Klimatyzacja

Latem bardzo często zdarza się, że temperatura w domu przekracza poziom komfortowy. W budynkach wyposażonych w system wentylacji grawitacyjnej oznacza to praktycznie zatrzymanie wymiany powietrza. Można wprawdzie otworzyć okna, by tę wymianę zintensyfikować, ale w czasie upałów to w zasadzie podnoszenie, i tak już za wysokiej, temperatury w pomieszczeniach.

W domu z wentylacją mechaniczną sytuacja wygląda lepiej, ponieważ wymiana powietrza nawet podczas upałów może odbywać się normalnie, jednak i tak wiąże się z nagrzewaniem wnętrz, co w niewielkim tylko stopniu można ograniczyć przy użyciu GWC.

 

Podniesienie komfortu w upalne dni przez montaż klimatyzatorów jest więc coraz powszechniejsze, szczególnie że pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, takie też są centra handlowe i małe, osiedlowe sklepy. Klimatyzację ma również każdy samochód. Urządzenia schładzające stają się standardowym wyposażeniem wszelkich lokali usługowych i urzędów. Przyzwyczajeni do przebywania w przyjemnych warunkach coraz częściej decydujemy się także na montaż klimatyzacji we własnym domu, tym bardziej, że jest ona coraz tańsza.

 

Najmniej potrzebna jest klimatyzacja w budynkach o dużej akumulacyjności ciepła i wilgoci, a więc wznoszonych tradycyjnie – mających grube, masywne mury z cegły i okna o umiarkowanej powierzchni. W takim domu skutków intensywnych (lecz na ogół krótkotrwałych w naszych warunkach) upałów raczej się nie odczuwa, bo po prostu nie zdąży się on nagrzać. Ponieważ obecnie większość projektów zawiera duże przeszklenia (głównie od południowej, najbardziej nasłonecznionej strony), a ściany stawiane są z lekkich materiałów (ceramika poryzowana, beton komórkowy) lub jako szkieletowe, klimatyzacja latem w większości takich budynków właściwie jest niezbędna.

fot. Daikin

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny