Jak przygotować okna do zimy?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak przygotować okna do zimy?

Przed nadejściem zimy istotne jest staranne umycie i zabezpieczenie okien. Priorytetem nie są jednak same szyby, lecz okucia – to one są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania okien. Równie ważna jest ich właściwa regulacja.

aktualizacja: 2023-11-21 08:07:43
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego ważne jest dokładne umycie i zabezpieczenie okien przed zimą?
  • Jakie środki czyszczące należy stosować do mycia profili i okuć okiennych?
  • Jak należy dbać o uszczelki okienne?
  • Jak często powinno się wykonywać konserwację okuć i uszczelek?
  • Jak samodzielnie regulować docisk skrzydła okna?

Dokładne umycie szyb jest niezbędne, aby cieszyć się zarówno efektem wykonanej pracy, jak i pięknym widokiem za oknem. Kluczowe dla funkcjonowania okien są jednak odpowiednio zabezpieczone okucia i uszczelki. Zastanówmy się, jak prawidłowo je konserwować.

Rozpoczynając od profili i okuć, należy unikać powszechnego błędu polegającego na myciu ich środkami przeznaczonymi do kuchni czy łazienki, takimi jak mleczka o zasadowym pH. Chociaż skutecznie usuwają one zabrudzenia z profilu, mogą jednocześnie uszkodzić antykorozyjną powłokę okuć. Zaleca się używanie preparatów dedykowanych stolarce okiennej, charakteryzujących się neutralnym pH, które nie niszczą powierzchni. W razie potrzeby, okucia można przetrzeć wilgotną ściereczką bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Po dokładnym oczyszczeniu, należy nasmarować ruchome części specjalnym olejem przeznaczonym do konserwacji okuć.

Podobnie jak w przypadku okuć, konieczna jest także troska o uszczelki, aby zachowały swoją elastyczność jak najdłużej. Podczas mrozów, niezabezpieczone uszczelki są narażone na wysychanie i przymarzanie. Dlatego właśnie przed zimą ważne jest ich nasmarowanie specjalnym płynem do pielęgnacji uszczelek. Taki płyn zapewni im nie tylko elastyczność, ale również przedłuży ich żywotność i zabezpieczy przed uszkodzeniami. Podobnie jak w przypadku okuć, konserwację uszczelek powinno się przeprowadzać co najmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem zimowym.

Warto też zainwestować w kompletny zestaw profesjonalnych produktów do pielęgnacji i konserwacji okien. Producenci okien zwykle oferują zestaw składający się z czterech elementów: mleczka czyszczącego do białego PCW (100 ml), płynu do pielęgnacji uszczelek (50 ml), oleju do konserwacji okuć w sprayu (20 ml) oraz specjalnej antystatycznej ściereczki.

Regulacja okuć

PCW jest tworzywem, które pod wpływem dużych zmian temperatury latem i zimą rozszerza się i kurczy, a to może prowadzić do zmniejszenia szczelności okna. By tego uniknąć, warto zadbać o regulację docisku skrzydła do ramy, przed i po sezonie zimowym.

Okucia okienne activPilot firmy Winkhaus są wyposażone w 8-kątne trzpienie ryglujące
Ustawienie okuć okien (fot. Winkhaus)

Okucia okienne wyposażone w ośmiokątne trzpienie ryglujące umożliwiają indywidualną regulację docisku skrzydła do ramy w zależności od pory roku. Używa się do tego celu specjalnego kluczyka, którym obraca się pierścień na trzpieniu, biorąc za punkt odniesienia przylgę skrzydła. Latem, aby zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, pierścień powinien być ustawiony najcieńszą częścią w kierunku przylgi, czyli do wnętrza pomieszczenia. Zimą, dla lepszej szczelności okien, pierścień należy ustawić tak, aby przylegał do ramy swoją najgrubszą częścią.

Redakcja BD
fot. otwierająca: wygenerowana przez AI

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!