Która część okna lepiej chroni przed ucieczką ciepła - rama czy oszklenie?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Która część okna lepiej chroni przed ucieczką ciepła - rama czy oszklenie?

Przez okna ucieka z domu ciepło. Oczywiście, każdy chciałby je zatrzymać. Bo za ciepło do ogrzewania przecież słono płacimy. Ponadto energooszczędny budynek jest przyjazny dla środowiska. Jednak dobre i odpowiednio rozplanowane okna to nie tylko mniejsze straty, ale również zyski ciepła pochodzące od słońca.

aktualizacja: 2019-11-05 07:10:36

Duże okna to znak rozpoznawczy nowoczesnej architektury. Dzięki nim wnętrza są pełne naturalnego światła, jasne i przestronne. Zaplanowane od strony ogrodu zamazują zaś granicę pomiędzy wnętrzem, a zielonym otoczeniem. Jednak poza estetyką jest jeszcze inny, praktyczny aspekt. Przez okna powinno uciekać możliwie mało ciepła.

Ponadto dobrze zaplanowane na nasłonecznionych elewacjach pozwalają "chwytać" darmową energię słoneczną. To jedna z podstawowych cech tzw. domów pasywnych, czyli takich o najniższym zapotrzebowaniu na ciepło. Jednak nie musimy od razu budować superenergooszczędnie, żeby też odnieść tego rodzaju korzyści. Co bardzo ważne, w domu z odpowiednimi, ciepłymi oknami nie tylko mniej płacimy za ogrzewanie. Krótszy jest także sam sezon grzewczy. Jesienią możemy włączyć ogrzewanie później niż sąsiedzi, a za to na wiosnę szybciej je wyłączyć.

Duże okna otwierają dom na ogród. Jednak na nasłonecznionych elewacjach pamiętajmy, że lepiej zapewnić przy nich cień, np. sadząc drzewa liściaste.
Duże okna otwierają dom na ogród. Jednak na nasłonecznionych elewacjach pamiętajmy, że lepiej zapewnić przy nich cień, np. sadząc drzewa liściaste.

Rama plus szyba

Która część okna lepiej chroni przed ucieczką ciepła - rama (profile) czy oszklenie? Wiele osób myśli, że to ramy są cieplejsze. Tak rzeczywiście bywało w starych oknach. Teraz jest dokładnie odwrotnie. To ramy są pod tym względem słabszym elementem i to niezależnie od użytego na nie materiału - tworzywa, drewna, czy aluminium. Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne 2- i 3-szybowe oszklenia mają bardzo dobre parametry, współczynnik przenikania ciepła U nawet rzędu 0,5 W/(m2•K).

Typowe stosowane obecnie ramy mają zaś U około 1,2 W/(m2•K). Jednak mogą być też znacznie lepsze. W przypadku kompozytowych profili REHAU RAU-FIPRO X jest to nawet dwukrotnie mniej (zaledwie 0,6). To w dużej mierze zasługa tego, że w ich przypadku zwykle można zrezygnować ze stosowania stalowych wzmocnień wewnątrz profilu z PVC. A stal jest przecież dobrym przewodnikiem ciepła. Tu zamiast nich zastosowano nowoczesną technologię, wzmacniając tworzywo włóknem szklanym.

Taki kompozyt ma świetną izolacyjność termiczną. Poza tym jest lekki i bardzo wytrzymały, dzięki czemu same profile mogą być węższe, a wtedy rośnie udział przeszklenia w całkowitej powierzchni okna. Dodatkowo zyskujemy na tym, że okna nie muszą mieć podziałów, nawet mając wysokość całej kondygnacji (do 2,80 m). A brak podziałów to nie tylko lepszy wygląd, ale znów większy udział szklenia. Czyli więcej przepuszczanego światła i lepsza izolacyjność.

Mróz za oknem to nie problem. Dobre okna ograniczają ucieczkę ciepła nawet o 3/4 względem starych przeszkleń.
Mróz za oknem to nie problem. Dobre okna ograniczają ucieczkę ciepła nawet o 3/4 względem starych przeszkleń.

Darmowe ciepło ze słońca

Słońce padające na okna daje nie tylko światło ale i ciepło we wnętrzach. W chłodniejszych porach roku tzw. zyski ciepła pozwalają obniżyć wydatki na ogrzewanie. Ponadto jesienią i wiosna, kiedy dni są słoneczne i ciepłe, a wieczory, noce i poranki chłodne, dzięki dobrze zaplanowanym przeszkleniom możemy jeszcze nie korzystać z centralnego ogrzewania.

Potrzebne są jednak okna skierowane najlepiej na południe, ewentualnie na południowy zachód lub południowy wschód. Takie okna powinny być duże, mieć jak najlepszą izolacyjność oszklenia i profili, a te ostatnie być możliwie wąskie. Te warunki świetnie spełniają właśnie profile RAU-FIPRO X. Tym bardziej, że dzięki dużej wytrzymałości można w nich stosować ciepłe, ale przy tym bardzo ciężkie pakiety 3-szybowe.

Uprzedźmy od razu, że projektowanie dużych przeszkleń od północy nie ma sensu, bo tam nie dociera niosące najwięcej ciepła bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Lepiej więc żeby okna były od północy niewielkie. Jednak także powinny mieć bardzo dobrą izolacyjność, bo przecież ucieka przez nie ciepło. A skoro okna są małe to dobrze, żeby zastosowane w nich profile był możliwie wąskie. Inaczej będziemy mieć więcej ramy, niż wpuszczającego światło oszklenia.

Dlatego, zamawiając okna, pytajmy nie tylko o ich współczynnik U, ale również o to jakich profili użyto. Od tego zależy jakość i trwałość okien oraz to ile światła będą wpuszczać do wnętrza.

Zdaniem naszych Czytelników

Cóż dodać, im więcej przeszklenia, tym więcej ciepła ucieka. Oczywiście rama powinna być również uwzględniona w tym bilansie i wykonana w sposób, który ogranicza straty.

time image

Gość klon

08 Lis 2019, 08:51

Pamiętajcie przy wielkich oknach 2x gęścij układajcie podłogówkę

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny