Okna i drzwi tarasowe na 2021 rok. Jakie wybrać?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Okna i drzwi tarasowe na 2021 rok. Jakie wybrać?

Już w przyszłym roku w Polsce będą powstawać tylko wysoko energooszczędne budynki. Ich realizacja będzie możliwa m.in. dzięki zastosowaniu odpowiedniej stolarki, która spełnia surowe kryteria izolacyjności cieplnej. Nowoczesne technologie okienne oferują znacznie więcej, gdyż łączą doskonałe parametry z modnym, wielkoformatowym designem.

Wznoszone od 1 stycznia 2021 roku budynki mają się cechować niewielkim rocznym zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji na poziomie zaledwie 70 kWh/m2. Jednym z wymagań będzie m.in. zastosowanie bardzo ciepłych okien i drzwi tarasowych o współczynniku Uw nie wyższym niż 0,9 W/m2K. Takie rozwiązania można znaleźć w ofertach wielu firm, jednak mogą się one od siebie różnić pod względem odporności na upływ czasu, trwałości, wygody obsługi i funkcjonalności. Do najbardziej trwałych, praktycznych i ponadczasowych należą okna i drzwi z PVC i aluminium.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna i drzwi z PVC?

Doświadczeni producenci oferujący energooszczędną stolarkę w klasie Premium podkreślają, że inwestorzy już od jakiegoś czasu wybierają okna o lepszych właściwościach cieplnych niż przewiduje prawo. Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii, takie rozwiązanie spłaca się, jednak tylko pod warunkiem, że nie straci szybko swoich właściwości.

W energooszczędnych oknach Schüco LivIng zastosowano uszczelki z termozgrzewalnego EPDM, które zapewniają trwałość właściwości użytkowych przez lata. Dzięki temu trwale chronią przed przeciągami, chłodem, wilgocią i hałasem.

Siedmiokomorowe okna z dodatkowym środkowym uszczelnieniem mogą osiągać nawet współczynnik Uw ≤ 0,8 W/m2K, który odpowiada standardowi domów pasywnych.

Zobacz właściwości okien Schüco LivIng z PVC-U, film Schüco

Jeszcze lepsze efekty zapewnia okno Schüco LivIng Alu Inside, w którym zamiast stalowych wzmocnień zastosowano trwale łączone z profilem, płaskie aluminiowe wzmocnienia. Pozwala to dodatkowo zredukować straty cieplne nawet o 90% poprzez redukcję mostków termicznych i efekt odbicia energii cieplnej.

Okna i drzwi przesuwne z PVC w systemie Schüco LivIng Alu Inside, fot. Schüco
Okna i drzwi przesuwne z PVC w systemie Schüco LivIng Alu Inside, fot. Schüco

Zwiększone ryzyko strat energii zachodzi w przypadku zastosowania tak obecnie modnych, dużych drzwi tarasowych. Dlatego powinny one odpowiadać równie surowym wymaganiom energooszczędności, jak okna. Dobrzy producenci oferują fachowe wykonawstwo takiej stolarki w przebadanych systemach zapewniających wysoką izolacyjność cieplną i maksymalną szczelność.

Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivingSlide z PVC, fot. Schüco
Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivingSlide z PVC, fot. Schüco

W nagrodzonych w tym roku Złotym Laurem Konsumenta energooszczędnych drzwiach podnoszono-przesuwnych Schüco LivIngSlide zastosowano fabrycznie wprowadzone w profil, zgrzewalne uszczelki z EPDM, które zachowują elastyczność także w narożach wewnętrznych, gwarantując maksymalną ochronę również w tej newralgicznej strefie. Dzięki wersji panoramicznej ze skrzydłem stałym z ekstremalnie wąskimi ramami system oferuje obecnie jeszcze bardziej transparentny design, zgodny z najnowszymi kierunkami w architekturze.

Obwodowe uszczelnienie między skrzydłem i ościeżnicą zapobiega kondensacji wody i przeciągom. Drzwi tarasowe LivIngSlide z ciepłą szybą dwukomorową mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie Uw = 0,8 W/m2K, czyli lepszy od tego, jaki ma obowiązywać od roku 2021.

Zalety i funkcje drzwi podnoszono-przesuwnych z PVC Schüco LivIngSlide, film Schüco

Aluminiowe okna i drzwi tarasowe.
Komfort i energooszczędność w dużej skali

W nowoczesnej architekturze stosuje się wielkoformatowe okna i drzwi aluminiowe z dużymi przeszkleniami, które nadają jej otwarty charakter. Również tego typu stolarka może spełniać z nawiązką surowe wymagania na rok 2021. Na przykład w systemie Schüco AWS 75.SI+ produkowane są bardzo ciepłe okna, których skrzydła osiągają wysokość nawet 2500 mm.

Maksymalną transparentność zapewnia wersja panoramiczna Schüco AWS 75 PD.SI z najwęższymi na rynku ramami o szerokości zaledwie 55 mm! Profesjonalni wykonawcy mogą realizować w tym systemie skrzydła rozwierno-uchylne o wysokości nawet 2500 mm. Takie okna z ciepłym pakietem szybowym mogą także osiągnąć współczynnik przenikania ciepła poniżej Uw=0,9 W/m2K.

Zalety okien panoramicznych Schüco AWS 75 PD.SI, film Schüco

Wybierając dom na kolejne dekady, inwestorzy coraz częściej myślą nie tylko o aktualnych potrzebach związanych z komfortem mieszkania, ale również o przyszłości, w której dzieci wyprowadzą się z domu rodzinnego. Najlepiej, by był on jak najbezpieczniejszy, a zastosowane w nim rozwiązania komunikacji maksymalnie ułatwiały codzienne funkcjonowanie bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Harmonijnym uzupełnieniem nowoczesnej architektury są bezprogowe drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+, które tworzą pozbawione barier wyjście na taras lub balkon.

Dzięki systemowemu wspomaganiu otwierania i ryglowania obsługa dużych skrzydeł jest tak łatwa, że może być realizowana nawet przez dzieci czy osoby niepełnosprawne. Innowacyjna konstrukcja odwodnienia i uszczelnienia oraz zoptymalizowane strefy izolacji pozwoliły zapewnić doskonałą wodoszczelność drzwi balkonowych aż do 600 Pa (klasa 9A) i izolacyjność cieplną nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K.

Rozwiązanie jest dostępne także w zwiększonej głębokości zabudowy 90 mm, która zapewnia jeszcze lepszą ochronę cieplną. Wraz z odpowiadającymi jej oknami AWS 90.SI+ stanowi idealną propozycję dla domów wysoko energooszczędnych, a nawet pasywnych.

Drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, fot. Schüco
Drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, fot. Schüco
Zalety okien i drzwi balkonowych Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, film Schüco

We współczesnej architekturze natura coraz częściej wypełnia wnętrza i je przenika. Takiego efektu nie sposób osiągnąć przy zastosowaniu tradycyjnych okien. Pozwalają na to spektakularne przeszklenia w systemie Schüco FWS 60 CV, który łączy design przeszklonej fasady z typowymi dla okien funkcjami otwierania. W systemie Schüco FWS 60 CV można realizować transparentne ściany z oknami rozwierno-uchylnymi całkowicie ukrytymi w wąskim słupie o imponującej wysokości nawet do 3,2 metra. Od zewnątrz nie można rozróżnić kwater stałych od otwieranych, a od wewnątrz wyróżnia je tylko wąski rowek i ewentualnie klamka… Przykładowy moduł przeszklonej fasady o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z pakietem szybowym Ug=0,7 W/m2K uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Ucw na poziomie aż 0,84 W/m2K.

Fasada Schüco FWS 60 CV z drzwiami balkonowymi obsługiwanymi manualnie i wysoko umieszczonymi skrzydłami uchylnymi obsługiwanymi zdalnie, fot. Schüco
Fasada Schüco FWS 60 CV z drzwiami balkonowymi obsługiwanymi manualnie i wysoko umieszczonymi skrzydłami uchylnymi obsługiwanymi zdalnie, fot. Schüco
Zalety i możliwości systemu fasadowego Schüco FWS 60 CV, film Schüco

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem są, nagrodzone Złotym Laurem Konsumenta 2020 aluminiowe drzwi tarasowe: przesuwne i podnoszono-przesuwne Schüco ASE 80.HI. Skrzydła o wymiarach nawet 3,2 x 3,5 lub 3,5 x 3,2 m tworzą złudzenie szklanej ściany, gdyż widoczna strefa ich styku może być zredukowana do zaledwie 40 mm. Ślusarka może spełniać przy tym rygorystyczne kryteria termoizolacyjności nawet w standardzie pasywnym Uw≤0,8 W/m2K.

Zobacz zalety drzwi przesuwnych Schüco ASE 80.HI, film Schüco
Laur Konsumenta 2020
Złoty Laur Konsumenta 2020 w kategorii drzwi przesuwne

Mega-okna i inteligentny dom

Stolarka aluminiowa może zwiększyć oszczędność energii nie tylko dzięki swoim doskonałym parametrom, lecz także inteligentnym funkcjom. W połączeniu z inteligentnymi okuciami i siecią czujników realizuje np. zadania nocnego schładzania pomieszczeń latem czy krótkotrwałego wietrzenia zimą. Czujniki temperatury i dwutlenku węgla monitorują temperaturę, wilgotność i jakość powietrza, a w razie potrzeby dają elektroniczny impuls do zamknięcia lub otwarcia okien i drzwi tarasowych. Skrzydło może zamykać się także w razie pogorszenia pogody, np. silnego wiatru czy opadów deszczu. Stolarkę z mechatronicznymi okuciami można obsługiwać zdalnie, np. za pomocą smartfonu lub polecenia głosowego, a także manualnie – używając przycisku umieszczonego na klamce okna lub na skrzydle drzwi przesuwnych. Inteligentne opcje obsługi oferują także drzwi wejściowe Schüco AD UP z ukrytym modułem BlueCon. Dzięki niemu skrzydło może otwierać się automatycznie po otrzymaniu sygnału Bluetooth ze znajdującego się w jego zasięgu smartfonu.

Drzwi wejściowe Schüco AD UP w wersji Design Edition z wbudowanym w skrzydło podświetlanym uchwytem, fot. Schüco + film BlueCon
Drzwi wejściowe Schüco AD UP w wersji Design Edition z wbudowanym w skrzydło podświetlanym uchwytem, fot. Schüco
Zobacz inteligentne drzwi Schüco AD UP na filmie
 

Logo Schüco

www.schueco.pl

Polub Schüco na FaceBook'u

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje