Gdy pada hasło "bezpieczeństwo", wielu użytkowników bram garażowych kojarzy je wyłącznie z zabezpieczeniami przed włamaniem. Tymczasem pojęcie to w tym przypadku ma dużo więcej istotnych aspektów. Równie ważne jest bezpieczeństwo użytkowania bramy oraz procedury awaryjne na wypadek zdarzeń losowych, takich jak choćby brak prądu. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając bramę garażową, aby spać spokojnie?
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2015-04-19
Data aktualizacji: 2021-05-10
Zabezpieczenia bramy garażowej są tak samo istotne, jak zabezpieczenia drzwi wejściowych do domu. Brama garażowa chroni bowiem nie tylko przed kradzieżą samochodów parkujących w garażu i przechowywanych tam sprzętów. W przypadku, gdy pomiędzy garażem, a częścią mieszkalną znajduje się bezpośrednie połączenie komunikacyjne, brama stanowi także rodzaj tamy przed intruzami z zewnątrz.
Warto więc wybrać taką bramę, która zapewnia skuteczną ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Przykładem są bramy Novoferm, wyposażone w specjalny pakiet antywłamaniowy RC2, czyli system dodatkowych ryglowań, zarówno do bramy, jak i napędu, charakteryzujący się klasą bezpieczeństwa RC2. W jego skład wchodzą: blachy wzmacniające mocowania, dolne rolki z dłuższym trzpieniem i zaczepy, które ograniczają dostęp do łańcucha, chroniąc w ten sposób przed niepowołanym odryglowaniem napędu. Ponadto utrudniają ewentualne wyważenie i podniesienie bramy. Zestaw ten zawiera również dodatkowe wzmocnienie zamka, co zabezpiecza bramę przed otwarciem przez osoby do tego niepowołane. Bramy otwierane ręcznie, zaopatrzone w pakiet antywłamaniowy RC2, są natomiast doposażone w dodatkowe rygle obrotowe, które automatycznie blokują bramę po zamknięciu.
W przypadku bram garażowych z napędem dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualnym włamaniem są również piloty z często zmieniającym się kodem, które obsługują szyfrowanie 128-bitowym kluczem AES, co ogranicza ryzyko "przechwycenia" kodu przez kogoś niepowołanego.
Brama segmentowa zamykająca dwustanowiskowy garaż
Zamki do zadań specjalnych
Segmentowe bramy garażowe oferowane przez Novoferm (ISO 45 lub ISO 70 Premium Plus), posiadają także - na pierwszy rzut oka niewidoczne, jednak znacznie poprawiające komfort i bezpieczeństwo użytkowania - obustronne zabezpieczenia przed przytrzaśnięciem palców. Jak to działa w praktyce, wyjaśnia ekspert.
- To zasługa specjalnej konstrukcji zamków przy panelach, zabezpieczającej przed przytrzaśnięciem palców. Zamek odpycha dłoń, która znalazła się w okolicy łączenia paneli, w taki sposób, że jej uszkodzenie staje się praktycznie niemożliwe. Nie ma po prostu przestrzeni, aby dłoń czy palec znalazły się wewnątrz zamka - tłumaczy Rafał Błażuk, przedstawiciel Novoferm Polska.
Innym rozwiązaniem, zabezpieczającym użytkowników bram przed bolesnym przytrzaśnięciem dłoni, na które zwraca uwagę ekspert, jest wypełniacz przestrzeni nad łukiem prowadnicy (dopasowany do jego kąta).
Brama garażowa z zamkiem
Fotokomórka zapobiega wypadkom
Ci spośród użytkowników bram garażowych, którzy mają małe dzieci, zwracają uwagę na to, by bramy były bezpieczne przede wszystkim dla najmłodszych. Przykładem takich rozwiązań jest fotokomórka "Easy", która wykrywa osoby i przeszkody (na przykład zabawki) znajdujące się w świetle bramy. Kiedy wykryje przeszkodę, przerywa zamykanie bramy, która zamiast opadać, zaczyna się podnosić. Fotokomórka Extra 626 zamontowana w ościeżnicy w świetle bramy sprawia, że brama zatrzymuje się tylko w uzasadnionych przypadkach, gdy wyczuje przeszkodę pod sobą, a nie przed budynkiem lub wewnątrz garażu, jak ma to miejsce w przypadku fotokomórek montowanych na elewacji lub na uchwytach.
Fotokomórki w świetle bramy montowane są w rozwiązaniach Novoferm w bramach ze sprężynami skrętnymi (montaż w ościeżnicy). W przypadku bram ze sprężynami naciągowymi fotokomórki montuje się na uchwytach montażowych, ale także wewnątrz garażu. Atutem instalacji wewnątrz jest ochrona urządzenia przed skutkami niesprzyjających czynników atmosferycznych (np. śniegu), mogących zaburzyć jego prawidłowe działanie.
"Uczący się" napęd przyjazny dla użytkownika
Innym rozwiązaniem, zwiększającym bezpieczeństwo domowników użytkujących bramy, jest mechanizm zabezpieczenia przed przeszkodą oparty na inteligentnym, czyli "uczącym się" napędzie, takim jak np. podsufitowy napęd Novomatic marki Novoferm. Napęd zapamiętuje, jakiej siły potrzeba do otwierania i zamykania bramy. Jeśli te parametry się zmienią, automatycznie uruchomi się mechanizm zabezpieczający. W praktyce oznacza to, że kiedy zamykająca się brama wyczuje pod dolną uszczelką przeszkodę, po lekkim jej dociśnięciu, uniesie się w górę na kilka centymetrów lub otworzy się cała, tak aby umożliwić wyjęcie tego przedmiotu.
Napęd zapamiętuje, jakiej siły potrzeba do otwierania i zamykania bramy
Brak prądu to żaden problem
Bramy garażowe z napędem to przede wszystkim wygoda. Kierowca, nie wysiadając z samochodu, może otwierać i zamykać bramę garażową, co doceni szczególnie w niesprzyjających warunkach pogodowych. Zdarzają się jednak sytuacje, że bramę trzeba otworzyć od środka - ręcznie, np. podczas przerwy w dostawie prądu. Można to zrobić bezpiecznie, nie uszkadzając jej, dzięki opcji awaryjnego otwierania (bramy z podsufitowym napędem Novomatic). Nie wymaga to od użytkownika ani skomplikowanej wiedzy, ani też specjalnych umiejętności. Wystarczy, że pociągnie za sznurek, a następnie przyciągnie bramę do siebie. I gotowe! W tej sytuacji bramę zamyka się również ręcznie. Aby po włączeniu prądu wrócić do pierwotnych ustawień bramy, trzeba tylko przeprowadzić pełen cykl jej otwierania i zamykania za pomocą pilota.
Rada na pękniętą sprężynę
Brak prądu to nie jedyna okoliczność, gdy przydają się zabezpieczenia awaryjne i wiedza o nich. Novoferm swoje bramy ISO 45 i ISO 70 Premium Plus wyposażył w potrójne pakiety sprężyn naciągowych i podwójne linki stalowe, dzięki czemu brama nie opadnie nawet w przypadku pęknięcia sprężyny. Cięższe bramy powyżej 3000 mm szerokości mają natomiast wały ze sprężyną skrętną, z bezobsługowym, atestowanym zabezpieczeniem, które przydaje się w przypadku ewentualnego przerwania sprężyny. Dzięki temu mechanizmowi zabezpieczającemu, nawet gdy sprężyna pęknie, brama jest mocno podtrzymywana i może być w prosty sposób bezpiecznie przesunięta do góry.
- Sprężyny skrętne montuje się w bramach powyżej 3000 mm szerokości, zaś naciągowe poniżej tej szerokości. Potrójne pakiety sprężyn to istotne zabezpieczenie - nawet jeśli jedna pęknie, pozostałe są na tyle wytrzymałe, by utrzymać bramę i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. To ważne również dlatego, że sprężyny - najbardziej eksploatowana część bramy - najszybciej się zużywają - tłumaczy ekspert Novoferm.
Brama garażowa segmentowa podczas otwierania
Komfort cieplny
Bezpieczeństwo - w przypadku bram garażowych - można rozpatrywać także w aspekcie komfortu cieplnego, jaki zapewniają, zwłaszcza w sytuacji garażu połączonego z bryłą budynku. Komfort cieplny wynika z energooszczędności, do której przyczynia się właściwa izolacyjność bram garażowych, zapobiegająca utracie ciepła w pomieszczeniu. Od niej zależy, czy zimą w garażu będzie ciepło, a latem chłodno. Jest to szczególnie ważne dla tych użytkowników, którzy mają garaże połączone z częścią mieszkalną. Słaba izolacyjność cieplna oznacza bowiem - co oczywiste - wyższe koszty ogrzewania. Ale nie tylko. Przechowywane w garażu sprzęty mogą ucierpieć, gdy jest on zbyt wychłodzony.
Użytkownicy, oczekujący komfortu cieplnego, powinni przed zakupem bramy garażowej wziąć pod uwagę m.in. wartość współczynnika przenikania ciepła "U". Przepisy budowlane jasno go określają. Od dnia 31 grudnia 2020 roku, gdy uregulowania się zmieniły, maksymalny współczynnik "U" dla bram garażowych wynosi 1,3 W/(m2·K).
- Podążając za ogólnym trendem, dotyczącym oszczędności ciepła, Novoferm wprowadził bramy ISO 70 Premium Plus ze specjalną przegrodą termiczną, które docenią nawet najbardziej wymagający klienci. Segmenty stalowe tych bram - z rdzeniem ocieplającym o grubości 67 mm i współczynnikiem przewodzenia ciepła "U" 0,34 W/(m2·K), gwarantują bowiem świetną izolacyjność cieplną i akustyczną - dodaje Rafał Błażuk.
Na życzenie bramy można dodatkowo wyposażyć w zestaw docieplający ościeżnicę. Montuje się go wzdłuż słupów i poprzeczki ościeżnicy. W zależności od wzoru i wymiarów bramy, taki zestaw może zwiększyć izolacyjność cieplną aż o 15%.
Od wyboru rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo użytkowników, zależy komfortowe korzystanie z bramy garażowej. Warto więc z wachlarza opcji proponowanych przez producentów wybrać takie, które pozwolą czuć się spokojnie we własnym domu i cieszyć się wspólnymi chwilami z najbliższymi.