Ciepły dom i szybka budowa - poznaj ściany jednowarstwowe Ytong

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ciepły dom i szybka budowa - poznaj ściany jednowarstwowe Ytong

Na polskim rynku największym dostawcą systemów do budowy ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego jest firma Xella Polska, producent materiałów Ytong. Bloczki Ytong EnergoUltra+ umożliwiają wznoszenie ciepłych ścian bez ocieplenia. To także dwa razy szybsza budowa domu niż w przypadku tradycyjnych ścian dwuwarstwowych. Od niedawna dostępny jest również innowacyjny system Ytong Panel SWE Ultra+, dzięki któremu można zbudować wymarzony dom nawet w jeden dzień!

aktualizacja: 2024-05-28 12:23:12

Dlaczego warto zbudować dom w technologii ścian jednowarstwowych? Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Ale najważniejszą z nich jest... nasze zdrowie.

Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego Ytong odznaczają się wysoką paroprzepuszczalnością przegrody. Co to oznacza? Ściana "oddycha", czyli pozwala na wymianę wilgoci. Dzięki temu we wnętrzach domu panuje przyjemny mikroklimat. Gdy jest zbyt wilgotno, ściana pozwala przedostać się wilgoci na zewnątrz. Z kolei gdy w pomieszczeniu jest za sucho - wilgoć z przegrody oddawana jest z powrotem do wnętrza.

To także ważny atut dla nowo powstałych domów, w których zawsze występuje wilgoć technologiczna w ścianach (np. z wylanych stropów, posadzek itp.). W budynkach zbudowanych w technologii dwuwarstwowej zewnętrzne ocieplanie, np. ze styropianu, utrudnia pozbycia się wilgoci technologicznej. Zawilgocona ściana będzie się osuszać przez kilka sezonów grzewczych, zanim uzyska pełną sprawność energetyczną, czyli zakładaną przez producenta izolacyjność termiczną. To z kolei przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

W przypadku ściany jednowarstwowej Ytong nie ma takiego problemu - mur szybko wysycha i już w pierwszym sezonie grzewczym może uzyskać zakładane parametry cieplno-wilgotnościowe.

Ściany z bloczków Ytong EnergoUltra+
Bloczki Ytong EnergoUltra+ umożliwiają wznoszenie ciepłych ścian bez ocieplenia

Jedna warstwa, mniej kosztów

Jednak kluczowe w ścianach jednowarstwowych Ytong jest to, że izolacja termiczna jest już niejako wbudowana w bloczki. Nie wymagają one dodatkowego ocieplenia. Płacimy więc jednej ekipie murarskiej, nie trzeba wydawać pieniędzy na ocieplenie ścian.

Oszczędzamy zatem na dodatkowym materiale i robociźnie, które - jak wiemy - w ostatnich latach mocno podrożały.

Buduj ciepłe ściany dwa razy szybciej z Ytong EnergoUltra+

Jedna warstwa oznacza także szybszą budowę. W przypadku bloczków Ytong EnergoUltra+ zbudujemy ściany w dwukrotnie krótszym czasie niż w technologii ścian dwuwarstwowych.

Bloczki Ytong EnergoUltra+ występują w dwóch grubościach. Już ściana o grubości 36,5 cm pozwala osiągnąć wymagany prawem budowlanym współczynnik przenikania ciepła U = 0,20 W/(m²K). Natomiast ściana z bloczków Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm ma rewelacyjny współczynnik U = 0,15 W/(m²K), odpowiadający domom energooszczędnym czy wręcz pasywnym.

Ściana z bloczków Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm ma rewelacyjny współczynnik U = 0,15 W/(m²K)
Ściana z bloczków Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm ma rewelacyjny współczynnik U = 0,15 W/(m²K)

Krótszy czas budowy, bardzo ciepła przegroda, mniej dodatkowych kosztów, zdrowy mikroklimat - to wszystko zalety budowy w technologii ściany jednowarstwowej Ytong. Jednak producent bloczków Ytong stale rozwija technologię produkcji betonu komórkowego.

Dziś największymi wyzwaniami na rynku budowlanym w Polsce jest znalezienie ekipy fachowców. Ciągle brakuje rąk do pracy na budowach, a koszty robocizny rosną gwałtownie. Inwestorzy, czy to deweloperzy czy osoby planujące budowę domu dla swojej rodziny, szukają rozwiązań, które pozwolą skrócić budowę i ograniczyć koszty robocizny.

I tutaj z pomocą przychodzą systemy wielkoformatowe Ytong Panel SWE i mechanizacja prac na budowie.

Ytong Panel SWE - panele z betonu komórkowego o wysokości elementów wynoszącej od 180 do 300 cm
Ytong Panel SWE - panele z betonu komórkowego o wysokości elementów wynoszącej od 180 do 300 cm

Buduj ekspresowo z Ytong Panel SWE Ultra+

Xella Polska jest głównym dostawcą rozwiązań wielkoformatowych z betonu komórkowego na polskim rynku. We wrześniu 2023 roku uruchomiła zaawansowaną linię do produkcji wielkich paneli ściennych w swoim zakładzie Ytong w Ostrołęce.

Ytong Panel SWE Ultra+ to nowość wśród produktów Ytong
Ytong Panel SWE Ultra+ to nowość wśród produktów Ytong

Tak na rynku pojawił się innowacyjny system Ytong Panel SWE. To panele z betonu komórkowego o wysokości elementów wynoszącej od 180 do 300 cm. Każdorazowo pod inwestycję zamawia się panele o wysokości, odpowiadającej wysokości danej kondygnacji. Dzięki czemu panele ustawia się jeden obok drugiego, od razu uzyskując wysokość ściany do stropu, co przyspiesza budowę domu nawet czterokrotnie!

Dwuosobowa brygada monterów wraz z operatorem dźwigu przez 8 godzin jest w stanie postawić nawet 150 m² przegród w systemie paneli SWE. Dla porównania w technologii drobnowymiarowych bloczków tradycyjna trójka murarska może w tym samym czasie zbudować 40 m² ściany.

Ytong Panel SWE dostępny jest też w odmianie dla ściany jednowarstwowej. To Ytong Panel SWE Ultra+ o grubości elementów wynoszącej 36,5 cm, umożliwia budowę ciepłej ściany o współczynniku przenikania ciepła U wynoszącym 0,20 W/(m²K). Panele SWE Ultra+ to największe z dostępnych na polskim rynku elementy do budowy ściany jednowarstwowej w technologii betonu komórkowego.

Jeśli Ytong EnergoUltra+ pozwala na szybką budowę, to z Ytong Panel SWE Ultra+ buduje się jeszcze szybciej - wręcz ekspresowo. W ciągu jednego dnia można wybudować ściany zewnętrzne typowego domu jednorodzinnego!

Dwuosobowa brygada monterów wraz z operatorem dźwigu przez 8 godzin jest w stanie postawić nawet 150 m² przegród w systemie paneli SWE
Dwuosobowa brygada monterów wraz z operatorem dźwigu przez 8 godzin jest w stanie postawić nawet 150 m² przegród w systemie paneli SWE

Zamawiając system Ytong Panel SWE Ultra+, inwestor otrzymuje pełne wsparcie w zakresie prac projektowych od producenta materiału. Dział projektowy Xella Polska przygotuje projekt wszystkich ścian w technologii BIM, jak również na modelach 3D. Następnie na podstawie projektu opracowywane są szczegółowe plany montażowe, które otrzymuje wykonawca. Plany montażowe i zaplanowana logistyka - ograniczają wszelkie docinki materiału na budowie i błędy projektowe. Usprawnia to sam proces budowy i zmniejsza dodatkowe koszty.

Ytong Panel SWE Ultra+ - model 3D
Zamawiając system Ytong Panel SWE Ultra+, inwestor otrzymuje pełne wsparcie w zakresie prac projektowych od producenta materiału (na zdjęciu: przykładowy model 3D)
Firma powiązana:
Xella Polska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!