Jakie drewno wybrać na elewację? Sosna, świerk, a może modrzew?

Jakie drewno wybrać na elewację? Sosna, świerk, a może modrzew?

Drewno jako materiał elewacyjny łączy w sobie estetykę z funkcjonalnością, a jego wybór na ściany zewnętrzne domu wymaga rozważenia zarówno rodzaju drewna, jak i jego obróbki.

Drewno na elewacji

Surowiec wykorzystywany na elewację musi być odporny na wypaczenie oraz niszczące działanie czynników atmosferycznych. Najczęściej stosuje się drewno rodzime - sosnę, świerk, modrzew lub importowane - meranti, świerk skandynawski, modrzew syberyjski, okoume, cedr.

Można wybrać drewno z wyraźnym rysunkiem słojów i widocznymi sękami lub bezsęczne. Najpopularniejsze są fabrycznie wyprofilowane deski oraz belki i ćwierćbale, dzięki czemu można je łączyć na pióro i wpust. Mocuje się je (pionowo bądź poziomo) wkrętami do drewna do rusztu nośnego z łat drewnianych.

W zależności od rodzaju zastosowanego impregnatu, drewnu można nadać odcień podkreślający jego strukturę albo pomalować kryjącą farbą na dowolny kolor. Trzeba jednak pamiętać, że takie elewacje co kilka lat należy poddać konserwacji - umyć, przeszlifować i ponownie zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Na ścianach zewnętrznych można również zamocować drewno termowane (termojesion, termososnę, termoświerk), które jest bardziej od naturalnego odporne na warunki atmosferyczne oraz degradację biologiczną. Dzięki redukcji wilgotności - takie drewno ma też lepszą stabilność wymiarową, a ponieważ nie ma żywicy, nie powstają na nim wycieki.

Dowiedz się więcej o elewacjach ➡️ Jak dobrać naturalną elewację z drewna?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: JAF Polska

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz