System ochrony przed śniegiem i lodem

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
System ochrony przed śniegiem i lodem

Mimo, że ostatnia zima, nie pokazała swojej pięknej krasy, wystarczą dwa, a nawet jeden dzień, żeby wykazać jak bardzo nie jesteśmy przygotowani na jej przyjście. Oblodzone schody, chodniki i podjazdy, nawisy śniegu na dachach, zamarznięte rury wcale nie muszą być wynikiem długotrwałych opadów czy kilkudniowych mrozów.

aktualizacja: 2024-04-23 09:42:14

W prosty sposób i przy nakładzie stosunkowo niewielkich środków, możemy uchronić się przed kaprysami zimowej aury. Od wielu lat firma ELEKTRA dostarcza specjalistyczne rozwiązania z zakresu ochrony przed śniegiem i lodem.

Systemy ochrony ciągów komunikacyjnych

Wjazdy do naszych garaży, chodniki, schody wejściowe do budynków, tarasy, stanowią łatwy kąsek dla zimowej pogody, jednak tu mamy do dyspozycji szeroki arsenał do walki z zalegającym śniegiem. ELEKTRA produkuje specjalne maty i przewody grzejne do odladzania zasypanych powierzchni.

Maty grzejne ELEKTRA SnowTec® i ELEKTRA SnowTec®Tuff o mocach 300 i 400W/m² doskonale nadają się do układania na dużych powierzchniach podjazdów i chodnikach. Możemy je również wykorzystywać w sytuacji, gdy chcemy wykonać instalację pod trakcje jezdne naszego pojazdu. Maty mają 60 cm szerokości i dzięki temu idealnie nadają się do tego typu ułożenia. Pamiętać należy, że maty można rozcinać, aby nadać im właściwy kształt, nie należy jednak ciąć przewodu grzejnego.

Drugą grupą dedykowanych temu zastosowaniu produktów są przewody grzejne ELEKTRA VCD 25 (25W/mb) i ELEKTRA TuffTec™ (30W/mb). Przewody układamy w takich odstępach, aby podobnie jak w matach uzyskać moc 300-400 W/m². Dodatkowo przewody grzeje idealnie nadają się do ogrzewania schodów, tu układamy ok. 4 przebiegów na jednym stopniu, pamiętać należy, aby znalazły się one również na płycie spocznikowej.

Mata grzejna ELEKTRA SnowTec®
Mata grzejna ELEKTRA SnowTec®

Sterowanie

System ten ma załączyć się automatycznie w chwili rozpoczęcia opadów. Składa się z jednostki sterującej umieszczonej w rozdzielni i czujników wilgoci i temperatury, który umieszcza się w polu grzejnym, w miejscu najbardziej narażonym na wystąpienie opadu śniegu.

Najnowszy sterownik ELEKTRA ControlTec Smart SMC pozwala na zdalny dostęp do ustawień po protokole WiFi, co umożliwia między innymi nastawienie mocy grzałki czujnika i czas opóźnienia wyłączenia systemu po ustaniu warunków wymagających włączenie systemu.

Najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC przeznaczony do sterowania systemami grzewczymi do ochrony przed śniegiem i lodem.

Ogrzewanie rynien i rur spustowych

Zamarznięcie rynien i rur spustowych może doprowadzić np. do urwania elementów systemu, wnikania wody pod elewację i do pomieszczeń.

System ochrony składa się z przewodów grzejnych umieszczonych w rynnach i rurach spustowych. W zależności od rozmiarów rynien i rur spustowych zaleca się ułożenie podwójne lub potrójne w rynnach i pojedyncze lub podwójne w rurach spustowych. ELEKTRA zaleca wykorzystanie przewodów grzejnych odpornych na promieniowanie UV o mocy 20W/mb. Do wykorzystania mamy przewody stałooporowe ELEKTRA VCDR 20 i samoregulujące ELEKTRA SelfTec®PRO 20. Przewody samoregulujące zmieniają swoja moc w zależności od temperatury otoczenia, jednak i tak do prawidłowego działania systemu zaleca się wykorzystanie systemu sterowania. Przewody mocujemy w rynnach za pomocą uchwytów do rynien, a w rurach spustowych uchwytami do rur. Jeżeli długość rury spustowej przekracza 6 mb, musimy zastosować element odciążający przewody w postaci linki z uchwytami.

Sterowanie

Podobnie jak w przypadku podjazdów system ma autonomicznie reagować na wystąpienie opadów i wytopienie wody lodowej, więc i tu wykorzystujemy sterowniki z dwoma czujnikami - czujnik wilgoci montuje się w rynnie po południowej stronie obiektu, czujnik temperatury zaś na północnej fasadzie, gdzie temperatura jest zawsze najniższa. Taka konfiguracja pozwala załączyć ogrzewanie również w słoneczne dni, gdy przy ujemnej temperaturze operujące słońce wytapia śnieg z dachu, a zamarzająca woda może doprowadzić do oblodzenia rynien i rur spustowych.

Regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC
Regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC

Ogrzewanie rurociągów

Nieogrzewane rurociągi mogą w łatwy sposób paść ofiarą mrozów. W najlepszym wypadku po prostu będą niedrożne, w najgorszym może dojść do ich rozszczelnienia. ELEKTRA i tu ma dla nas idealne rozwiązania, które pozwolą spać spokojnie nawet w najcięższą zimę. Najprostszym sposobem jest umieszczenie na rurociągu przewodu grzejnego, który będzie się załączał, gdy temperatura mierzona pod izolacją rury spadnie do określonej temperatury. Taka instalację możemy wykonać na wiele sposobów: najprostszym rozwiązaniem są gotowe zestawy przewodów grzejnych z wtyczką do gniazdka ELEKTRA SelfTec®16 ready2heat - są to przewody samoregulujące i w tym wykonaniu można je instalować z pominięciem termostatu.

Drugim rozwiązaniem są przewody ELEKTRA FreezeTec® - stałooporowe z wbudowanym na końcu termostatem, który załącza się w temp +5°C i wyłącza przy +10°C. Bardziej rozbudowane instalacje wymagają wizyty instalatora i wykorzystania profesjonalnych przewodów z serii PRO. W trudno dostępnych miejscach, pod izolacją i przy przechodzeniu rur przez przegrody wewnętrzne, możemy wykorzystać specjalistyczne przewody ELEKTRA SelfTec®DW, które umieszcza się wewnątrz rurociągów- również z wodą pitną.

Przewód grzejny ELEKTRA SelfTec®16 ready2heat
Przewód grzejny ELEKTRA SelfTec®16 ready2heat

Sterowanie

Czujniki umieszczamy na górze rury pod izolacją, a sam sterownik w zależności od rodzaju w rozdzielni, na rurociągu lub na ścianie. Wszystkie zaprezentowane powyżej rozwiązania zapewnią maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Więcej informacji na www.elektra.pl
Firma powiązana:
Elektra

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły