Duże przeszklenia są z pewnością elementem ułatwiającym realizację takiej koncepcji architektonicznej. Łączą bowiem wnętrza z ogrodem, dają wrażenie przenikania się tych dwóch przestrzeni. To dzięki dużym oknom i drzwiom tarasowym do pomieszczeń wpada odpowiednia ilość światła dziennego, co pozwala domownikom czuć się komfortowo, sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
Jednak to nie wszystko. Dobrze wykorzystane okna mogą dać wymierne korzyści finansowe - obniżają koszty energii potrzebnej do ogrzania budynku.
Więcej szkła - mniejsze koszty
Unikanie strat ciepła oraz maksymalne wykorzystywanie darmowego i przy tym czystego źródła energii, czyli słońca, to założenia współczesnego budownictwa.
Z tym wiąże się odpowiednie projektowanie okien.
- Wnętrza, w których najwięcej przebywamy powinny mieć duże przeszklenia i przy tym znajdować się od strony południowej, po której jest najwięcej światła słonecznego. W chłodnych porach roku światło nagrzewa pomieszczenia, co pozwala zużywać mniej energii na ogrzewanie.
- Od strony północnej, gdzie pada mniej światła dziennego, nie ma sensu inwestować w duże przeszklenia. Natomiast trzeba wybierać okna z dobrą termoizolacyjnością oraz wysoką klasą odporności na wiatr.
Współczynniki, które warto poznać
Pakiety szybowe mają dwa istotne współczynniki - współczynnik g oraz Lt (poza oczywiście współczynnikiem przenikalności cieplnej Ug, ale ten nie ma wpływ na ilość światła wpadająca do wnętrz budynku).
Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g (inaczej solar factor) określa ile energii słonecznej przedostaje się przez przeszklenie do wnętrza budynku. Podawany jest w %, ponieważ pokazuje, jaki jest stosunek ilości światła jakie dociera do szyby a ilości światła jakie jest przepuszczane do wnętrz. Im wyższa wartość g, tym więcej promieniowania przepuszcza okno, a tym większe są zyski energii. Standardowa wartość to około 50%. W domach pasywnych powinno to być więcej - co najmniej 60%.
Przenikalność energii promieniowania słonecznego do wnętrza może mieć korzystny wpływ na poprawę bilansu energetycznego całego budynku, co ma nie lada znaczenie w sezonie grzewczym. Pamiętajmy jednak, że ważny jest także właściwy dobór osłon okiennych, takich jak rolety, zasłony czy żaluzje, by zapobiegać przegrzewaniu w okresie letnim.
Współczynnik Lt (Light transmission) z kolei świadczy o przepuszczalności światła widzialnego. Określa on jaka ilość światła, padającego pod kątem bliskim 90° jest przepuszczana przez szkło. Im większa wartość Lt (podawana w %), tym jaśniej będzie w pomieszczeniach.
Przykładem szkła doskonałego pod kątem energooszczędności i przepuszczalności światła dziennego jest szkło o nazwie Eclaz. Ma ono zwiększoną transparentność, dającą 10% więcej naturalnego światła. Zaawansowana technologia daje także zwiększony poziom zysków cieplnych i lepszą izolację termiczną.
W AdamS można zamówić okna z szybami Eclaz - to m.in. modele Passiv-Line PLUS i Passiv-Line ULTRA.
Gdy słońca jest za dużo
Jeżeli przeszklenia XXL pojawiają się w miejscach bardzo nasłonecznionych, może dochodzić od zbytniego przegrzania pomieszczeń w okresie letnim. W takich przypadkach rozwiązaniem jest szkło przeciwsłoneczne, które odbija do 75% promieniowania cieplnego. To szkło stosowane najczęściej w biurowcach, na fasadach budynków, ale i np. w konstrukcjach ogrodów zimowych.
Są trzy rodzaje szkła przeciwsłonecznego: absorpcyjne, refleksyjne oraz selektywne. Wszystkie te rodzaje mogą być przezroczyste lub barwione na kolor niebieski, brązowy, zielony lub szary.
Rodzaje szkła przeciwsłonecznego:
- Szkło absorpcyjne - szyby w procesie absorpcji pochłaniają około 50% energii słonecznej, którą po rozproszeniu oddają z powrotem na zewnątrz.
- Szkło refleksyjne - jest pokryte tlenkiem metalu, tworzącym specjalną powłokę odbijającą, czyli reflex, chroniącą wnętrza przed przegrzaniem.
- Szkło selektywne - występuje jako szyby zespolone, w których szkło jest wielokrotne powlekanie tlenkami metalu, a komory wypełnione argonem. Dzięki temu szkło selektywne bardzo skutecznie odbija promienie słoneczne, a przy tym doskonale izoluje termicznie.