Jak poprawnie wykonać taras na gruncie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak poprawnie wykonać taras na gruncie?

Zamierzam zrobić taras na gruncie o wymiarach 4x3 m i wykończyć go płytkami mrozoodpornymi. Taras ma być częściowo zadaszony. Jak gruba powinna być warstwa utwardzenia i sama płyta? Z czego powinna być dylatacja pomiędzy tarasem a fundamentem budynku? Planuję zrobić około 1-cm szczelinę pomiędzy płytkami a styropianem. Czy to wystarczy?

aktualizacja: 2022-01-26 10:28:18

Jak zrobić taras na gruncie?

Odpowiedź eksperta: Taki taras najlepiej wykonać na poziomie terenu, ponieważ będzie mniejszy nakład pracy i materiałów.

Po zrobieniu wykopu trzeba ułożyć 35-50 cm warstwę pospółki, żwiru lub grubego piasku. Warstwa ta stabilizuje grunt i zmniejsza podsiąkanie kapilarne wód gruntowych.

Następnie na podłoże wylewa się warstwę podkładową grubości 10 cm z tzw. chudego betonu. Aby zapewnić odpływ wód opadowych z powierzchni tarasu, jego powierzchnię kształtuje się ze spadkiem na zewnątrz w granicach 1-2% (orientacyjnie 1-2 cm/1 m długości płyty tarasu).

Schemat: wykonanie tarasu na gruncie

Konieczne jest również ułożenie izolacji przeciwwodnej (z izolacyjnej folii budowlanej, papy izolacyjnej na lepiku lub papy termozgrzewalnej) na całej powierzchni tarasu i wywinięcie jej 10-15 cm na ścianę. W strefie przyściennej trzeba zrobić dylatację - np. ze styropianu gr. 2 cm i uszczelnić ją silikonem sanitarnym.

Następnie wylewa się (z zachowaniem wspomnianego wcześniej spadku) płytę główną tarasu na gruncie - grubości 8-10 cm, z betonu B 20. Na płytę kładzie się płynną folię budowlaną, która zapobiega wnikaniu wody pod przestrzeń podpłytkową.

Następnie można wykonać warstwę wykończeniową tarasu na gruncie z mrozoodpornych, antypoślizgowych płytek ceramicznych, płyt z kamienia naturalnego lub lastrika.

Redakcja BD

fot. otwierająca: CANE-LINE

Zdaniem naszych Czytelników

17 May 2019, 16:55

2 godziny temu, Gość Roman napisał:  wykopaliśmy dół na dno poszedł gruz przesypany żwirem, na to folia , następnie żwirek ,folia i kruszeń , który zaleliśmy betonem. Na jakie potrzeby tej folii tam tyle?

Gość Roman

17 May 2019, 14:03

Z artykułu widzę ze trochę nie prawidłowo zrobiliśmy nasz taras. Co prawda mieszkamy na suchym terenie . U na wygląda to tak , z teściem wykopaliśmy dół na dno poszedł gruz przesypany żwirem, na to folia , następnie żwirek ,folia i kruszeń , który zaleliśmy betonem. Trochę ...

Gość Jacuś

10 May 2019, 13:57

Kurde tak paczem to 8-10 cm to troche mało jak na wylewke pod taraz zazwyczaj sie zaleca 15 ale chociaż dobry ten rodzaj betonu dali B20 jest w sam raz taki mam

31 Mar 2014, 11:43

Cieplejsze dni kuszą aby rozpocząć taras. Chce go zrobić sam. Nalożyć płytki. Proszę o rady i wskazówki w tym temacie.

Gość maciek

20 Feb 2014, 21:59

Lepik jest wrażliwy na przejścia przez zero (potrafi ich być nawet sto kilkadziesiąt w ciągu cyklu jesień-zima-wiosna. Poza tym staje się łamliwy już w temperaturze +5 st. C

Gość mix

08 Jul 2013, 12:05

Jestem przekonany iż papa na lepiku w tekście ma charakter informacyjny iż takowa izolacja ma być wykonana. Każdy sam podejmie decyzję czy ta izolacja będzie z folii czy też użyta jakaś gotowa izolacja producentów chemii budowlanej.

Gość monex

10 Sep 2010, 12:37

Dlaczego Maciek uważa że po roku zniknie papa razem z lepikiem ?.

Gość maciek

01 May 2009, 20:06

Drogi Ekspecie Podana technologia gwarantuje późniejsze problemy, proponuję zapoznać się np. z niemieckimi wytycznymi dotyczacymi balkonów i tarasów. Papa na lepiku wytrzymuje jeden sezon, potem pzrestaje istnieć. I co dalej?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!