Drzwi wewnętrzne - przewodnik po sposobach otwierania

Drzwi wewnętrzne - przewodnik po sposobach otwierania

Wybór sposobu otwierania drzwi jest równie ważny jak wybór ich stylu czy materiału. W naszym najnowszym artykule przyglądamy się różnym opcjom, które mogą zdecydowanie wpłynąć na funkcjonalność i estetykę wnętrz. Czy to klasyczne drzwi rozwierane, nowoczesne przesuwne, czy praktyczne składane – każda z tych metod ma swoje zalety i idealnie sprawdzi się w odpowiednich warunkach.

Analizujemy najpopularniejsze rozwiązania, takie jak drzwi rozwierane jedno- i dwuskrzydłowe, które są doskonałe do większości pomieszczeń, ale również bardziej specjalistyczne opcje, jak drzwi przesuwne chowane w ścianie, które oferują oszczędność miejsca i eleganckie wykończenie.

Ponadto, zwracamy uwagę na wysokie drzwi, które mogą wizualnie powiększać przestrzeń, dodając wnętrzu lekkości i nowoczesnego charakteru. Zapraszamy do lektury, która pomoże Ci zdecydować, jakie drzwi najlepiej odpowiadają potrzebom Twojego domu i jego mieszkańców.

Drzwi rozwierane

Najpopularniejsze są skrzydła rozwierane jedno- albo dwuskrzydłowe. Dostępne są o szerokości 60, 70, 80 i 90 cm i standardowej wysokości 203 cm w wersji prawej i lewej. Najpowszechniej stosowane są skrzydła o wymiarach 80 × 203 cm i 90 × 203 cm.

Jednoskrzydłowe otwierają się na prawą lub lewą stronę. Jeżeli stojąc przed drzwiami, tak aby otwierały się one na nas, mamy ich zawiasy po naszej lewej stronie, to drzwi są lewe. Jeżeli zaś zawiasy są po prawej, to drzwi są prawe. W tradycyjnych drzwiach z widocznymi zawiasami oznacza to, że jeżeli stojąc przed zamkniętymi drzwiami widzimy zawiasy po lewej stronie, to drzwi są lewe.

Skrzydła rozwierane mogą być pełne, z przeszkleniami, intarsjami i z tulejami bądź podcięciem - w modelach przeznaczonych do łazienki. Po otwarciu zabierają nieco miejsca na ścianie. Nie sprawdzą się w wąskich przejściach.

Drzwi z przylgą mają na krawędziach skrzydeł wycięcia, które zwiększają powierzchnię przylegania ich do ościeżnicy, ale między skrzydłem i futryną jest widoczny charakterystyczny uskok i zawiasy.

Skrzydło drzwi bezprzylgowych po zamknięciu stanowi z ościeżnicą jednolitą płaszczyznę, zawiasy są niewidoczne.

Projektanci wnętrz coraz częściej planują zastosowanie drzwi wysokich, sięgających prawie sufitu. Skrzydła takich wyrobów mają lekką konstrukcję aluminiową, a także ukryte ościeżnice i zawiasy. Drzwi w takiej wersji wizualnie podwyższają pomieszczenie.

Podobny efekt można uzyskać, po dobraniu skrzydła o standardowej wysokości, ale z szeroką opaską nad nimi (podwyższoną ościeżnicą).

Można też zdecydować się na wariant z ukrytą ościeżnicą - po pomalowaniu na kolor ściany, lub wytapetowaniu, są prawie niewidoczne, bo tworzą z nią jednolitą powierzchnię.

Drzwi przesuwane

Z prowadnicą zewnętrzną. W klasycznej wersji, skrzydło (lub skrzydła) zawieszone są na prowadnicy, która zamontowana jest na górze otworu drzwiowego. Po otwarciu zachodzi na ścianę, dzięki czemu nie zabiera przestrzeni przed wejściem. Można zamówić je w takim samym wykończeniu jak skrzydła rozwierane, przewidziane do pozostałych wnętrz w domu.

Z dekoracyjną szyną. Kupuje się je jako pełny zestaw, który zawiera prowadnicę, dwie rolki wraz z mocowaniami, stopery i inne niezbędne elementy. Oddzielnie trzeba dobrać skrzydło.

Drzwi z widocznym systemem jezdnym i stylizowane na stare są popularne głównie we wnętrzach w stylu loft. Ich dekoracją są bowiem nie same słoje drewna, ale także okucia i szyny - najczęściej w kolorze czarnym. Oferowane są w wersji jednoi dwuskrzydłowej.

Chowane w ścianie. Drzwi przesuwne ukryte w ścianie po otwarciu są niewidoczne i nie zabierają miejsca wzdłuż przegrody, w której się poruszają, można więc zaplanować przy niej meble. Są praktyczne, szczególnie w małych pokojach. W wersji dwuskrzydłowej dobrze sprawdzą się również w salonie lub korytarzu. Najwygodniej skorzystać z gotowej kasety. Można ją osadzić już podczas murowania przegrody bądź dostawić do istniejącej ściany. Kasety dostępne są w dwóch wariantach - z ościeżnicą i opaskami maskującymi albo bez ościeżnicy. Systemy ościeżnicowe pasują do klasycznych wnętrz, bezościeżnicowe - do nowoczesnych. Oba rodzaje wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem.

Składane (łamane)
Zbudowane są z dwóch albo trzech wąskich, podłużnych segmentów, które po otwarciu przesuwają się na jedną stronę otworu drzwiowego. Po otwarciu takie skrzydła zwężają przejście, ale nie zabierają miejsca wzdłuż ściany. Najczęściej montuje się je w garderobie lub spiżarni przy kuchni. Można też w nie wyposażyć schowek pod schodami. Nie każdy producent ma w swojej ofercie modele składane, ale na ogół można kupić je w wykończeniu takim samym jak reszta drzwi zamówionych do domu.

Dowiedz się więcej o drzwiach wewnętrznych ➡️ Jakie wybrać drzwi wewnętrzne do domu?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: PORTA

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz