Jakie rozwiązania dachowe zapewnią skuteczną ochronę przed śniegiem i lodem?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie rozwiązania dachowe zapewnią skuteczną ochronę przed śniegiem i lodem?

Choć zimowe krajobrazy niejednokrotnie potrafią zachwycić nawet tych, którzy nie należą do wielkich miłośników tej pory roku, to dla właścicieli domów, zima może być czasem pełnym dodatkowych obowiązków. Na ich barkach spoczywa nie tylko odśnieżanie dróg i schodów na posesji, a także usuwanie stopni lodowych z gzymsów i dbanie, by spadające z dachów zwały śniegu nie wyrządziły nadmiernych szkód.

aktualizacja: 2021-03-17 13:43:58

Obsuwający się zlodowaciały lub zbyt mokry śnieg może spowodować poważne usterki fragmentów konstrukcji dachowej, między innymi: obróbki komina, systemów wentylacji, masztów antenowych, a zwłaszcza rynien, doprowadzając nawet do ich urwania. By ustrzec się przed takimi niepożądanymi skutkami zimowej aury, warto zamontować na dachu odpowiednie systemy zabezpieczeń. Dobrze dobrane i zainstalowane w odpowiednich miejscach na dachu rozwiązania zapewnią skuteczną ochronę przed zsuwaniem się z połaci śniegiem i lodem.

Jakie są najpopularniejsze zabezpieczenia przeciwśniegowe?

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są drabinki śniegowe, nazywane też płotkami. Ich popularność wynika z tego, że współgrają one z każdym rodzajem dachu, a dzięki możliwości ich łączenia, osiągniemy długość dopasowaną do rozmiaru połaci. Drabinki występują w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego bezproblemowo można wybrać wariant idealnie komponujący się z dachówką. W celu uniknięcia uszkodzenia drabinki przez obciążenie dużymi zaspami śniegu wskazane jest montowanie dwóch, a w trudnych warunkach klimatycznych, nawet więcej rzędów tych elementów.

Akcesoria dachowe zapewniające ochronę przed śniegiem

Kolejnym popularnych rozwiązaniem są rury śniegowe. Wykonane są z metalu i montowane przy użyciu specjalnych wsporników zapewniających ich stabilne przytwierdzenie. W zależności od natężenia opadów w danym rejonie, stosuje się rury pojedyncze lub podwójne (umocowane pionowo w dwóch równoległych rzędach). Ich cechą charakterystyczną jest estetyczny wygląd i minimalistyczny kształt, dzięki czemu nie są zbyt widoczne i doskonale harmonizują z dachem.

W regionach górskich, w których występują obfite opady śniegu, popularne są bale przeciwśnieżne. Są to duże drewniane elementy, o przekroju nawet kilkunastu centymetrów, przytwierdzane do dachu za pomocą specjalnych haków. Dzięki swej masie potrafią zatrzymać spore ilości śniegu, dlatego głównie przytwierdza się je w miejscach, z których osuwający się śnieg mógłby stanowić zagrożenie dla ludzi lub poważnie uszkodzić mienie.

W przypadku dachówek ceramicznych lub cementowych marki CREATON każdy z elementów zapewniających ochronę przed śniegiem i lodem jest mocowany na specjalnie zaprojektowanej, wytrzymałej podstawie – wykonanej z duraluminium (dla dachówek ceramicznych) lub cementowej (dla dachówek cementowych). Ich kolor i kształt są identyczne z dachówką podstawową.

Inną nieco rolę w porównaniu do drabinek, rur czy bali ogrywają noski śniegowe. Ich głównym zadaniem nie jest powstrzymanie zsuwającej się połaci śniegu, a rozbijanie kawałków gród lodu na drobniejsze fragmenty. Dzięki temu noski zabezpieczają pozostałe systemy przed nadmiernym obciążeniem oraz chronią inne elementy pokrycia dachu przed uszkodzeniem. Noski montowane są na dachówce podstawowej ceramicznej lub cementowej. Są w kolorze identycznym, jak pozostałe elementy systemu dachowego.

Noski śniegowe mają za zadanie rozbijanie kawałków gród lodu na drobniejsze fragmenty. Fot. Creaton

Gdzie montować bariery przeciwśnieżne?

Elementy systemu ochrony przeciwśnieżnej instaluje się zazwyczaj w miejscach newralgicznych:

  • nad ciągami komunikacyjnymi (wejście do domu, garażu),
  • od strony przylegających do budynku konstrukcji (taras, altana, wiata czy ogród zimowy).

Powszechnie uważa się, że montowanie barier przeciwśnieżnych wskazane jest tylko na dachach o dużym kącie nachylenia połaci, ponieważ z takiego dachu śnieg spada najszybciej. Jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że na dachach o mniejszym stopniu nachylenia, zalegający długo śnieg może spaść nagle w sposób niekontrolowany. Dlatego instalacja systemu, który pozwoli na sprawowanie nad nim nadzoru, wskazana jest na każdym rodzaju dachu.

Zapory przeciwśnieżne w regionach obfitujących w duże opady śniegu są już w zasadzie normą. Jednak ze względu na coraz częstsze skoki temperatur i zmiany klimatyczne zaleca się również ich stosowanie na terenach o teoretycznie łagodniejszym klimacie.

Kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest też sama konstrukcja więźby dachowej. Ponieważ śnieg zgromadzony w jednym miejscu może obciążać krokwie, decyzję o ich umiejscowieniu najlepiej zaplanować już na etapie projektu, by móc w tym miejscu wzmocnić odpowiednio konstrukcję. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na montaż takich zabezpieczeń na dachu, który powstał wcześniej, niezbędne będzie wykonanie obliczeń potencjalnych obciążeń, by upewnić się, że więźba dachowa jest dostatecznie wytrzymała.

W regionach górskich, w których występują obfite opady śniegu, popularne są bale przeciwśnieżne. Fot. Creaton
W regionach górskich, w których występują obfite opady śniegu, popularne są bale przeciwśnieżne. Fot. Creaton

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego systemu?

Wybór kompleksowych rozwiązań oferowanych przez jednego producenta sprawi, że wszystkie elementy będą ze sobą kompatybilne. To wpłynie na oszczędności finansowe osiągane przez łatwy i szybki montaż, uzyskanie wieloletniej gwarancji na cały system dachowy oraz brak konieczności stosowania w późniejszym czasie zabiegów konserwacyjnych. Dodatkowym atutem będzie też estetyka produktów.

Spójność wybranych elementów pod względem kolorystyki oraz stylu z dachówką połaciową rzutuje na ogólną prezencję budynku. Zastosowanie zintegrowanego systemu posiada więc wiele zalet, jednak by mieć pełną satysfakcję z podjętej decyzji, trzeba również dokonać trafnego wyboru pod względem jakości. Tylko dzięki użyciu produktów o doskonałych parametrach renomowanego producenta nasz dach będzie funkcjonalny i bezpieczny.

Planując układ domu, należy zwrócić uwagę na możliwość rozmieszczenia na dachu elementów zabezpieczenia budynku przed szkodliwym działaniem zsuwających się brył śnieżnych. Chociaż prawo budowlane nie wymaga od właścicieli nieruchomości montażu takich systemów, to jednak obliguje ich do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu wraz z terenem okalającym, dlatego warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

CREATON ma w swojej ofercie wysokiej jakości system przeciwśniegowy dedykowany każdemu modelowi dachówki ceramicznej lub cementowej. Wszystkie elementy montowane są na specjalnej, wytrzymałej i estetycznej podstawie, która wraz z odpowiednio dobranymi akcesoriami sprawi, że dach będzie w stanie sprostać nawet największym wyzwaniom.

Więcej informacji o tym, co oprócz omówionych rozwiązań powinno znaleźć się na dachu, aby był on estetyczny, funkcjonalny, trwały i zapewniał bezpieczeństwo tym, którzy pod nim zamieszkają można znaleźć w materiale wideo, w którym eksperci Akademii CREATON szczegółowo omawiają wspomniane zagadnienie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje