Okna a światło we wnętrzach

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okna a światło we wnętrzach

Nowoczesne budynki mają bardzo charakterystyczną cechę - lubią wtapiać się w otoczenie, nie dominować, ale raczej wkomponowywać się w krajobraz. Rola okien we współczesnej architekturze jest nie do przecenienia.

aktualizacja: 2021-05-10 07:08:52

Duże przeszklenia są z pewnością elementem ułatwiającym realizację takiej koncepcji architektonicznej. Łączą bowiem wnętrza z ogrodem, dają wrażenie przenikania się tych dwóch przestrzeni. To dzięki dużym oknom i drzwiom tarasowym do pomieszczeń wpada odpowiednia ilość światła dziennego, co pozwala domownikom czuć się komfortowo, sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

Jednak to nie wszystko. Dobrze wykorzystane okna mogą dać wymierne korzyści finansowe - obniżają koszty energii potrzebnej do ogrzania budynku.

Więcej szkła - mniejsze koszty

Unikanie strat ciepła oraz maksymalne wykorzystywanie darmowego i przy tym czystego źródła energii, czyli słońca, to założenia współczesnego budownictwa.

Z tym wiąże się odpowiednie projektowanie okien.

  • Wnętrza, w których najwięcej przebywamy powinny mieć duże przeszklenia i przy tym znajdować się od strony południowej, po której jest najwięcej światła słonecznego. W chłodnych porach roku światło nagrzewa pomieszczenia, co pozwala zużywać mniej energii na ogrzewanie.
  • Od strony północnej, gdzie pada mniej światła dziennego, nie ma sensu inwestować w duże przeszklenia. Natomiast trzeba wybierać okna z dobrą termoizolacyjnością oraz wysoką klasą odporności na wiatr.
Salon z dużymi przeszkleniami
Salon z dużymi przeszkleniami, fot. AdamS

Współczynniki, które warto poznać

Pakiety szybowe mają dwa istotne współczynniki - współczynnik g oraz Lt (poza oczywiście współczynnikiem przenikalności cieplnej Ug, ale ten nie ma wpływ na ilość światła wpadająca do wnętrz budynku).

Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g (inaczej solar factor) określa ile energii słonecznej przedostaje się przez przeszklenie do wnętrza budynku. Podawany jest w %, ponieważ pokazuje, jaki jest stosunek ilości światła jakie dociera do szyby a ilości światła jakie jest przepuszczane do wnętrz. Im wyższa wartość g, tym więcej promieniowania przepuszcza okno, a tym większe są zyski energii. Standardowa wartość to około 50%. W domach pasywnych powinno to być więcej - co najmniej 60%.

Przenikalność energii promieniowania słonecznego do wnętrza może mieć korzystny wpływ na poprawę bilansu energetycznego całego budynku, co ma nie lada znaczenie w sezonie grzewczym. Pamiętajmy jednak, że ważny jest także właściwy dobór osłon okiennych, takich jak rolety, zasłony czy żaluzje, by zapobiegać przegrzewaniu w okresie letnim.

Współczynnik Lt (Light transmission) z kolei świadczy o przepuszczalności światła widzialnego. Określa on jaka ilość światła, padającego pod kątem bliskim 90° jest przepuszczana przez szkło. Im większa wartość Lt (podawana w %), tym jaśniej będzie w pomieszczeniach.

Przykładem szkła doskonałego pod kątem energooszczędności i przepuszczalności światła dziennego jest szkło o nazwie Eclaz. Ma ono zwiększoną transparentność, dającą 10% więcej naturalnego światła. Zaawansowana technologia daje także zwiększony poziom zysków cieplnych i lepszą izolację termiczną.

W AdamS można zamówić okna z szybami Eclaz - to m.in. modele Passiv-Line PLUS i Passiv-Line ULTRA.

Gdy słońca jest za dużo

Jeżeli przeszklenia XXL pojawiają się w miejscach bardzo nasłonecznionych, może dochodzić od zbytniego przegrzania pomieszczeń w okresie letnim. W takich przypadkach rozwiązaniem jest szkło przeciwsłoneczne, które odbija do 75% promieniowania cieplnego. To szkło stosowane najczęściej w biurowcach, na fasadach budynków, ale i np. w konstrukcjach ogrodów zimowych.

Są trzy rodzaje szkła przeciwsłonecznego: absorpcyjne, refleksyjne oraz selektywne. Wszystkie te rodzaje mogą być przezroczyste lub barwione na kolor niebieski, brązowy, zielony lub szary.

Rodzaje szkła przeciwsłonecznego:

  • Szkło absorpcyjne - szyby w procesie absorpcji pochłaniają około 50% energii słonecznej, którą po rozproszeniu oddają z powrotem na zewnątrz.
  • Szkło refleksyjne - jest pokryte tlenkiem metalu, tworzącym specjalną powłokę odbijającą, czyli reflex, chroniącą wnętrza przed przegrzaniem.
  • Szkło selektywne - występuje jako szyby zespolone, w których szkło jest wielokrotne powlekanie tlenkami metalu, a komory wypełnione argonem. Dzięki temu szkło selektywne bardzo skutecznie odbija promienie słoneczne, a przy tym doskonale izoluje termicznie.
Firma powiązana:
AdamS

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje