Dwie bramy garażowe są lepsze niż jedna szeroka!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dwie bramy garażowe są lepsze niż jedna szeroka!

Rzadko otwieram obie bramy naraz. Dzięki temu zużywa się mniej prądu, wnętrze garażu mniej się wyziębia w zimie, a nagrzewa w upał - mówi Adam, Czytelnik Budujemy Dom, który dwie segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2017 r.

Garaż: na dwa samochody, powierzchnia 42 m2; nieogrzewany.

Bramy garażowe:

  • Dwie, wymiary 2400 × 2200 mm, segmentowe; wykonane z przetłoczonej blachy, pomalowanej metodą proszkową na kolor RAL 9006, ocieplenie z pianki PU o grubości 46 mm.
  • Napędy - dwa, firmowe, z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 700 N.
  • Sterowanie: dwa dwukanałowe piloty i dwa przyciski na ścianie.

Decyzja: Poprosiłem znajomą architektkę o zaprojektowanie garażu na dwa samochody przy istniejącym domu. Oba budynki spięła łącznikiem, ściany garażu zaplanowała w konstrukcji drewnianej oraz z płyt warstwowych, które później otynkowaliśmy.

Ze względów konstrukcyjnych, między otworami wjazdowymi o szerokości 2,30 m umieściła słup 40 × 40 cm. Uznałem to rozwiązanie za dobre, tak jak zastosowanie automatycznych bram segmentowych, otwieranych do góry i wykończonych na zewnątrz farbą proszkową w kolorze RAL 9006, a od środka laminatem w kolorze białym.

U dystrybutora bram, powszechnie uznawanych za bardzo dobrej jakości, zamówiliśmy kompleksową usługę, łącznie z montażem napędów. To on dobrał automaty i piloty dwukanałowe, my dodaliśmy przyciski na ścianie. Automatyczne wrota są funkcjonalne, lecz zaraz po montażu musiałem nieco zmodyfikować próg garażu.

Na progu garażu zamontowano nakładkę z blachy, jako zaporę przed wodą opadową
Na progu zamontowano nakładkę z blachy, jako zaporę przed wodą opadową.

Dwie bramy garażowe - rady i przestrogi:

  • Zły spadek podjazdu powodował, że podczas ulew do pomieszczenia wpływało trochę wody. Nie zatrzymywały jej elastyczne uszczelki progowe wrót. Podwyższyłem więc istniejące progi, montując na nich wyprofilowaną blachę. Problem kałuż zniknął, ale radzę wcześniej mieć to na uwadze.

    Kolejna rada - warto zlecić kompleksową usługę, lecz przedtem koniecznie sprawdzić w Internecie opinie klientów. Ja najpierw zleciłem to mniej znanemu producentowi. Niestety, dostarczone bramy nie pasowały, mimo iż wykonawca sam wymierzył garaż! Dopiero renomowany dystrybutor dobrze zrealizował zlecenie, uwzględniając belkę konstrukcyjną w środku pomieszczenia - architektka przewidziała dość miejsca na prowadnice i napędy, przygotowała zasilanie elektryczne itp.

  • Dla mnie dwa wjazdy są lepsze niż jeden szeroki! To dlatego, że rzadko otwieram obie bramy naraz. Dzięki temu zużywa się mniej prądu, wnętrze garażu mniej się wyziębia w zimie, a nagrzewa w upał. Przez otwory wjazdowe swobodnie wjeżdżają duże osobówki, jeszcze nikt nie otarł ich o słup. Jedynie przy wyjeździe tyłem z miejsca postojowego trzeba bardziej uważać.

    Pilot wożę w samochodzie, mogę nim otworzyć oba skrzydła. W innych przypadkach poręczniejsze są przyciski na ścianie, założone przy wejściu do łącznika. Wrota poruszają się szybko i z minimalnym szumem. Dotąd raz spryskałem mechanizmy łańcuchowe napędu smarem w spreju, wytarłem pył z prowadnic.
Brama garażowa: Ciepłe segmenty, solidne prowadnice i rolki, linki awaryjnego otwierania
Ciepłe segmenty, solidne prowadnice i rolki, linki awaryjnego otwierania.

Koszty zakupu dwóch bram garażowych:

  • dwie bramy z napędem i montażem 6400 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dobudowany garaż ma dwie markowe bramy z napędem.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje