Brama segmentowa zamiast drewnianej ocieplonej gąbką

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Brama segmentowa zamiast drewnianej ocieplonej gąbką

Przez kilka lat użytkowaliśmy drewniane wrota. Niestety, ich główną wadą była niedostateczna izolacja termiczna, mimo zastosowania gąbki ocieplającej. Z tego powodu zdecydowałem się wymienić bramę na lepiej zaizolowaną i uszczelnioną - mówi Janek,Czytelnik Budujemy Dom, który bramę garażową użytkuje od 4 lat.

Parametry garażu: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 32 m2. Ściany z bloczków betonu komórkowego. Garaż ogrzewany w zimie grzejnikiem elektrycznym (1500 W) do temperatury 7°C.

Charakterystyka bramy garażowej:

  • brama poprzednia była wykonana z drewna i ocieplona gąbką, otwierana na bok. 
  • obecna - segmentowa, górna, z ocynkowanych paneli stalowych, izolowanych pianką poliuretanową o gr. 46 mm, wykończonych na zewnątrz okleiną z tworzywa sztucznego imitującego deski, od strony garażu białą; 
  • wymiary 440 x 225 cm; 
  • gwarancja 3 lata. 
  • brama kupiona z napędem i usługą monterską. 
  • napęd łańcuchowy, siłownik elektromagnetyczny z siłą uciągu 650 N, amperometryczny system wykrywania przeszkody, funkcja zwolnienia opadania wrót przed zamknięciem. 
  • sterowanie 3 pilotami dwukanałowymi.
Duży garaż w bryle budynku nie ma słupka w świetle otworu drzwiowego
Duży garaż w bryle budynku nie ma słupka w świetle otworu drzwiowego

Decyzja: przez kilka lat użytkowaliśmy drewniane wrota, które otwierały się na bok. Poruszały się na rolkach po szynie i zachodziły na boczną ścianę garażu. Były efektowne i funkcjonalne, np. nie musieliśmy otwierać całych wrót, jeśli wjeżdżał do garażu tylko jeden samochód. Niestety, ich główną wadą była niedostateczna izolacja termiczna, mimo zastosowania gąbki ocieplającej.

Cały dom, w tym garaż, ogrzewamy elektrycznie, więc jesteśmy wyczuleni na straty ciepła, bo to fatalnie odbija się na kosztach ogrzewania. Z tego powodu zdecydowałem się wymienić bramę na lepiej zaizolowaną i uszczelnioną. Wykonawca z okolicy, którego wybrałem ze strony internetowej producenta, zarekomendował górną bramę segmentową w komplecie z markowym napędem i montażem. Od razu spytałem go o wskaźnik U dla całej bramy. Mieścił się w granicach 1,1 W/(m2.K). Liczyła się też długa gwarancja i bliskość serwisu.

Chciałem mieć mechanizm napędu z łańcuchem, a nie gumowym pasem, oraz system wykrywania przeszkody. Dla każdego z domowników kupiłem dwukanałowy pilot, który obsługuje również bramę wjazdową.

Od strony garażu, brama segmentowa ma kolor biały
Od strony garażu, brama segmentowa ma kolor biały
Elementy napędu elektrycznego
Elementy napędu elektrycznego

Wymiana bramy garażowej - rady i przestrogi:

  • Pod względem izolacyjności, obecna brama lepiej się sprawdza niż poprzednia. Grzejnik w garażu uruchamiam sporadycznie podczas ciężkich mrozów, kiedy wyjeżdżamy z garażu. Przez większość roku wystarcza, że garaż ogrzewa ciepło z silników zaparkowanych samochodów. W zimie staramy się na krótko otwierać wrota, bo garaż od razu się wychładza. Na to nie ma rady i w zasadzie jest to jedyna wada nowej bramy. Na szczęście, dość ciężkie wrota płynnie jeżdżą po prowadnicach, więc kiedy nie ma prądu, otwieranie nie przysparza nam kłopotu, ale wymaga użycia siły.
  • Przed zamontowaniem nowej bramy, wykonawcy musieli zlikwidować prowadnicę umocowaną w posadzce garażu, po której poruszała się poprzednia. Remont posadzki był łatwy, podobnie jak demontaż pozostałych elementów. Zdjęcie starej bramy i założenie nowej trwały 2 dni. Polecam napęd z funkcją spowalniającą opadanie wrót tuż przed ich zamknięciem, bo nie uderzają w próg. Oczywiście, napęd bramy podłączyłem do odrębnego obwodu elektrycznego. Bramy nie zaopatrywałem w dodatkowe, oprócz standardowego rygla, zabezpieczenia antywłamaniowe. Garaż już wcześniej wyposażyłem w czujkę alarmu i razem z domem jest objęty usługą monitoringu. Nie zastosowałem fotokomórki, tylko funkcję wykrywania przeszkody. 

Koszty wymiany bramy garażowej:

  • brama z napędem i montażem (oraz demontażem starej) 6000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Brama skierowana jest na wschód, więc okleina imitująca drewno nie płowieje

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Lis 2014, 16:32

Cytat nawet jesli garaz jest nieogrzewany, to i tak uwzglednimy to w rachunkach : sasiednie pomieszczenia wychladzają sie, nie ma innej opcji. I tu się mylisz.Zamiast zastanawiać się patrząc na projekt nad marką bramy garażowej ...

time image

Gość ksiegowy

30 Lis 2014, 16:05

w naszym klimacie warto zrobic proste zestawienie: obliczyc koszt ogrzewania nie tylko garazu - domu - i przy okazji polowy parkingu, jesli mamy garaz w bryle budynku a brama jest nieocieplana/;Dnawet jesli garaz jest nieogrzewany, to i tak uwzglednimy to w rachunkach : sasiednie pomieszczenia ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje