W jaki sposób ograniczyć przenikanie uciążliwych odgłosów ulicy do wnętrza domu?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
W jaki sposób ograniczyć przenikanie uciążliwych odgłosów ulicy do wnętrza domu?

Jesienią zakończono przebudowę ulicy przy naszym domu, co poskutkowało znacznym wzrostem natężenia ruchu samochodowego, w tym ciężarowego. W efekcie dotychczasowe cisze pokoje wypełnił dokuczliwy hałas, szczególnie uciążliwy w porze nocnej. Chociaż planujemy posadzenie żywopłotu od strony ulicy, na jego wyciszające efekty trzeba będzie poczekać zapewne kilka lat. Czy istnieją inne, szybsze sposoby na ograniczenie przenikania uciążliwych odgłosów z ulicy do wnętrza domu?

aktualizacja: 2024-05-20 12:03:21

Hałas uliczny przenika do wnętrza domu głównie przez okna, dlatego poprawa ich izolacyjności akustycznej powinna stanowić priorytet. Kluczową kwestią jest szczelność okien, ponieważ nawet niewielkie otwory znacząco obniżają poziom tłumienia dźwięków (tzw. efekt dziurki od klucza). Dostępne są specjalne nawiewniki o ulepszonych parametrach akustycznych, a także nawiewniki ścienne o wyższej izolacyjności.

W przypadku okien z nowoczesnymi okuciami można przeprowadzić regulację w celu poprawy szczelności. W starych oknach drewnianych warto zastosować dodatkowe uszczelki i poprawić osadzenie szyb. W razie znacznej deformacji ram konieczna będzie ich wymiana. Nowe okna w hałaśliwym otoczeniu powinny być wyposażone w pakiety szyb o podwyższonej izolacyjności akustycznej w konfiguracji dwu- lub trzyszybowej, z grubszą (6 lub 8 mm) szybą zewnętrzną.

Pakiety akustyczne montuje się w standardowych konstrukcjach okiennych, a ich zdolność tłumienia hałasu, sięgająca 50 dB, zależy od konfiguracji zestawu. Niestety, ze względu na profile i okucia, parametry całego okna będą o kilka decybeli gorsze. Najkorzystniejsze pod tym względem są okna nieotwierane, tzw. fiksy. Należy również zadbać o staranne wypełnienie szczeliny między ramą okienną a murem.

Dodatkowym sposobem na ograniczenie hałasu jest montaż rolet zewnętrznych. Choć w ciągu dnia, gdy są podniesione, nie poprawiają one izolacyjności akustycznej, to w nocy efekt będzie zauważalny. Rolety adaptacyjne, mocowane do elewacji, można zakładać bez wymiany okien.

Pakiety trójszybowe oraz specjalne dźwiękochłonne (z grubszą szybą) mają lepszą zdolność do tłumienia hałasu niż standardowe
Pakiety trójszybowe oraz specjalne dźwiękochłonne (z grubszą szybą) mają lepszą zdolność do tłumienia hałasu niż standardowe. Powinniśmy jednak pamiętać, że parametry akustyczne psują standardowe nawiewniki. (fot. Aluplast)

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Anwis

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość zenek

29 Dec 2016, 23:47

jeśli jest to hałas od samochodów ciężarowych, to mogą byc drgania przenoszone przez podłoże - a to bardzo trudne do wyeliminowania natomiast przy przenikaniu przez okna proponuję ciężką zaslonę (storę) zasuwaną na noc - może być w formie wewnetrznej rolety z włókniny

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!