Inwestorzy budujący dom stanęli przed sporym wyzwaniem, gdyż ceny materiałów budowlanych w ciągu ostatnich dwóch lat podrożały. Głośno było o wywindowanych cenach m.in. styropianu czy płyt OSB. W górę poszła również cena stali, więc nic dziwnego, że za blachodachówki musimy zapłacić więcej. Jednak w segmencie blaszanych pokryć dachowych podwyżki nie były drastyczne. Ile obecnie kosztuje metr kwadratowy blachodachówki?
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2023-05-18
Data aktualizacji: 2023-07-03
Blachodachówki cieszą się bardzo dużym powodzeniem, śmiało można powiedzieć, że zdominowały rynek pokryć dachowych. Są estetyczne, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i mechaniczne oraz lekkie. Na popularność wpływa również różnorodność przetłoczeń (od zupełnie płaskich po mocno pofalowane), a także kolorystyka (nawet popularna od kilku sezonów szarość występuje w kilku odcieniach, ale żółty czy zielony też jest dostępny) i sposób wykończenia (połysk, półmat czy mat). Blachodachówki doskonale sprawdzają się na dachach minimalistycznych domów, jak i w stylu tradycyjnym, prostych i skomplikowanych. Co ważne, mogą być stosowane nie tylko jako pokrycia dachów, ale do wykończenia elewacji oraz innych powierzchni pionowych.
I chociaż cena blachodachówek również wzrosła przez ostatnie lata, to nadal jest to pokrycie stosunkowo tanie. Ile zapłacimy za blachodachówkę w 2023 roku?
Po pandemii ceny materiałów budowlanych mocno wzrosły, wszyscy chcieli nadrobić "martwe" miesiące, niestety więcej musieliśmy również zapłacić za robociznę. Następne odczuwalne podwyżki spowodowane były wybuchem wojny w Ukrainie. Borykaliśmy się ze zmniejszonym wydobyciem surowców, takich jak żelazo, drewno czy stal, wzrosły ich ceny. Na wyższe ceny wpływ miały także rosnące ceny energii i paliw, a także szalejąca inflacja.
Koniec 2022 roku przyniósł spłaszczenie cen, jednak i tak nie wróciły do poziomu sprzed kilku sezonów. I na pewno już nie wrócą. Jeśli już to możemy liczyć się z kolejnymi podwyżkami, na szczęście - jak twierdzą specjaliści - nie będą one zbyt duże. Niektórzy producenci - np. firma Blachy Pruszyński - nie zmieniają cennika od jesieni 2022 r.
Blachodachówka panelowa TIGRA Blachy Pruszyński (Dom - Osiedle Małe)
Ile kosztuje blachodachówka
Na cenę blachodachówek, oprócz wyżej wymienionych czynników, wpływ ma w dużej mierze rodzaj powłoki dekoracyjno-ochronnej - poliestrowa jest tańsza od poliuretanowej. Oczywiście cena stali - a ta mocno poszła w górę - też ma niebagatelne znaczenie. Ile kosztuje m2 blachodachówki? 1 m2 blachodachówki z powłoką poliestrową to wydatek rzędu 50-60 zł, natomiast z powłoką poliuretanową - 60-80 zł. Pamiętajmy, że oprócz blachodachówek należy zakupić wkręty farmerskie oraz inne akcesoria, np. gąsiory dachowe, łaty wentylacyjne, czy pasy nadrynnowe.
Blachodachówka OPTIMA Blachy Pruszyński
Metr całkowity a metr efektywny
Porównując ceny różnych blachodachówek, pod uwagę powinniśmy wziąć cenę 1 m2 efektywnego krycia, a nie 1 m2 blachodachówki. Dlaczego? Blachodachówki na dachu układane są z zakładem, więc naturalne jest, że arkusz nie zostaje w pełnie wykorzystany.
Wniosek nasuwa się sam - cena arkusza przed montażem to cena za metr całkowity, natomiast cena faktycznie pokrycia 1 m2 to metr efektywny. Jak łatwo się domyślić, cena metra całkowitego jest niższa niż efektywnego, jednak nie jest to rzeczywisty koszt. W cennikach Blachy Pruszyński podawane są zarówno ceny za m2 całkowity, jak i za m2 efektywny, netto i brutto, w zależności od zastosowanych powłok dekoracyjno-ochronnych.