Konstrukcje murowe - rozwój, detale, solidne budowanie

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Konstrukcje murowe - rozwój, detale, solidne budowanie

Konstrukcje murowe mają już swoją tradycję, którą liczy się w setkach lat. Wydawać by się mogło, że wszystko jest już znane. Jednak w budownictwie tradycyjnym, w konstrukcjach murowych wciąż trwa rozwój.

aktualizacja: 2021-09-20 10:30:03

Już od dawna murów nie wykonuje się z cegieł, powstają nowe materiały, nowe technologie budowania, które powodują, że budowa jest łatwiejsza, że buduje się szybciej, bez błędów, a wybudowane budynki są energooszczędne i zachowują wysoką jakość techniczną. Dlatego w materiałach murowych postęp następuje w zakresie materiałów budowlanych oraz sposobu budowania.

Również postęp następuje w konstrukcjach murów. Taki wielowymiarowy rozwój materiałów i technologii prowadzi firma SOLBET. Wciąż następuje rozwój betonu komórkowego, prowadzone są badania konstrukcji więc technologia budowania i zalecenia wykonawcze wynikają z tej wieloletniej działalności.

Wieloletnie badania konstrukcji murowych

Prowadzone od wielu lat badania murów przez SOLBET w kooperacji z najbardziej utytułowanymi w tym zakresie uczelniami, umożliwiają poznanie zachowania się murów w obliczu wielu rodzajów obciążeń działających na nie. Cennym źródłem informacji jest też doświadczenie, które wynika z wiedzy na temat zachowania się konstrukcji murowych w wybudowanych dotąd budynkach które stoją od dziesięcioleci.

Doświadczenie budowniczych, coraz ostrzejsze wymagania, oraz wiedza uzyskana z badań są podstawą rozwoju konstrukcji murowych. Pozwala to dopasować właściwości elementów murowych oraz chemii budowlanej, którą produkuje SOLBET i sformułować zalecenia projektowe oraz wykonawcze.

Badania murów SOLBET
Badania murów SOLBET

Zalecenia wykonawcze - transfer wiedzy od producenta na budowę

Wykonywanie murów z betonu komórkowego jest bardzo łatwe, dlatego jest to tak popularny sposób budowania. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów umożliwia prawidłowe ich wykonanie nawet przez wykonawców, którzy nie mają praktyki na budowie. Znakiem obecnych czasów jest mała liczba osób z praktyką budowlaną wśród wykonawców.

Często wykonawcy muszą uczyć się i praktykować na prowadzonej samodzielnie budowie. Dlatego odpowiedzią na taką sytuację jest wykonywanie ścian z betonu komórkowego na cienką spoinę. Taka technologia nie wymaga od wykonawcy długoletniej praktyki.

Możliwość zapoznania się z tą technologią podczas krótkiego szkolenia, jakie może przeprowadzić kierownik budowy, to znakomite rozwiązanie w obecnych czasach. Przestrzeganie kolejności poszczególnych robót oraz używanie podstawowych narzędzi to możliwość wybudowania budynku bez błędów.

Najlepiej, jeśli zastosuje się cały system, czyli bloczki, zaprawę murarską do cienkich spoin, nadproża i inne elementy systemu. Możliwe jest również uproszczenie ściany poprzez wykonanie murów jednowarstwowych bez docieplenia. Można też wykonać ściany z ociepleniem. Jest więc wiele możliwości realizowania energooszczędnych i trwałych budynków w systemie SOLBET.

Wykonywanie murów z betonu komórkowego jest bardzo łatwe
Wykonywanie murów z betonu komórkowego jest bardzo łatwe

Wykonawco, pokazujemy Ci jak wykonać detale

Oprócz ogólnych zaleceń wykonawczych firma SOLBET opracowała materiały techniczne, które są do pobrania ze strony www.solbet.pl. Od wielu lat materiały te są dostępne i pomagają projektantom i wykonawcom prawidłowo rozwiązać istotne elementy w murach. Np. w Atlasie detali konstrukcyjnych pokazanych jest wiele przykładów: np. oparcia murów z betonu komórkowego na ścianach fundamentowych, oparcia na murach różnego rodzaju stropów, miejsc w murach, które należy wzmocnić i wile innych.

Na stronie solbet.pl można znaleźć materiały techniczne z detalami konstrukcyjnymi

Narzędzia BIM przygotowane dla firmy SOLBET

Aby ułatwić pracę projektantów, firma SOLBET opracowała narzędzia, dla wiodących programów projektowych, takich jak: Revit i ArchiCAD, do wykorzystania w kontekście pracy w środowisku BIM.

Na narzędzia składają się:

  • nakładka SOLBET RevDesigner do programu Revit
  • biblioteka do programu Revit® oraz Revit® LT™
  • biblioteka do programu ArchiCAD
Firma SOLBET opracowała narzędzia, dla wiodących programów projektowych
Firma SOLBET opracowała narzędzia, dla wiodących programów projektowych

Narzędzia są intuicyjne zarówno w instalacji, jak i w projektowaniu. Pozwalają projektować w systemie SOLBET, uzyskać komplet informacji technicznych i logistycznych o produktach, które będą zastosowane w projekcie. Pozwalają wykonywać zestawienia materiałów. W nakładce SOLBET RevDesigner zagnieżdżone są profesjonalne kalkulatory optymalizujące projektowanie. Ułatwiają komunikację i dostęp do materiałów źródłowych.

Wszystkie te działania, to tylko wycinek tego, co firma SOLBET robi w kierunku rozwoju materiałów i konstrukcji murowych. To oznaka odpowiedzialności firmy za rozwój konstrukcji murowych, betonu komórkowego, technologii budowania ale też wysokiej jakości budowania trwałych i energooszczędnych budynków.


SOLBET - nieprzerwanie od 70 lat na rynku materiałów budowlanych. Polska firma, uznana marka, najwyższej jakości produkty, ulubiony system budowania Polaków.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje