Chociaż zakup drzwi wewnętrznych nie wydaje się zbyt skomplikowany, to wiąże się z podjęciem decyzji dotyczących kilku najważniejszych kwestii - materiału, z jakiego będą wykonane (drewno, płyty MDF, szkło, metal), sposobu otwierania (rozwierane, przesuwne poruszające się po prowadnicy lub chowane w ścianie, składane), koloru wykończenia oraz niezbędnych akcesoriów (klamki, rozety, szyldy z kluczem). Zadanie nieco utrudnia bardzo szeroka oferta producentów.
Oczywiście, i w tym przypadku, pomocny będzie architekt wnętrz, który przygotuje kompletny projekt aranżacji przestrzeni i zaproponuje modele konkretnego producenta. Jeżeli trafi w gust inwestorów, przyspieszy to znacznie proces decyzyjny. Po zaakceptowaniu wyboru, wystarczy złożyć zamówienie, lub zlecić to architektowi, który - w wersji najszerszego zakresu usług - dopilnuje w naszym imieniu również montażu.
Inwestorom, którzy nie korzystają z takich usług, pozostaje poznanie oferty rynkowej i samodzielne podjęcie decyzji.
Sporym ułatwieniem są strony internetowe producentów, gdzie można krok po kroku dobrać rodzaj skrzydła, kolor jego wykończenia, klamkę, ościeżnicę i poznać przybliżony koszt takiego zestawu, i wszystko to zgodne z preferowanym stylem wyposażenia wnętrz (od klasyki przez industrialne połączenie stali, drewna, cegieł po nowoczesny minimalizm), kolorem ścian i podłogi. Bardzo ważne jest dopasowanie ościeżnicy, czyli ramy, w której osadza się skrzydło drzwi.
To ją najpierw mocuje się w otworze drzwiowym (tj. ościeżu) za pomocą kotew albo kołków i pianki montażowej. Ościeżnica może mieć szerokość stałą lub regulowaną, co jest wygodniejsze i popularniejsze, zwłaszcza w przypadku ścian o nietypowej grubości. Oferowane są w takiej samej kolorystyce jak skrzydła. Przy wybieraniu drzwi warto znać zarówno wymiar otworu ościeżnicy, jak i grubość ściany. Trzeba też zdecydować, czy skrzydło będzie otwierało się na zewnątrz czy do środka i na którą stronę (prawą lub lewą). W przypadku remontu bez wykuwania ościeżnicy, można użyć nakładek, które montuje się na starą (np. metalową) ramę.
Korzystanie z wizualizacji pozwala sprawdzić jak wybrany model będzie wyglądał we wnętrzu.
Oczywiście, najlepiej przed złożeniem zamówienia obejrzeć drzwi w sklepie, dobrać do nich klamki, szyldy (płaci się za nie oddzielnie) i upewnić się, że oferowane są w odpowiednich wymiarach nam pasujących (czasem potrzebne jest wąskie skrzydło, np. 70 cm, do spiżarni) oraz w wersji z wycięciem u dołu (lub tulejami wentylacyjnymi), niezbędnymi w łazienkach.
Najlepiej wybrać usługę z transportem i montażem. Na realizację zamówienia na ogół czeka się kilka tygodni.
Dowiedz się więcej o drzwiach wewnętrznych ➡️ Jakie wybrać drzwi wewnętrzne do domu?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: POL-SKONE