Brama segmentowa zamiast drewnianej ocieplonej gąbką

Brama segmentowa zamiast drewnianej ocieplonej gąbką

Przez kilka lat użytkowaliśmy drewniane wrota. Niestety, ich główną wadą była niedostateczna izolacja termiczna, mimo zastosowania gąbki ocieplającej. Z tego powodu zdecydowałem się wymienić bramę na lepiej zaizolowaną i uszczelnioną - mówi Janek,Czytelnik Budujemy Dom, który bramę garażową użytkuje od 4 lat.

Parametry garażu: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 32 m2. Ściany z bloczków betonu komórkowego. Garaż ogrzewany w zimie grzejnikiem elektrycznym (1500 W) do temperatury 7°C.

Charakterystyka bramy garażowej:

  • brama poprzednia była wykonana z drewna i ocieplona gąbką, otwierana na bok. 
  • obecna - segmentowa, górna, z ocynkowanych paneli stalowych, izolowanych pianką poliuretanową o gr. 46 mm, wykończonych na zewnątrz okleiną z tworzywa sztucznego imitującego deski, od strony garażu białą; 
  • wymiary 440 x 225 cm; 
  • gwarancja 3 lata. 
  • brama kupiona z napędem i usługą monterską. 
  • napęd łańcuchowy, siłownik elektromagnetyczny z siłą uciągu 650 N, amperometryczny system wykrywania przeszkody, funkcja zwolnienia opadania wrót przed zamknięciem. 
  • sterowanie 3 pilotami dwukanałowymi.
Duży garaż w bryle budynku nie ma słupka w świetle otworu drzwiowego
Duży garaż w bryle budynku nie ma słupka w świetle otworu drzwiowego

Decyzja: przez kilka lat użytkowaliśmy drewniane wrota, które otwierały się na bok. Poruszały się na rolkach po szynie i zachodziły na boczną ścianę garażu. Były efektowne i funkcjonalne, np. nie musieliśmy otwierać całych wrót, jeśli wjeżdżał do garażu tylko jeden samochód. Niestety, ich główną wadą była niedostateczna izolacja termiczna, mimo zastosowania gąbki ocieplającej.

Cały dom, w tym garaż, ogrzewamy elektrycznie, więc jesteśmy wyczuleni na straty ciepła, bo to fatalnie odbija się na kosztach ogrzewania. Z tego powodu zdecydowałem się wymienić bramę na lepiej zaizolowaną i uszczelnioną. Wykonawca z okolicy, którego wybrałem ze strony internetowej producenta, zarekomendował górną bramę segmentową w komplecie z markowym napędem i montażem. Od razu spytałem go o wskaźnik U dla całej bramy. Mieścił się w granicach 1,1 W/(m2.K). Liczyła się też długa gwarancja i bliskość serwisu.

Chciałem mieć mechanizm napędu z łańcuchem, a nie gumowym pasem, oraz system wykrywania przeszkody. Dla każdego z domowników kupiłem dwukanałowy pilot, który obsługuje również bramę wjazdową.

Od strony garażu, brama segmentowa ma kolor biały
Od strony garażu, brama segmentowa ma kolor biały
Elementy napędu elektrycznego
Elementy napędu elektrycznego

Wymiana bramy garażowej - rady i przestrogi:

  • Pod względem izolacyjności, obecna brama lepiej się sprawdza niż poprzednia. Grzejnik w garażu uruchamiam sporadycznie podczas ciężkich mrozów, kiedy wyjeżdżamy z garażu. Przez większość roku wystarcza, że garaż ogrzewa ciepło z silników zaparkowanych samochodów. W zimie staramy się na krótko otwierać wrota, bo garaż od razu się wychładza. Na to nie ma rady i w zasadzie jest to jedyna wada nowej bramy. Na szczęście, dość ciężkie wrota płynnie jeżdżą po prowadnicach, więc kiedy nie ma prądu, otwieranie nie przysparza nam kłopotu, ale wymaga użycia siły.
  • Przed zamontowaniem nowej bramy, wykonawcy musieli zlikwidować prowadnicę umocowaną w posadzce garażu, po której poruszała się poprzednia. Remont posadzki był łatwy, podobnie jak demontaż pozostałych elementów. Zdjęcie starej bramy i założenie nowej trwały 2 dni. Polecam napęd z funkcją spowalniającą opadanie wrót tuż przed ich zamknięciem, bo nie uderzają w próg. Oczywiście, napęd bramy podłączyłem do odrębnego obwodu elektrycznego. Bramy nie zaopatrywałem w dodatkowe, oprócz standardowego rygla, zabezpieczenia antywłamaniowe. Garaż już wcześniej wyposażyłem w czujkę alarmu i razem z domem jest objęty usługą monitoringu. Nie zastosowałem fotokomórki, tylko funkcję wykrywania przeszkody. 

Koszty wymiany bramy garażowej:

  • brama z napędem i montażem (oraz demontażem starej) 6000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Brama skierowana jest na wschód, więc okleina imitująca drewno nie płowieje

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Jani_63
30-11-2014 17:32
Cytat nawet jesli garaz jest nieogrzewany, to i tak uwzglednimy to w rachunkach : sasiednie pomieszczenia wychladzają sie, nie ma innej opcji. I tu się mylisz.Zamiast zastanawiać się patrząc na projekt nad marką bramy garażowej ...
Gość ksiegowy
30-11-2014 17:05
w naszym klimacie warto zrobic proste zestawienie: obliczyc koszt ogrzewania nie tylko garazu - domu - i przy okazji polowy parkingu, jesli mamy garaz w bryle budynku a brama jest nieocieplana/;Dnawet jesli garaz jest nieogrzewany, to i tak uwzglednimy to w rachunkach : sasiednie pomieszczenia ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz