koszt ocieplenia to zaledwie kilka procent kosztów wzniesienia domu, które zwrócą się po kilku latach, dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. Dlatego warto dom ocieplić raz, a dobrze.

 

Wełna czy styropian?

 

Wyboru materiału ociepleniowego dokonujemy między systemami opartymi na izolacji ze styropianu lub wełny mineralnej. Styropian jest lekki, odporny na wilgoć i łatwo się go obrabia, ale ma gorsze właściwości akustyczne i prawie nie przepuszcza pary wodnej. Ze względu na niską cenę jest najbardziej popularny. Wełna mineralna ma wysoką paroprzepuszczalność i umożliwia akumulację ciepła w ścianie zewnętrznej, ale jest droższa.

 

Wielu producentów oferuje jedynie część składników systemu: zaprawy klejącą i zbrojącą, siatkę, podkład gruntujący oraz tynk. Resztę materiałów zwykle trzeba dokupić oddzielnie. Trzeba koniecznie użyć izolacji zgodnie z zaleceniami producenta systemu i nie próbować np. ocieplać wełną w systemie przeznaczonym do ocieplania styropianem.

 

Do ocieplenia domu najlepiej nadaje się styropian samogasnący klasy EPS 70 (dawniej FS-15) z prostymi krawędziami lub z brzegami wyprofilowanymi na pióro i wpust (na ich połączeniach nie powstają mostki termiczne). Oprócz białego, można użyć styropianu z dodatkiem grafitu, tzw. "dalmatyńczyka", który ma lepsze właściwości izolacyjne. Uwaga! Styropian do ocieplania powinien być sezonowany przynajmniej przez osiem tygodni, dlatego sprawdzajmy datę jego produkcji – nowo wyprodukowany kurczy się.

 

Jeśli ocieplamy wełną mineralną, mamy do wyboru elastyczne płyty z twardej wełny (o zaburzonym układzie włókien) lub z tańszej wełny lamelowej (o włóknach prostopadłych do ich powierzchni), które łatwiej montować, bo są mniejsze i lepiej też przylegają do ścian. Można też kupić płyty dwuwarstwowe o górnej powierzchni twardej oraz wytrzymałej na odkształcenia i miękkiej spodniej, bardzo dobrze przylegającej do ściany.

 

Czym przykleić i wzmocnić?

 

Klej (bądź zaprawę klejącą) trzeba dobrać do rodzaju podłoża oraz rodzaju i grubości materiału izolacyjnego. Dostępne są zaprawy klejące, którymi można przyklejać płyty ocieplenia w temperaturze nawet około 0oC.

 

Niezależnie od klejenia, niektóre miejsca ocieplanej ściany trzeba dodatkowo wzmocnić kołkami. Chodzi tu o naroża domu oraz wokół okien i drzwi. Dodatkowych wzmocnień potrzebuje też ocieplenie na warstwie nośnej z betonu komórkowego oraz dom wyższy niż 8 m lub niższy, ale narażony na silne wiatry. Czasem kołki – dobrane do grubości ocieplenia i rodzaju ściany – trzeba dokupić oddzielnie, jeśli producent nie ma ich w ofercie. Do mocowania 1 m2 izolacji potrzeba określonej liczby łączników: do styropianu – 4 szt., do wełny mineralnej – 6-8 szt. Do ścian drewnianych, szkieletowych i pustaków przeznaczone są kołki wkręcane, natomiast kołków wbijanych używa się do ścian murowanych z pełnych elementów. Jednak zawsze warto skonsultować sposób mocowania z doradcą technicznym producenta systemu.

 

Cena kleju zależy od rodzaju użytego cementu: tańszego – szarego lub droższego – białego (bardziej odporny na wodę i mniej wytrzymały na skurcze) oraz od jego właściwości, np. paroprzepuszczalne są droższe od tradycyjnych.

 

Zamocowaną izolację wzmacnia się warstwą zbrojącą ze specjalnej zaprawy (czasami jest to klej) i wtopionej w nią siatki z włókna szklanego. Na to ponownie nakłada się warstwę zaprawy. Producenci często polecają zagruntowanie warstwy zbrojącej, co ułatwia nanoszenie tynku (pod tynki silikonowe i silikatowe lepszy jest grunt w kolorze tynku).

Jaki tynk, taka farba

 

Ostatnią warstwą BSO jest tynk cienkowarstwowy o wielkości ziaren kruszywa od 1 do 3 mm – biały lub barwiony. Łatwiejszymi (choć zwykle droższymi) do układania tynkami o grubszych ziarnach (2-2,5 mm) można ukryć ewentualne nierówności powstałe w czasie układania tynku. Odporniejsze na zabrudzenia są tynki o fakturze kaszy, baranka lub zacierane na okrągło. Do wyboru mamy cztery podstawowe rodzaje tynków.

 

Akrylowe – zalecane do styropianu. Mają niską paroprzepuszczalność i nasiąkliwość oraz dobrą przyczepność do podłoża, są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru mamy setki kombinacji kolorów i faktur, można je też malować farbą akrylową lub silikonową.

 

Silikatowe – zalecane do wełny mineralnej. Bardzo dobrze przepuszczają parę wodną i mają dużą odporność na działanie mikroorganizmów, np. glonów. Łatwo się je nakłada, ale są drogie. Można je malować farbą silikatową i silikonową.

 

Silikonowe – bardziej zalecane są do wełny. Dobrze przepuszczają parę wodną, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trudno się je nakłada, ale mało się brudzą, bo deszcz zmywa z nich zanieczyszczenia. Dostępnych jest ponad 500 kolorów, można je malować farbą silikonową i akrylową.

 

Mineralne – polecane do wełny mineralnej. Są paroprzepuszczalne i odporne na wysoką temperaturę. Są najtańsze, ale przed użyciem trzeba je rozrobić z wodą w dokładnie określonych proporcjach. Dostępne w kilku pastelowych kolorach, ale można je malować, najlepiej farbą silikonową lub silikatową (krzemianową). Tynki mineralne sprzedawane są w workach w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą na placu budowy. Pozostałe tynki są masami gotowymi do nałożenia. Jasne, pastelowe tynki i farby pod wpływem promieni UV z czasem płowieją coraz wolniej. Są też tańsze, bo zawierają mniej drogich pigmentów. Natomiast ciemne (zwłaszcza z gorszymi pigmentami) mogą się przebarwiać lub szybko blaknąć. Kolor z małej próbki wzornika wybierajmy o ton jaśniejszy – na dużej powierzchni będzie bardziej intensywny.

 

Gdzie i za ile?

 

Systemów BSO szukajmy u dystrybutorów, w składach, marketach, a nawet internetowych sklepach budowlanych, a najlepiej bezpośrednio u producenta. Płyty izolacji, siatkę i listwy trzeba będzie przycinać, dlatego kupujmy je z zapasem przynajmniej 10%. Tynki i farby z mieszalnika można dokupić, trzeba mieć tylko recepturę producenta. U doświadczonego sprzedawcy możemy liczyć na fachowe doradztwo, wycenę systemu, wykaz i ilość potrzebnych materiałów na podstawie dokładnych wymiarów elewacji, a nawet projekt ocieplenia. Wielu producentów systemów opracowało dokładne instrukcje wykonywania ocieplenia domu. Kupując kompletny system jednego producenta możemy liczyć na spore rabaty, zależnie od rodzaju systemu, wielkości zamówienia, możliwości sprzedawcy, a nawet od regionu Polski. Autoryzowani dystrybutorzy często mają przeszkolone ekipy wykonawcze, którym można zlecić wykonanie ocieplenia.

 

Kupując system, sprawdźmy, czy ma aktualną Aprobatę ITB i Certyfikaty Zgodności z normami budowlanymi. Nie kierujmy się jedynie ceną, ale również jakością składników i kompletnością systemu. Lepiej zapłacić trochę więcej niż tworzyć własną kompozycję, mieszając materiały z różnych systemów. Między źle dobranymi składnikami mogą zachodzić nieodwracalne reakcje chemiczne, których efekty trudno będzie naprawić i całe ocieplenie może się nadawać jedynie do wymiany. Kompletny system to połowa sukcesu i ...kosztów. Reszta zależy od doświadczenia wykonawcy i kosztów robocizny. Nawet najwyższej jakości system, nie będzie skuteczny, jeśli będzie niepoprawnie zastosowany. Niezależnie od gwarancji lub rękojmi udzielanej na system (są systemy nawet z 5-letnią gwarancją), za jakość prac i przestrzeganie zaleceń producenta odpowiada wykonawca. Zazwyczaj większość reklamacji wiąże się właśnie ze złym wykonawstwem.
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje