Jak fachowo przeprowadzić warstwowy montaż okien?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak fachowo przeprowadzić warstwowy montaż okien?

Warstwowy montaż okien to kompleksowy proces, mający kluczowe znaczenie dla efektywnej izolacji termicznej i akustycznej pomieszczenia. Wymaga on doświadczenia, precyzji i stosowania wysokiej jakości materiałów. Poprawnie przeprowadzony wpływa nie tylko komfort użytkowania, ale również na estetykę.

aktualizacja: 2024-02-08 09:31:11

Montaż warstwowy polega na wykorzystaniu nie jednej warstwy termoizolacynej, lecz aż trzech - dwóch taśm (paroprzepuszczalnej i paroszczelnej) oraz pianki PUR. Pozwala to na dokładne uszczelnienie okna z ościeżem, a także zachowanie wyższej izolacji termicznej i akustycznej.

Od wewnątrz okna konieczne jest zastosowanie izolacji paroszczelnej (hydroizolacji), aby zapobiec przedostawaniu się wody i pary wodnej do obszaru izolacji. Najczęściej jest to taśma paroszczelna, która zapobiega przenikaniu wilgoci do kolejnych warstw instalacyjnych.

W części środkowej stosuje się termoizolację, najczęściej w postaci pianki niskoprężnej. Warstwa ta stanowi nie tylko izolację termiczną, ale również akustyczną, co bywa istotne na mocno zaludnionych osiedlach lub w przypadku, gdy budynek znajduje się w sąsiedztwie ruchliwej drogi czy torów kolejowych. Natomiast od zewnątrz stosuje się taśmę paroprzepuszczalną - musi ona skutecznie chronić łączenie okna z murem przed wspomnianymi czynnikami atmosferycznymi oraz odprowadzać wilgoć na zewnątrz.

Montaż okien wydaje się prosty, jednak niewłaściwie wykonany może skutkować poważnymi i kosztownymi konsekwencjami. Dlatego izolacja okna powinno być wykonana przez specjalistów z należytą starannością.

Sylwester Soroczyński
Windoor S.C. partner MS WICEJ NI OKNA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!